Ombudsmanka mala prejav v parlamente, prišla aj prezidentka Čaputová (video)

Ombudsmanka, parlament
Ombudsmanka Mária Patakyová počas svojho prejavu v parlamente. Reprofoto: www.youtube.com.
  • aktualizované 13. mája 15:07

Na rokovaní siedmej schôdze Národnej rady SR (NR SR) sa v stredu od 14:00 zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Aj ona si prišla vypočuť výročnú správu o činnosti verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej za rok 2019.

Prezidentka pred príchodom do budovy parlamentu verila, že výročnej správe ombudsmanky bude venovaná dostatočná pozornosť zo strany poslancov.

Naživo: Rokovanie parlamentu

„Tá správa býva často kritická. Poukazuje na nedostatočné fungovanie inštitúcií, o to viac ju považujem za dôležitú. Je to správa, ktorá sa týka konkrétnych príbehov ľudí, vrátane detí, seniorov a iných zraniteľných skupín. Poukazuje na to, kde máme deficity. Je dôležité, aby sme tieto deficity vo fungovaní inštitúcií mohli odstrániť a prispeli tým k budovaniu dôvery v naše inštitúcie,“ povedala prezidentka.

Správa je podľa nej dôležitá aj z hľadiska priorít, ktoré sama sleduje. „Sú to práva seniorov v zariadeniach sociálnych služieb zvýraznené situáciou s chorobou Covid-19 a takisto práva detí napríklad v trestnom konaní,” dodala Čaputová.

Výraznejšia ochrana zraniteľných skupín

Ako uviedla pred poslancami Patakyová, jej kancelária dostala v roku 2019 vyše 2800 podaní, z toho bolo 2 100 podnetov. VOP tiež zistila 130 porušení základných práv a slobôd v 104 podnetoch. V rámci vlastnej iniciatívy riešila kancelária desať podnetov.

Ombudsmanka taktiež priblížila, že je dôležité zabezpečiť zo strany orgánov verejnej správy výraznejšiu ochranu zraniteľných skupín obyvateľstva, detí, seniorov či menšín. Situácia sa v tejto oblasti podľa jej slov zlepšuje len veľmi pomaly.

Slovensko sa nachádza v ťažkej situácii

Tento rok je podľa Patakyovej samostatnou prílohou správy aj 22 odporúčaní verejného ochrancu práv NR SR. Ako tvrí, je totiž povinnosťou verejného ochrancu práv predkladať parlamentu správu o svojej činnosti, pretože je osobitným kontrolným orgánom NR SR.

„Slovensko sa nachádza v ťažkej situácii, ktorú potrebuje zvládať tak, aby ľudia mali dôveru voči prijímaným opatreniam. Poslaním ombudsmana je aktívna participácia pri ochrane právneho štátu. Musí preskúmavať podnety, ktoré poukazujú na porušenie základných ľudských práv a slobôd osôb,“ uviedla Patakyová.

Právny štát musí podľa ombudsmanky účinne minimalizovať priestor, v ktorom by mohlo dochádzať k individuálnej nespravodlivosti za účelom obnovenia dôvery.

„Aj v roku 2019 som bola v činnosti verejnej ochrankyne práv vedená snahou o výkon funkcie nezávisle, nestranne, apoliticky a odborne. Mojou ambíciou bolo zosilniť hlas tých fyzických a právnických osôb, ktorých problémy spadali do mojej pôsobnosti tak, aby rezonovali v činnosti orgánov verejnej správy. Zastávala som princíp, že verejná moc musí byť vykonávaná v dobrej viere, spravodlivo, múdro a s ohľadom na jej skutočný účel,“ dodala na záver svojho vystúpenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária PatakyováMarta DanielováViera TomanováZuzana Čaputová