Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mária Patakyová
Mária Patakyová Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Ombudsmanka Patakyová upozorňuje na dĺžku reštitučných konaní, ľudia sa ukončenia nemusia dožiť

BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v stredu popoludní predloží plénu NR SR mimoriadnu správu, v ktorej upozorňuje na závažné porušenie základných práv v reštitučných konaniach. Svoje zistenia predniesla v stredu aj na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorý návrh o prerokovaní mimoriadnej správy schválil.

Mimoriadna správa sa opera o zistenia predchádzajúcej verejnej ochrankyne práv a o prieskum. Patakyová podľa prieskumv realizovaných v rokoch 2015 a 2017 zistila, že v reštitučných konaniach je porušované základné právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov.

,,Pre doterajšiu dĺžku konaní, ktoré od roku 1992 trvajú 25 rokov, pre počet nevybavených reštitučných nárokov, ktorých je 9 188 a odhadovanú možnú dĺžku reštitučných konaní približne ďalších 40 rokov, považujem za povinnosť túto mimoriadnu správu predniesť,“ vyhlásila ombudsmanka na výbore NR SR.

Za prieťahmi sú viaceré dôvody

Celkový počet nevybavených reštitučných nárokov, podľa toho čo sa uvádza v mimoriadnej správe, nie je reálny počet, pretože často ide o pozemkové spoločenstvá, ktoré združujú aj stovky členov a viacerých dedičov po pôvodných žiadateľoch, konečný počet osôb je oveľa vyšší.

Patakyová vysvetlila, že o vrátenie pozemkov v reštitučných konaniach žiadajú najmä ľudia, ktorí sú už prevažne v dôchodkovom veku a preto podľa nej sa opodstatnene obávajú, či sa ukončenia konania vôbec dožijú.

Podľa prieskumov ombudsmanky stoja za prieťahmi viaceré dôvody. Jedným z nich je zložitosť veci, keďže ide o nápravu krívd z minulosti. Je náročné vypátrať a zabezpečiť doklady, ktoré preukazujú spôsob straty vlastníckeho práva. Kľúčovým dôvodom sú v prípade niektorých úradov personálne kapacity a dĺžku konaní predlžuje aj vyššia fluktuácia z dôvodu slabého mzdového ohodnotenia či náročnosti reštitučnej agendy.

Ako sa uvádza v správe, ministerstvo vnútra nereagovalo dostatočne v posledných rokoch na upozornenia úradov, ktoré žiadali o personálne posilnenie.

„Ak štát v roku 1991 a v roku 2003 pristúpil k tomu, že sa rozhodol odstrániť aspoň niektoré majetkové krivdy a to formou reštitúcií, štát je zodpovedný, aby vytvoril nadväzujúcu inštitucionálnu zábezpeku, aby tie konania prebiehali a nároky oprávnených osôb neboli takpovediac iluzórne,“ podotkla Patakyová.

Najrýchlejšie ukončenie reštitučných opatrení

Ombudsmanka na výbore navrhla prijať niekoľko opatrení, ktoré by pomohli čo najrýchlejšiemu ukončeniu reštitučných konaní. Podľa nej je dôležité zamerať sa na personálny audit vyťaženosti úradov a ich následné posilnenie. Takisto upozorňuje na potrebu zabezpečenia expertov s právnickým vzdelaním a kontinuálneho prehlbovania kvalifikácie zamestnancov úradov.

,,Odporúčam, aby sa pri schvaľovaní rozpočtu zohľadnilo zabezpečenie potrebných finančných prostriedkov na činnosť a fungovanie dotknutých orgánov verejnej správy, ktorí pracujú s touto agendou“, dodala verejná ochrankyňa práv. Zároveň navrhuje vyčleniť na niektorých úradoch na riešenie reštitučnej agendy zamestnanca alebo zamestnancov, ktorí sa budú výlučne venovať iba tejto agende.

Odporúčané články

Aktualizované: Fico s Dankom a Bugárom stále rokujú o riešení krízy, predčasné voľby by mohli byť v júli Fico rozprával o Sorosovi aj europoslancom, pýtali sa aj na Troškovú a mafiu na východe Slovenska

Neprehliadnite

Opozícia tvrdeniami o osobitnom odvode zavádza verejnosť a hovorí hlúposti, tvrdí Danko Skvelá Paulína Fialková je tretia vo Svetovom pohári, v Hochfilzene bola v Top 10 aj Kuzminová SpaceShipTwo vyletel do kozmického priestoru, úspech priblížil komerčné výlety do vesmíru Bödör zásadne odmieta mediálne hry, s vraždou Kuciaka nemal nikdy nič spoločné Ceny potravín na Slovensku rástli najrýchlejšie v EÚ a to ešte reťazce neplatili Dankov odvod Švajčiarsky pohár 2018: Slovenskí hokejisti za 15 sekúnd zmazali náskok Rusov, ale nakoniec prehrali (foto) Šarže kvapiek Pleumolysin sťahujú z trhu, zistili nedostatok v ich kvalite Domáce je lepšie? Nie vždy. Tieto štyri druhy potravín radšej kúpte v obchode

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies