Aktualizované: Danko, Fico a Bugár riešili koaličnú krízu, strany sú odhodlané pokračovať

Robert Fico, Andrej Danko, Béla Bugár.
Zľava: Predseda Smer-SD Robert Fico, predseda SNS Andrej Danko a predseda Most-Híd Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 8. augusta 16:52

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Lídri koaličných strán Smer-SD, Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd rokovali na bratislavskom Bôriku.

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár sa stretli po tom, čo Danko v pondelok oznámil, že vypovedal Koaličnú zmluvu. Lídri boli pri príchode na Bôrik zdržanliví. Béla Bugár sa novinárom vyhol, Andrej Danko, ktorý prišiel ako prvý, povedal, že nechce na rokovanie meškať. Premiér Fico na otázky novinárov zareagoval slovami „ste trápni“.

Koaličná rada bola úprimná, povedal po jej skončení predseda strany Most-Híd Béla Bugár s tým, že neexistuje žiadna alternatíva k súčasnej vládnej koalícii a “strany sú odhodlané pokračovať”.

Koaličná rada sa nezaoberala tvorbou novej Koaličnej zmluvy, ako to požaduje SNS, ale ani doplnením či zmenou súčasného znenia dohody podpísanej 1. septembra 2016. Podľa informácií agentúry SITA koaliční partneri riešili len osobné spory, ktoré medzi nimi vznikli za posledné dni.

Slovenská národná strana (SNS) v pondelok vypovedala Koaličnú zmluvu. Podľa informácií agentúry SITA v koalícii nastal konflikt pre ministerstvo školstva. Ako informoval agentúru SITA zdroj z prostredia národniarov, SNS odmietla zakrývať prešľapy na ministerstve školstva exministra Juraja Draxlera a podnikateľa Jozefa Brhela.

KOALIČNÁ KRÍZA – ONLINE PRENOS

  • textový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili – ďakujeme Vám za pozornosť

16:37 – Koaličná rada sa nezaoberala tvorbou novej Koaličnej zmluvy, ako to požaduje SNS, ale ani doplnením či zmenou súčasného znenia dohody podpísanej 1. septembra 2016. Podľa informácií agentúry SITA koaliční partneri riešili len osobné spory, ktoré medzi nimi vznikli za posledné dni.

16:24 – To, že sa po zasadaní Koaličnej rady pred novinárov postavil iba predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdzuje, že konflikt vo vládnej koalícii je konfliktom medzi Slovenskou národnou stranou (SNS) a stranou SMER-SD. Povedal to politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého sa Béla Bugár ocitol v pozícii mediátora.

15:04 – Vládna koalícia podľa podpredsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomíra Galka vnáša do spoločnosti cirkus, nestabilitu a chaos. Ako povedal Galko na tlačovej besede, koalícia si posiela mediálne odkazy a potom nemá úctu k občanom, aby im vysvetlila, čo sa deje. „Je to trápne a zbabelé,“ konštatoval.

14:27 – Opozícia požiada o zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej má byť odvolávaný minister školstva Peter Plavčan, 18. augusta. Na tlačovej besede to oznámil tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling.

13:55 – Je pravda, že s takýmito neustálymi malichernými škriepkami a neustálymi škandálmi, ako to predvádza súčasná koalícia, by iné politické strany vládnuť asi nedokázali. Povedala poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO-NOVA Veronika Remišová na margo vyhlásenia predsedu koaličného Mosta-Híd Bélu Bugára, že táto vláda nemá alternatívu.

13:23 – V Slovenskej národnej strane (SNS) majú pocit, akoby bolo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zaangažované v útokoch na národniarov. Po skončení Koaličnej rady to pre médiá povedal Jaroslav Paška (SNS).

12:21 – Trápne, zbabelé, nezodpovedné voči štátu i občanom. Tak reagovali predstavitelia opozičnej strany SaS líder Richard Sulík, Ľubomír Galko, Jana Kiššová a Natália Blahová po skončení Koaličnej rady. „Čím skôr táto korupčná koalícia skončí, tým lepšie,“ dodali v krátkej tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol Róbert Buček z komunikačného oddelenia strany.

11:47 – Koaličná rada bola úprimná, povedal po jej skončení predseda strany Most-Híd Béla Bugár s tým, že neexistuje žiadna alternatíva k súčasnej vládnej koalícii a „strany sú odhodlané pokračovať“. Ako dodal, budú robiť analýzy. Rokovania koaličných partnerov budú pokračovať v piatok na úrade vlády.

11:36 – Rokovanie koaličnej rady končí. Predsedovia strán by mali vydať spoločné vyhlásenie.

10:30 Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko prišli do hotela Bôrik, rokovanie o vypovedaní Koaličnej zmluvy zo strany SNS sa môže začať.

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko vypovedal Koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd. Ako dôvod uvádza absolútnu nevyhnutnosť zmeny nastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárBranislav GröhlingGrigorij MesežnikovJana KiššováJaroslav PaškaĽubomír GalkoPeter PlavčanRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR