Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V obci Huncovce po krvavej bitke zriadia dočasné rómske občianske hliadky. Foto: SITA/Ivan Fleischer
28. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(5)

Ombudsmanka: Policajný zásah v Huncovciach bol perfektný

POPRAD 28. marca (WEBNOVINY) – Minulotýždňová bitka medzi obyvateľmi rómskej osady v Huncovciach a futbalistami môže mať do budúcna negatívny vplyv na vzťahy medzi majoritou a minoritou. Myslí si to verejná ochrankyňa ľudských práv Jana Dubovcová, ktorá v piatok navštívila obec Huncovce.

Za pozitívum označuje návrh na zriadenie spoločných hliadok, ktoré budú dozerať na poriadok v obci. “To som počula po prvýkrát, takýto návrh a zdá sa mi veľmi podnetný,” uviedla Dubovcová. K “zmenšovaniu trecích plôch” môže podľa nej prispieť aj určenie pravidiel pre používanie futbalového ihriska. “Je dobré, že sa tomu starosta venuje, lebo sa dá očakávať, že táto situácia môže znepokojiť ľudí,” povedala.

Padli slová aj o Moldave

To, čo sa udialo uplynulú sobotu v Huncovciach, môže podľa ombudsmanky odštartovať aj iné vzťahy a formy spolužitia. “Vždy sa môže stať, že sa situácia začne vyhrocovať a môže dochádzať k porušovaniu ľudských práv,” uviedla Dubovcová. Jeden z motívov jej návštevy v Huncovciach boli aj policajné zásahy v Huncovciach aj vo vzťahu k predchádzajúcemu zásahu v Moldave nad Bodvou.

“Musím konštatovať, že tie dva policajné zásahy nemajú absolútne nič spoločné. Situácia v Moldave bola úplne iná, tam policajnému zásahu nepredchádzalo žiadne ohrozenie verejného poriadku, zatiaľ čo tu v Huncovciach polícia prišla pomôcť zabezpečiť verejný poriadok. Z toho, čo som sa dozvedela, si polícia konala veľmi perfektne svoju prácu a ten zásah bol spravený na profesionálnej úrovni. Sú to dve neporovnateľné veci,” povedala Dubovcová.

Dubovcova huncovce
Ombudsmanka Jana Dubovcová (vľavo) počas návštevy Obecného úradu v Huncovciach a starosta obce Jozef Majerčák (vpravo). Huncovce, 28. marec 2014.Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Nešlo o bežnú udalosť

Podľa starostu obce Huncovce Jozefa Majerčáka sobotňajšia bitka nebola bežnou udalosťou. “To, čo sa udialo, treba odsúdiť, lebo ani jedna, ani druhá strana sa nemá tak správať,” povedal Majerčák. Starosta si je vedomý, že spolužitie nebude nikdy ideálne, “keďže žijeme hodnotovo ináč, ale my to vieme a ak to vieme, musíme sa prispôsobiť a hľadať riešenie.”

Starosta je presvedčený, že situáciu sa podarí upokojiť. Podľa neho pôvodnou príčinou vzniku celého konfliktu je, že rodičia nezvládajú svoje deti. Ak by obec mala viac ihrísk, tento problém by sa zrejme nestal. “U nich to obecné vlastníctvo je ich a aj spôsob, akým sa ho domáhajú, nie je v poriadku,” povedal

Hromadná bitka v Huncovciach bola v sobotu 22. marca na miestnom futbalovom ihrisku. Futbalisti, ktorí tu chceli odohrať zápas, požiadali deti z neďalekej rómskej osady, aby opustili ihrisko, ale tie to odmietli. Na ihrisko vtrhli dospelí obyvatelia osady, začali biť futbalistov aj funkcionárov, počas bitky lietali aj kamene. Rómov rozohnali až policajti. Za víkendovú bitku na futbalovom ihrisku v Huncovciach už padli aj obvinenia z trestného činu výtržníctva.

Odporúčané články

Rómky vytvorili ženské kluby, matky chodia deťom čítať knihy Krv v Huncovciach, obec podobnú potýčku s Rómami nezažila

Témy

Diskusia

fanatikmodrák Ta sviňa fašistická modrá Dubovcová čo vlastne chce ? Najprv cigáni musia niekoľko hodín robiť výtržnosti a napádať futbalistov a potom môže zasiahnuť polícia. Jedna fašistická sviňa proti cigánom treba neustále a preventívne zasahovať. Keby ju prepadli cigáni a znásilnili... Lubo Lepáček čo to to je zase za výmysel,aká rómska hliadka? Čo to je,aké má právomoci,sú jej kompetencie vymedzené zákonom? Alebo je to ďalšia debilina,ktorá nemá ani oporu v zákone ani nikde inde,iba u pani ombudsmanky? Zákony má chrániť polícia SR nikto... 477andy svinska skurvena ksssudkyna, odpal do prdele. Poriadok Poriadok má zabezpečovať Kalinák, keď to nevie nech ide odtiaľ ten farizej preč!!! Už boli takéto pokus skôr neskôr sa to zdeformuje na súkromnú armádu zabepečujúcej záujmi miestnej mafii.Štát má zabezpečiť poriadok prípadne obec do určitej úrovne.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...