Online: Prezident Kiska o demisii ministra Lajčáka opäť nerozhodol, zobral si ďalší čas na premyslenie

Miroslav Lajčák, Peter Pellegrini, Andrej Kiska
Zľava: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska počas záveru vzájomného stretnutia k demisii ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí v Prezidentskom paláci. Bratislava, 5. december 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 5. decembra 14:55

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska ani v stredu nerozhodol o osude ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, ktorý sa rozhodol podať demisiu. Ako povedal Kiska pred novinármi, rozhodnutie, či Lajčákovu demisiu prijme alebo neprijme, si ešte premyslí.

Do prezidentského paláca prišiel v stredu Lajčák spoločne s premiérom Petrom Pellegrinim po rokovaní vlády, ktorá v stredu odmietla schválenie migračného paktu OSN. Vzala na vedomie uznesenie parlamentu ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii z tejto organizácie.

Pellegrini o uznesení vlády

Rozhodnutie Lajčákovej demisii ale podľa všetkého nepadne do konca týždňa. Ako povedal ďalej Kiska, s ministrom Lajčákom má rovnaký názor na to, že Slovensko by sa malo osobne zúčastniť na rokovaní v Marakéši a je mu ľúto, ako vláda rozhodla.

Prezident je takisto presvedčený, že v dnešnej situácii, keď preberáme predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, keď eskaluje napätie na Ukrajine, by mal ministerstvo riadiť skúsený diplomat. Podľa premiéra Pellegriniho stredajšie prijatie uznesenia vládou nebolo o dôvere Lajčákovi, ale jednoznačne o summite v Marakéši, a tým vláda z jeho pohľadu nevyslovila nedôveru Lajčákovi. Ten má Pellegriniho plnú dôveru.

Demisiu oznámil Lajčák vo štvrtok

Lajčák už u Kisku bol aj v pondelok, ale prezident oznámil, že s rozhodnutím o ministrovej demisii počká na rozhodnutie vlády o migračnom pakte. Kiska v utorňajšom vyhlásení uviedol, že je s prácou Lajčáka spokojný a podľa jeho názoru by nebolo pre Slovensko dobré, ak by sme prišli o ministra a diplomata svetového formátu.

Kiska zopakoval aj svoj postoj, že Slovensko by malo poslať do Maroka svojho zástupcu, ktorý by tlmočil uznesenie Národnej rady SR.

Lajčák oznámil podanie demisie vo štvrtok a v piatok ju oficiálne aj podal. Rozhodol sa po tom, ako Národná rada SR prijala vo štvrtok uznesenie o nesúhlase s globálnym kompaktom Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii. Právnici upozorňujú, že prezident nemôže demisiu odmietnuť.


Online (textový prenos)

  • minúta po minúte

14:55 To, čo dnes predviedli prezident Kiska, premiér Pellegrini a minister Lajčák, je podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka bezprecedentné a nedôstojné.

„Občania sa právom môžu pýtať, kto koho v tejto situácii vydiera a kto je tu vlastne vydieraný. Za normálnych okolností, ktoré by zodpovedali ústave a zvyklostiam, by sa už hľadal nový šéf slovenskej diplomacie, pretože prezident by prijal demisiu ministra Lajčáka. Avšak ani táto rutinná záležitosť nemôže na Slovensku prebehnúť štandardne,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca strany Róbert Buček.

Sulík ďalej pripomenul, že ústavní činitelia pri nástupe do funkcií sľubujú dodržiavať zákony a Ústavu SR, pričom ústava osobitne prezidentovi ukladá zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.

14:29 Minister Lajčák rešpektuje pozíciu prezidenta Kisku a bude vykonávať svoje povinnosti až do prijatia jeho rozhodnutia. Stanovisko ministra agentúre SITA poskytol jeho hovorca Boris Gandel.

14:14 Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) kritizuje nerozhodnosť prezidenta Kisku. „Z jeho vyjadrenia vôbec netuším, čo bude robiť, ani to, čo si myslí. Dozvedeli sme sa len to, že obhajuje Marakéš a že je úplne bezradný a paralyzovaný. Slovensko potrebuje skutočného prezidenta a nie takúto bábku, ktorá nielenže strápňuje Slovensko svojimi podvodnými kauzami, ale ešte aj v čase, keď verejnosť očakáva jasné rozhodnutia, vytvára z bežného politického aktu mexickú telenovelu,“ vyhlásil Blaha s tým, že je to nedôstojné a absurdné.

14:01 Premiér Pellegrini v stredu opäť poprosil prezidenta Kisku, aby neprijal Lajčákovu demisiu. Verí, že počas nasledujúcich týždňov sa situácia vykryštalizuje.

13:34 Rozhodnutie o demisii Lajčáka podľa všetkého nepadne do konca týždňa.

12:52 Prezident Kiska o demisii ministra Lajčáka nerozhodol. Ako povedal pred novinármi, rozhodnutie, či demisiu prijme alebo neprijme, si ešte premyslí. 

12:24 Prezident Kiska prijal v prezidentskom paláci premiéra Pellegriniho a ministra Lajčáka.

11:41 Premiér Pellegrini požiadal Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby pripravili diplomatickú poštu, ktorá bude obsahovať slovenské pripomienky ku kompaktu a odošleme ju do Maroka.

„Požiadal som rezort zahraničia, aby pripravili poštu tak, aby som ju ešte tento týždeň podpísal a aby tam boli uvedené naše výhrady. Budeme sa snažiť o to, aby sa tieto výhrady a naše stanovisko dostalo do rúk ľuďom, ktorí konferenciu v Maroku organizujú,“ povedal Pellegrini po stredajšom rokovaní vlády.

11:36 Za zotrvanie Lajčáka vo funkcii sa bol u premiéra Pellegriniho prihovoriť aj šéf Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger. Slovensko bude tejto organizácii budúci rok predsedať.

11:25 Prezident Andrej Kiska prijme predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka v stredu o 12:00 v Prezidentskom paláci.

11:00 Vláda v stredu odmietla schválenie migračného paktu OSN. Vzala na vedomie uznesenie parlamentu ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii z tejto organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav LajčákPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRVláda SR