Online nákupy v únii budú jednoduchšie, europoslanci zrušili diskrimináciu kupujúcich

Europarlament
Európsky parlament v Štrasburgu Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Nakupovanie cez internet sa v únii zjednoduší. Európsky parlament v utorok schválil zrušenie prekážok pri cezhraničnom online nakupovaní. „Obchodníci budú musieť pristupovať k online nakupujúcim z iných štátov únie rovnako, akoby išlo o miestnych zákazníkov,“ informuje Európsky parlament.

Novou právnou úpravou sa zakazuje geografické blokovanie potenciálnych zákazníkov prehliadajúcich si internetové stránky registrované v iných krajinách únie.

Zamedzenie blokovania pri nákupe

Internetové stránky tak podľa Európskeho parlamentu nebudú môcť snahu klientov z iných členských štátov Európskej únie o zakúpenie alebo objednanie tovaru či služby zablokovať, ani ich automaticky presmerovať na iný web z dôvodu ich štátnej príslušnosti, miesta bydliska alebo dočasného pobytu.

Tieto opatrenia sa týkajú nákupu a doručenia tovaru, pokiaľ doručenie do tej ktorej krajiny obchodník ponúka vo svojich obchodných podmienkach, prípadne pre nákup a vyzdvihnutie tovaru samotným spotrebiteľom. Platia aj pre zakúpenie elektronických služieb, ako sú napríklad cloudové služby, webhosting či firewallová ochrana.

Aplikovať sa majú aj na objednanie služby, ktorú obchodník poskytuje vo svojej prevádzke, napríklad v prípade hotelového ubytovania, prenájmu automobilu alebo kúpy vstupenky na športové podujatie, hudobný festival či do zábavného parku.

Doložka o preskúmaní súčasťou právnej úpravy

Nariadenie zakazuje aj odlišné zaobchádzanie so zákazníkmi na základe miesta vydania ich kreditnej alebo debetnej karty. Predávajúci si budú môcť naďalej slobodne zvoliť pre nich všeobecne prípustné spôsoby úhrady. Pokiaľ sa však rozhodnú akceptovať platbu kartami nimi zadefinovaných značiek, nebudú môcť odmietnuť platbu kartou danej značky vydanej v inom členskom štáte.

Nové nariadenie sa zatiaľ nebude vzťahovať na digitálny obsah podliehajúci autorským právam, teda na elektronické knihy, stiahnuteľnú hudbu či online hry. Parlament však presadil, aby sa súčasťou právnej úpravy stala takzvaná doložka o preskúmaní, na základe ktorej sa Európska komisia do dvoch rokov po vstupe nariadenia do platnosti bude zaoberať možnosťou rozšírenia zákazu geografického blokovania aj na tento typ produktov.

Odstránenie diskriminácie kupujúceho

Slovenskí europoslanci toto nariadenie zväčša privítali. „Je nemysliteľné, aby občania Európskej únie platili za rovnaký tovar alebo službu rozdielne ceny iba preto, že si ich objednávajú z iného členského štátu. Týmto nariadením odstraňujeme diskrimináciu z dôvodu štátnej príslušnosti a zvyšujeme ochranu spotrebiteľa,“ uviedla poslankyňa Monika Smolková. Ako dodal europoslanec Ivan Štefanec, odstránenie geoblokovania považuje za veľký krok smerom k digitálnej ekonomike.

Napriek tomu sa objavujú aj pochybnosti o skutočnom prínose novej legislatívy. „Pôvodný plán na úplný zákaz geoblockingu, ktorý sa mal vzťahovať aj na športové vysielania či Netflix, sa nakoniec nekonal a súčasné oklieštené znenie zaručuje iba zákaz diskriminácie pri nákupoch cez internet, aj to s mnohými výnimkami,“ uviedla europoslankyňa Jana Žitňanská s tým, že v praxi sa tak podľa jej názoru pre spotrebiteľov veľa nezmení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJana ŽitňanskáMonika Smolková
Firmy a inštitúcie Európsky parlament