Onkologický pacient sám zdolal Južný pól, hrozí mu pokuta

Onkologický pacient sám zdolal Južný pól, hrozí mu pokuta
Foto: Martin Szwed

Nemecký športovec Martin Szwed prešiel sám takmer 1300 km cez Antarktídu až po Južný pól. Mladík, ktorý sa na cestu vydal krátko pred Silvestrom, na lyžiach zdolal trasu v teplotách okolo mínus 35 stupňov Celzia za 14 dní 18 hodín a 43 minút, čím sa postaral o nový svetový rekord. Radosť 33-ročnému Nemcovi pokazili úrady – pár týždňov po návrate čelí pokute v hodnote 50-tisíc eur.

S nádorom aj cez extrémy

Onkologický pacient sám zdolal Južný pól, hrozí mu pokuta
Foto: Martin Szwed Foto: Martin Szwed

Extrémny športovec, ktorému pred siedmimi rokmi diagnostikovali nádor na mozgu a predpovedali mu maximálne tri roky života, sa odmietol vzdať svojej vášne. Počas štúdia na vysokej škole si v rodnom meste otvoril malú školu lezenia, neskôr si diplomovaný fyzik zo svojho koníčka urobil kariéru. Keď mu lekári v roku 2008 oznámili, že nádor, ktorý mu našli na mozgu, nie je možné odstrániť, Szwed nepodľahol depresii. Práve naopak, rozhodol sa zo života vyžmýkať maximum.

Po takmer dvojročnej príprave po Vianociach nastúpil na lietadlo do Madridu, následne letel do Južnej Ameriky, odkiaľ sa 29. decembra vydal na pešiu púť na Mount Vinson – najvyšší vrchol Antarktídy. O tri dni neskôr už kráčal k Južnému pólu. Hoci bol pripravený na to, že jeho samostatná expedícia môže trvať aj 40 dní, zvládol ju za dva týždne. Prekonal tak rekord Američana z roku 2013, ktorý cez Antarktídu prešiel za 24 dní.

Onkologický pacient sám zdolal Južný pól, hrozí mu pokuta
Foto: Martin Szwed Foto: Martin Szwed

Cez ľad a sneh

Szwed si na pleciach niesol batoh s hmotnosťou 116 kg, v jeho útrobách nechýbal ani kanister s 50 litrami benzínu. Športovec, ktorý sa cez ľad a sneh v mrazivých teplotách pohyboval najmä na lyžiach, počas svojej expedície schudol 16 kg. „Od môjho návratu sa môžem celé dni kŕmiť,“ smeje sa športovec.

Hoci na Antarktíde vládne leto, teploty sa tam pohybujú okolo mínus 30 stupňov Celzia. Szwed však bol na ne pripravený. Mladík za svoj život zdolal už niekoľko vrchov aj v zimnom počasí, v marci sa chystá na Mount Everest. „Nekonečná biela krajina, intenzívne svetlo, modrá obloha – bolo to to najkrajšie, čo som doteraz v živote videl,“ uviedol športovec o ceste na Južný pól.

Onkologický pacient sám zdolal Južný pól, hrozí mu pokuta
Foto: www.swp.de

Mastná pokuta

V druhej polovici januára sa nový rekordér vrátil do Nemecka. Okrem záujmu médií o expedíciu však onkologického pacienta čakalo aj nepríjemné prekvapenie. Na cestu sa totiž vydal bez toho, aby o tom upovedomil Spolkový úrad pre životné prostredie. Hrozí mu pokuta v hodnote 50-tisíc eur.

V rámci ochrany prírody v Antarktíde sa viac ako 50 štátov v protokole dohodlo, že každá ľudská aktivita na ľadovcovom kontinente musí byť vopred ohlásená a schválená. Szwed sa po návrate domov úradu ospravedlnil. Uviedol, že nahlásenie expedície mal v pláne, kvôli ďalším veciam, ktoré pred cestou vybavoval, na to nakoniec zabudol. Zároveň však dodal, že na Antarktíde nezanechal žiadne stopy a všetok odpad si so sebou odniesol naspäť.

Na expedíciu mladík minul okolo 80-tisíc eur, pokuta by ho vyšla tiež draho. O výsledku sa ešte rokuje. „Dúfam, že sa nejako dohodneme,“ dodal športovec.

www.spiegel.de, www.swp.de

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WBN