Omše, zápasy a ďalšie hromadné podujatia majú zelenú s obmedzením na počet účastníkov, Mikas nechce „škriepky“

VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Premiér Igor Matovič (vľavo) a hlavný hygienik Ján Mikas Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 30. septembra 16:46

Pre všetky hromadné podujatia budú rovnaké podmienky, či pôjde o cirkevné, kultúrne alebo tie športové. Pred stredajším rokovaním vlády to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Dodal, že pre všetky podujatia bude platiť maximálny počet účastníkov, a to 50.

Viac o téme: Koronavírus

Svadobná hostina nie je hromadné podujatie

Matovič podotkol, že ide o návrh zo strany hlavného hygienika, ktorým chceli situáciu korigovať, aby nevznikali „škriepky“ medzi jednotlivými oblasťami. Opatrenie by malo byť zverejnené ešte v stredu.

„Keď tam bude napríklad 50 športovcov, teda športovci plus realizačný tím, čo je plus – mínus tak pri extraligovom hokejovom zápase, tak, áno, budú bez divákov. Keď v divadle budú mať 20 hercov, tak môžu si to doplniť tými 30 ľuďmi ako divákmi. Keď bude nejaké iné podujatie, napríklad omša, kde bude kňaz a desať miništrantov, tak tiež si to môžu doplniť veriacimi,“ vysvetlil Matovič.

Premiér dodal, že na posilňovňu sa toto opatrenie nebude vzťahovať, pretože ide o prevádzku a nie hromadné podujatie. Svadobná hostina by taktiež nemala byť chápaná ako hromadné podujatie, no na sobáš by sa opatrenie podľa neho vzťahovať malo.

Na zápasoch aj viac ako 50 účastníkov

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v tlačovej správe informoval, že športové podujatia na Slovensku sa aj po 1. októbri 2020 môžu konať aj pri vyššom počte účastníkov ako 50 osôb.

Všeobecne platí obmedzenie, ktoré umožňuje organizovať hromadné podujatia pre maximálne 50 osôb vrátane organizátorov. „V prípade kultúrnych alebo športových podujatí platí, že ak počet osôb vystupujúcich v mene organizátora, napríklad účinkujúcich, športovcov alebo organizačného tímu presiahne počet 50, podujatie sa môže uskutočniť, avšak bez prítomnosti obecenstva,” uvádza ÚVZ SR. V prípade sedenia na športových hromadných podujatiach je podľa hygienikov organizátor povinný zabezpečiť sedenie obecenstva len v každom druhom rade.

V praxi to znamená, že ligové súťaže či súboje reprezentácie sa môžu konať aj pri počte účastníkov prevyšujúci stanovený limit. Napríklad hokejové stretnutia by sa v prípade celkového limitu 50 osôb nemohli vôbec uskutočniť, pretože počet hráčov a členov realizačných tímov oboch družstiev presahuje túto hranicu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán Mikas