Ombudsmanka Mária Patakyová poďakovala osobnostiam, ktoré ochraňujú základné práva a slobody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mária Patakyová
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Osobnostiam a organizáciám, ktoré sa svojimi činmi aktívne podieľajú na ochrane základných práv a slobôd, sa verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová poďakovala aj tohto roku.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv tak ocenila projekt Otvorené školy, Ligu proti rakovine, občianske združenie Proti prúdu (vydavateľ Nota bene), Centrum Slniečko a Antona Srholca in memoriam. Ombudsmanka podotkla, že si váži ľudí a organizácie, ktoré prichádzajú s nápadmi a projektmi zameranými na ochranu ľudských práv. Ich prínos vníma v upozorňovaní na porušovanie práv a zároveň v hľadaní možností, ako zraniteľným skupinám ľudí pomôcť. „Za to si zaslúžia nielen moje poďakovanie, ale aj celej spoločnosti,“ povedala verejná ochrankyňa práv.

Lucia Mikulinová a Marián Ruňanin sa aktívne zapojili do vzdelávania o demokracii v projekte Otvorené školy Nadácie otvorenej spoločnosti. Verejná ochrankyňa práv ocenila ich prínos v šírení osvety o fungovaní demokratického a právneho štátu medzi žiakmi, či už intelektovo nadanými alebo z marginalizovaných skupín. Ich záujem o vzdelávanie mladších ročníkov v tejto oblasti je podľa nej nesmierne dôležitý pre smerovanie demokracie v budúcnosti.

Prínos projektov združenia Proti prúdu

Svoju vďaku verejná ochrankyňa práv vyjadrila aj Mariane Kováčovej za to, že sa venuje ochrane práv detí a žien, ktoré sa stali obeťami domáceho a rodovo podmieneného násilia. Ocenila jej iniciatívu a priamu pomoc deťom a ženám v krízovom stredisku či poradni občianskeho združenia Centrum Slniečko. Zároveň vyzdvihla osvetovú činnosť organizácie vo forme preventívnych edukačných programov o násilí, ktoré sú určené nielen pre deti, ale aj rodičov či starých rodičov. Ombudsmanka si váži jej dlhoročný záujem a aktivity, ktoré realizuje na ochranu bezbranných detí či žien, na ktorých je páchané násilie.

Poďakovanie ombudsmanka venovala takisto Eve Sirackej za to, že sa dlhodobo angažuje v boji proti rakovine a ochrane zraniteľnej skupiny ľudí trpiacich touto zákernou chorobou. Ocenenie získala za medicínsky prínos vo výskume, rozvoji diagnostiky, liečby onkologických chorôb ako aj za jej záujem a starostlivosť o pacientov s rakovinou. Verejná ochrankyňa práv si váži jej úsilie a odhodlanosť dodávať silu tým, ktorí to najviac potrebujú. Mnohí sa ocitli v ťaživej životnej situácii a aj vďaka nej a práci občianskeho združenia Liga proti rakovine ju dokážu ľahšie prekonávať.

Ocenenie verejnej ochrankyne práv dostala Zuzana Pohánková za to, že dlhodobo pracuje s ľuďmi bez domova a vytvára pre nich možnosti, ako sa vymaniť z ťažkej, často bezvýchodiskovej situácie. Ombudsmanka si cení prínos projektov občianskeho združenia Proti prúdu, vďaka ktorým majú mnohí bezdomovci šancu a nádej na lepší život. Poukázala nielen na projekt – pouličný časopis Nota bene, ktorý ľuďom bez domova po celom Slovensku poskytuje možnosť získať príjem, ale aj ďalšie projekty zamerané na ich zamestnávanie či oddlžovanie. Inovatívny prístup združenia pomáha zraniteľným a zároveň scitlivuje vnímanie spoločnosti voči nim. Verejná ochrankyňa práv si váži, že združenie svojou prácou spája ľudí bez domova s verejnosťou.

In memoriam ocenenie pre Srholca

Antona Srholca verejná ochrankyňa práv ocenila in memoriam za jeho celoživotný prínos v rozvíjaní myšlienky ochrany ľudských práv. Kňaz a zakladateľ občianskeho združenia Resoty bojoval počas života s mnohými prekážkami, ktoré mu nedovoľovali venovať sa teologickej činnosti, za čo bol dokonca väznený. Napriek tomu po návrate z väzenia a zákaze vykonávať kňazskú činnosť odhodlane pomáhal ľuďom z marginalizovaných skupín a chránil ich práva. V roku 1992 založil resocializačné zariadenie Resoty a postaral sa o dôstojné bývanie a život zraniteľných ľudí bez domova, za čo mu patrí poďakovanie verejnej ochrankyne práv. Ocenenie prebral Michal Srholec, brat Antona Srholca.

Tradíciu odovzdávania ombudsmanského poďakovania pred štyrmi rokmi zaviedla vtedajšia verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Minulý rok si toto uznanie vyslúžili študentky Michaela Knošková a Adriána Repáňová, občianske združenie Červený nos Clowndoctors, Marek Roháček z občianskeho združenia Návrat, politológ Miroslav Kusý a in memoriam spisovateľka Hana Ponická. Predtým Poďakovanie verejnej ochrankyne práv získali aj programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec, zástupcovia iniciatívy Výzva k ľudskosti, partnerky Ľubica Kováčiková a Katarína Kročilová, prvý predseda Ústavného súdu ČSFR Ernest Valko (in memoriam), riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, spisovateľ Michal Hvorecký, Ekonomická univerzita v Bratislave, Roman Polák a činohra Slovenského národného divadla, ochranári Erik Baláž a Karol Kaliský, Mária a Ivan Leitmanovci z občianskeho združenia Náruč.

Desiaty december je každoročne Dňom ľudských práv. Bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1950 ako pripomienka prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948. Slúži ako oslava ľudských práv, ale rovnako v tento deň poukazujeme na prípady ich porušovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Erik BalážErnest ValkoJana DubovcováMária PatakyováMichal HvoreckýMichal KaščákMiroslav KusýRoman Polák