Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómovia
Foto: Archívne foto SITA/Ivan Fleischer
30. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ombudsmanka: Vyšetrovanie zásahu v Moldave pripomína Hedvigu

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Vyšetrovanie minuloročného policajného zásahu na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou pripomína podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej prípad Hedvigy Žákovej Malinovej. Postup inšpekcie ministerstva vnútra a Generálnej prokuratúry SR je podľa jej slov úplne neprijateľný, čo umocňuje jeho uzavretosť pred verejnosťou.

Ako agentúru SITA informoval ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko, Dubovcová tento týždeň prijala delegáciu Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) zastúpenú odborníkmi z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a inými medzinárodnými inštitúciami. Úrad sa zaujímal o vzťahy policajných zložiek na Slovensku s rómskou komunitou.

Obrazom: Dav bránil v uliciach Hedvigu, prišli aj osobnosti

Zníženie dôveryhodnosti polície

Ombudsmanka zástupcov ODIHR informovala o jej zisteniach, ktoré sa týkali polície vo vzťahu k rómskej menšine. Upozornila na neprijatie opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej správy pre NR SR a z vyrozumenia predloženého vláde SR v roku 2013, ktoré doteraz neboli riadne prerokované. Ako najdôležitejšie opatrenie, ktoré nebolo prijaté, spomenula Jana Dubovcová zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu, ktorý má v prípade pochybností vyšetrovať postupy polície. Jeho zriadenie je podľa jej slov v záujme štátu, na ktorý padá tieň podozrenia pre viacero doterajších vyšetrovaní.

Jana Dubovcová poukázala napríklad na vyšetrovanie policajného zásahu v Moldave nad Bodvou. Opakovane ho vedie inšpekcia ministerstva vnútra. Z najnovších informácií podľa ombudsmanky vyplýva, že poškodených má vyšetriť znalec – psychológ a znaleckými technikami majú byť posúdené ich rozumové schopnosti, schopnosť správne vnímať a interpretovať bežné sociálne situácie, štruktúra a dynamika ich osobnosti a možnosť ovplyvňovať ich úsudok inou osobou.

„Hodnotím to ako spochybňovanie mentálnej integrity a kapacity poškodených. Tieto postupy majú potenciál spochybňovať dôveryhodnosť štátu a polície a iba dokazujú, že štát musí mať nezávislý vyšetrovací orgán,“ poznamenala Dubovcová. Ako dodala, je potrebné si uvedomiť, že v prípade takýchto pochybností je nositeľom dôkazného bremena štát a bez nezávislého vyšetrenia túto povinnosť nemôže uniesť.

Zásah v Moldave je stále otvorený

Zástupcov Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva ombudsmanka informovala aj o ďalšom opatrení, ktoré Slovensko dodnes neprijalo. Ide o monitorovanie spôsobu vybavenia osôb počas ich predvedenia na policajné oddelenia za účelom overenia totožnosti. Zástupcovia ODIHR sú na oficiálnej návšteve Slovenska od 27. do 31. októbra, tím vedie vyššia poradkyňa pre OBSE Mirjam Karoly. V delegácii sú aj experti Strategickej jednotky policajných záležitostí OBSE a Úradu vysokej komisárky OBSE pre národnostné menšiny a nezávislí experti.

V súvislosti s vyšetrovaním policajného zásahu v Moldave nad Bodvou doposiaľ prípravné konanie ukončené nebolo. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov koná pod dohľadom prokurátora GP SR a postupuje v súlade so zákonom. Vyšetrovateľ inšpekcie ministerstva vnútra postupuje v prípravnom konaní plynule a zákonne. Ako ďalej hovorkyňa uviedla, doposiaľ spravil 68 výsluchov poškodených, 81 výsluchov príslušníkov PZ, 27 výsluchov ďalších svedkov a iné úkony potrebné pre náležité objasnenie veci.

Generálna prokuratúra nechápe Dubovcovej vyjadrenia

Hodnotiť postup prokurátora GP SR a prešovského prokurátora bez znalosti trestnej veci a vyšetrovacieho spisu ako „úplne neprijateľný“, ako to uviedla Jana Dubovcová, sa podľa Predajňovej javí ako neštandardné, najmä ak hodnotenie a akékoľvek zasahovanie do postupu orgánov činných v trestnom konaní nepatrí do pôsobnosti a právomoci verejného ochrancu práv.

„Zároveň je pre Generálnu prokuratúru SR nepochopiteľné porovnanie tejto trestnej veci s trestnou vecou obvinenej Hedvigy Ž. M.,“ doplnila. Generálny aj prešovský prokurátor postupujú aj v tomto prípade štandardným spôsobom, pripomenula. „Odmietame akékoľvek nepodložené vyjadrenia spochybňujúce kvalitu a zákonnosť vykonávaných procesných úkonov. Takéto vyjadrenia skôr navodzujú dojem zo zasahovania do nezávislosti orgánov činných v trestnom konaní,“ poznamenala Andrea Predajňová.

GP SR sa zároveň domnieva, že poskytovať neúplné informácie, ktoré nezodpovedajú skutočnosti, a teda bez znalosti vyšetrovacieho spisu a vyjadrenia príslušných orgánov relevantným zahraničným inštitúciám, môže viesť k poškodzovaniu dobrého mena Slovenska v zahraničí. „Zdôrazňujeme, že na základe rovnakej ústavnej úpravy obidvoch štátnych orgánov ako orgánov ochrany základných ľudských práv a slobôd má byť ich spoločný postup pri napĺňaní tohto cieľa a nie vytváranie akýchkoľvek prekážok pre jeho napĺňanie,“ uzavrela hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR.

Odporúčané články

Dubovcová ocenila zásah polície počas bitky stoviek Rómov Ombudsmanka: Rok po zásahu v Moldave sa, žiaľ, nič nezmenilo

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...