Ombudsmanka má výhrady voči zákonu o československých dôchodkoch, žiada prezidentovo veto

Mária Patakyová
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Ombudsmanka Mária Patakyová požiadala prezidenta SR Andreja Kisku, aby vetoval zákon o československých dôchodkoch. Ako agentúru SITA informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, zásadná pripomienka Patakyovej k navrhovanému zákonu nebola akceptovaná.

„Hlavný problém vidím v tom, že prijatý zákon naďalej nerieši situáciu osôb, ktorým na Slovensku vznikol nárok na dôchodkovú dávku, avšak za československé obdobie dôchodkového poistenia im nárok na dôchodkovú dávku podľa českých právnych predpisov nevznikol. Dôvodom je, že v Českej republike sú v mnohých prípadoch podmienky pre vznik nároku na dôchodok oveľa prísnejšie ako v Slovenskej republike,“ uviedla Patakyová. Preto sa obrátila listom na prezidenta republiky so žiadosťou, aby predložený zákon vrátil naspäť do parlamentu.

Poberajú dva dôchodky

Zákon rieši situáciu tzv. československých dôchodcov. Ide o ľudí, ktorým dobu dôchodkového poistenia získanú počas spoločného československého štátu hodnotí na účely dôchodku Česká republika.

Títo ľudia poberajú slovenský aj český dôchodok, pričom ich súčet nie vždy dosiahne takú výšku, akú by mal dôchodok, ak by sa celá doba dôchodkového poistenia hodnotila výlučne podľa slovenských právnych predpisov.

Niektorým český dôchodok nepriznajú

Týmto ľuďom sa bude suma dôchodku dorovnávať. Niektorým však na český dôchodok ani nevznikne nárok, pretože kritériá pre jeho priznanie sú v Českej republike prísnejšie, vysvetľuje tlačová správa.

Ombudsmanka zaznamenala viacero prípadov ľudí, ktorí poberajú iba slovenský dôchodok, ktorý nedosahuje ani výšku životného minima. „Ich situáciu vnímam ako neúnosnú a z hľadiska zachovania základných práv až neprijateľnú. Je neprijateľné, aby sa tieto osoby dostávali do tak zásadne odlišného postavenia ako osoby, ktorým československú dobu poistenia hodnotí Slovenská republika,“ napísala ombudsmanka v liste prezidentovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMária Patakyová