Ombudsmanka: Referendum Aliancie by mohlo byť diskriminačné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
LGBTI komunita protestovala proti vraždeniu gejov
Proti násiliu na gejoch v africkej Ugande v utorok v centre Bratislavy protestovalo 35 ľudí. Protest zorganizovali mimovládky Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko. Protest sa konal pri hoteli, kde prednášal ghanský kardinál Peter Turkson o ľudských právach a dôstojnosti v Katolíckej cirkvi. Bratislava, 4. marca 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) – Otázky v referende o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu by mohli byť v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania a ich realizácia v praxi by mohla byť diskriminačná pre časť obyvateľstva. Uvádza sa to v stanovisku verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na jej oficiálnej facebookovej stránke.

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch

Hodnotiť otázky v referende môže podľa stanoviska len Ústavný súd SR, a to len vtedy, keď o to požiada prezident Andrej Kiska. Jedine ÚS SR môže posúdiť, či sú alebo nie sú v súlade s ústavou. Ombudsmanka stanoviskom reagovala na žiadosť členov výboru Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktorí sa na ňu obrátili.

Ak by prezident o preskúmanie otázok v referende nepožiadal a ústavný súd by o nich nerozhodoval, niektoré formulácie otázok by mohli byť diskriminačné, resp. v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania.

Obsah niektorých referendových otázok sa podľa stanoviska viaže na konkrétne náboženstvo, pričom táto väzba sa javí ako veľmi silná. Ak sa podľa ombudsmanky Slovensko neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo, tak potom tieto otázky je možné z ústavnoprávneho hľadiska spochybniť.

Situáciu referenda ústava rieši. „Ak si niektorá časť obyvateľov myslí, že je o niektorých zásadných veciach potrebné rozhodovať v referende, tak ústava na túto situáciu pamätá,“ píše sa v stanovisku s tým, že konkrétne ustanovenia ústavy riešia postupy aj pôsobnosť ústavných orgánov v takejto situácii.

Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Dobrovoľníci z Aliancie za rodinu (AZR) odovzdali prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi viac ako 400-tisíc podpisov za referendum o ochrane rodiny.

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaJana Dubovcová