Online: Veľká Británia odchádza z EÚ, svet reaguje na brexit

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Referendum
Foto: SITA/AP, Thinkstock - koláž WbN

LONDÝN 23. júna (WebNoviny.sk) – Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Po sčítaní všetkých hlasov to v piatok oficiálne oznámila volebná komisia Spojeného kráľovstva.

Predsedníčka volebnej komisie Jenny Watsonová na radnici v severoanglickom Machestri uviedla, že potvrdzuje celkovo 33 577 342 odovzdaných hlasov. Z nich 16 141 241 bolo za zotrvanie Británie v EÚ a 17 410 742 za vystúpenie z únie. Zvyšných 25.359 hlasov bolo neplatných.

Za tzv. brexit teda hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, pokým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 percenta. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.

Obrazom: Briti rozhodli o svojej budúcnosti

Vystúpenie z EÚ získalo väčšinu hlasov v Anglicku a vo Walese, zatiaľ čo opačný tábor zvíťazil v Škótsku a v Severnom Írsku. Odporcovia brexitu mali prevahu vo všetkých volebných obvodoch na území Škótska, ako aj vo väčšine častí Londýna, v Liverpoole či Newcastli.

V Anglicku hlasovalo za vystúpenie z EÚ 53,4 percenta voličov, opačný názor vyslovilo 46,6 tamojších hlasujúcich. Vo Walese bol pomer hlasov 52,5 k 47,5 percenta v prospech brexitu. Škótski voliči sa jasnou väčšinou 62,0 percenta vyslovili za zotrvanie Británie v únii, proti nemu tam hlasovalo 38,0 percenta zúčastnených.

V Severnom Írsku dopadlo hlasovanie pomerom 55,8 k 44,2 percenta v prospech pokračovanie britského členstva v EÚ.

Na výsledky referenda zareagovali aj finančné trhy tým, že sa britská libra dostala na svoju najnižšiu úroveň proti doláru od roku 1985. Británia opustí EÚ po 43 rokoch. Spojené kráľovstvo je prvým význačným štátom, ktorý sa rozhodol opustiť Európsku úniu.

Približne 41 000 volebných miestností otvorili o 7.00 h miestneho času (8.00 h SELČ). K referendovej otázke, ktorá znela: „Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie alebo opustiť Európsku úniu?“, sa mohlo do 22.00 h britského času (23.00 h SELČ) vyjadriť okolo 46,5 milióna registrovaných voličov. Vypísaním referenda splnil britský premiér David Cameron sľub spred vlaňajších volieb, ktorým reagoval na rastúce protieurópske nálady v Británii.

Viac ako 71 000 ľudí podpísalo už petíciu požadujúcu, aby mesto Londýn vyhlásilo nezávislosť od Spojeného kráľovstva a zostalo tak súčasťou Európskej únie. Internetová petícia je reakciou na výsledok štvrtkového referenda, v ktorom sa väčšina účastníkov vyslovila za brexit, informovala spravodajská stanica BBC.

ONLINE REPORTÁŽ

– sme ukončili v piatok o 22:30, ďakujeme vám za pozornosť.

>>>

Na budúci týždeň bude európska „dvadsaťsedmička“ rokovať už bez Veľkej Británie.

>>>

Výsledok britského referenda podľa ruského prezidenta Vladimira Putina odráža nespokojnosť občanov so stavom bezpečnosti a nedostatok ochoty dotovať slabšie ekonomiky. Dodal, že nepriaznivé následky brexitu, čo sa týka trhov či mien, budú napravené v najbližšej budúcnosti a žiadna globálna katastrofa sa neočakáva.

>>>

Beata Szydlová, premiérka Poľska, v ktorom začala EÚ prešetrovať stav dodržiavania demokratických pravidiel, oznámila, že na summite EÚ na budúci týždeň navrhne reformy, ktoré jej krajina považuje za potrebné na to, aby bola únia silnejšia. Szydlová povedala, že Poľsko zostane „zodpovedným členom“ EÚ, ktorému záleží na jednote únie a jej hospodárskom raste. EÚ nesmie predstierať, že neprechádza krízou a nemala by sa vyhýbať diskusii o zložitých záležitostiach, dodala.

>>>

Turecký premiér Binali Yildirim povedal, že britskí voliči vyjadrili svojím rozhodnutím odísť z EÚ svoj nesúhlas s negatívnou kampaňou vedenou proti Turecku pred referendom. A vyčítal britskému premiérovi Davidovi Cameronovi, že vystupoval proti členstvu Turecka v EÚ. „Napriek tomu, že zameral svoju kampaň na Turecko a že mal niekoľko nemiestnych komentárov, britskí voliči odmietli jeho tvrdenia a informovali pána Camerona, že jeho názory ohľadne Turecka sú nesprávne,“ citovala Yildirima tlačová agentúra AP.

>>>

Srbský premiér Aleksandar Vučič vyhlásil, že jeho krajina bude pokračovať na svojej ceste do EÚ napriek britskému rozhodnutiu. A vyjadril nádej, že brexit neovplyvní plány EÚ prijať v budúcnosti nových členov. „Toto je najväčšie politické zemetrasenie od pádu Berlínskeho múru a nie pochybností, že to zanechá vážne dôsledky“.

>>>

Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves vyjadril nájde, že rozhodnutie Británie odísť z EÚ posilní spoluprácu medzi zvyšnými 27 členskými krajinami. „Osobne dúfam, že to bude mať zjednocujúci dopad na 27 členov EÚ,“ uviedol podľa Baltskej tlačovej služby.

>>>

Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite vyjadrila presvedčenie, že Európska únia a Británia „nájdu nový spôsob spolunažívania“. EÚ podľa nej „v krátkom čase pocíti dôsledky“ britského rozhodnutia odísť z bloku, a „je našou povinnosťou obnoviť dôveru ľudí v EÚ,“ citovala ju DPA.

Brexit
Foto: SITA/AP

>>>

Prezident USA Barack Obama v piatok vyhlásil, že Británia i Európska únia zostanú napriek britskému rozhodnutiu opustiť EÚ „nenahraditeľnými partnermi“ Spojených štátov.

>>>

Briti uštedrili EÚ jednu z najväčších faciek v histórii, tvrdí Jobbik.

>>>

Írskej vláde je „veľmi ľúto, že výsledkom referenda je, že Británia opustí Európsku úniu“. Povedal írsky premiér Enda Kenny po stretnutí svojej vlády, na ktorom rokovali o dôsledkoch brexitu. Hlavné obavy írskej vlády podľa Kennyho slov „súvisia s potenciálnymi dopadmi (brexitu) na obchod a ekonomiku, na Severné Írsko, na spoločnú oblasť cestovania a na samotnú Európsku úniu“, citovala ho tlačová agentúra DPA. Kenny upozornil, že írska vláda sa pripravila na britské rozhodnutie vystúpiť z EÚ a že „bezprostredne nedôjde k žiadnej zmene vo voľnom pohybe ľudí, tovaru a služieb medzi našimi ostrovmi“.

>>>

Dnes je úžasný deň, Briti zachraňujú Európu od bruselského monštra, vyhlásil bývalý český prezident Václav Klaus.

>>>

Desaťtisíce Slovákov, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, sa cítia byť ohrozené rozhodnutím britských občanov vystúpiť z Európskej únie. Upozorňuje na to Svetové združenie Slovákov v zahraničí.

>>>

Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že hlboko ľutuje, že Briti hlasovali v referende za odchod z Európskej únie, ale únia musí urobiť zmeny, aby sa pohla dopredu. Francúzsky prezident v krátkom televíznom vyhlásení označil schválenie odchodu Británie z EÚ za „bolestnú voľbu“, ktorú musia Francúzsko a Európa rešpektovať.

>>>

Bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin sa domnieva, že rozhodnutie britských voličov v referende, z ktorého vyšiel víťazne tábor euroskeptikov, nebude mať vplyv na Rusko. „My máme svoje problémy, oveľa citeľnejšie,“ napísal Kudrin na svojom konte na sieti Twitter. Podľa jeho názoru sa EÚ po britskom referende „spamätá“, ale EÚ i Británia budú ekonomicky slabšie.

На Россию Brexit существенно не влияет. У нас свои проблемы, более чувствительные— Алексей Кудрин (@Aleksei_Kudrin) 24. júna 2016

>>>

Británia sa neodvráti od Európy a zostane jednotnou krajinou, akou bola pred rozhodnutím opustiť Európsku úniu, povedal spolupredseda kampane za vystúpenie z EÚ (Vote Leave) Boris Johnson.

Hlasovanie za odchod z EÚ „neznamená, že Spojené kráľovstvo bude menej jednotné… alebo menej európske“, povedal Johnson reportérom. „Nemôžeme sa obrátiť k Európe chrbtom, sme súčasť Európy,“ citovala ho tlačová agentúra DPA. Johnson pochválil premiéra Davida Camerona za „odvážne a principiálne“ rozhodnutie vyhlásiť referendum. Povedal však, že „nie je potrebné sa ponáhľať“ pri uplatňovaní článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý zakotvuje postup vystúpenia krajiny z bloku.

Vo svojom oznámení o rezignácii Cameron povedal, že článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa proces odchodu z EÚ, musí uplatniť už nový premiér. Premiér dodal, že odstúpi v čase, keď bude mať jeho Konzervatívna strana začiatkom októbra výročný zjazd. Boris Johnson je všeobecne považovaný za vedúceho kandidáta na nového premiéra, nástupcu Camerona.

>>>

Ruský premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že brexit je vnútornou záležitosťou Británie, ale vplýva na svetovú ekonomiku, „a to nás neteší“. Medvedev v prejave na zasadnutí predsedníctva rady pre modernizáciu ekonomiky a inovácie vyhlásil, že výsledky štvrtkového referenda o zotrvaní Británie v EÚ sú síce vnútornou záležitosťou Británie. Zdôraznil však, že „je očividné“, že brexit „má dôsledky nielen pre Britov a EÚ, ale celkovo aj pre svetovú ekonomiku“. Medvedev vyhlásil, že je potrebné analyzovať následky brexitu. Dodal, že ruská vláda v súvislosti s nimi prijme príslušné rozhodnutia „v záujme ruskej ekonomiky“.

>>>

Poľský prezident Andrzej Duda povedal, že treba urobiť všetko pre to, aby sa po tom, ako Británia schválila svoje vystúpenie z EÚ, zabránilo v odchode z Európskej únie aj ďalším krajinám.

Britské rozhodnutie označil za „smutnú správu“ a zdôraznil, že treba zabrániť dominovému efektu. Referendum označil za signál pre jednotu, ako aj príležitosť nájsť odpovede na rozhodnutie, ktoré urobila Británia. „Nemyslíte si, že EÚ diktuje priveľa krajinám, ktoré k nej patria?“ uviedol podľa agentúry DPA v Krakove. „Treba urobiť všetko, aby sa zabránilo v odchode ďalším krajinám,“ povedal novinárom a dodal, že Poľsko chce zachovať svoje ekonomické a obranné vzťahy s Britániou.

Duda tiež zopakoval, že poľská vláda bude pokračovať v práci na legislatívnych riešeniach, aby pomohla stovkám tisíc Poliakov splácajúcim hypotéky vo švajčiarskych frankoch. Frank po zverejnení výsledkov britského referenda stúpol na najvyššiu úroveň voči zlotému za uplynulého pol druha roka.

>>>

Pápež František uviedol, že výsledok referenda vyzýva každého, aby chránil blaho Británie a Európy. „Je to vôľa vyjadrená ľudom,“ napísal František vo vyjadrení počas letu na začiatku svojej trojdňovej cesty do Arménska. Jeho reakciu priniesla talianska tlačová agentúra ANSA. „Toto kladie na plecia každého z nás obrovskú zodpovednosť za ochranu blaha obyvateľov Spojeného kráľovstva a takisto za ochranu a spolunažívanie celého európskeho kontinentu. Práve toto očakávam,“ dodal František, ktorého citovala aj agentúra DPA.

>>>

Angela Merkelová označila britské hlasovanie za „zlomový moment pre Európu.“

>>>

Bývalý prezidentský kandidát euroskeptickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer na Twitteri ohľadne britského hlasovania za odchod z EÚ napísal, že „v nasledujúcich dňoch spoznáme úplný rozsah tohto rozhodnutia“. Hofer prehral v nedávnych prezidentských voľbách v Rakúsku len veľmi tesne, porazil ho súper zo Strany zelených Alexander Van der Bellen. Na stretnutí pravicových populistických strán minulý týždeň vo Viedni lídri varovali, že hlasovanie Britov za vystúpenie z EÚ bude pravdepodobne viesť k ďalším takýmto referendám.

Líder FPÖ Heinz-Christian Strache, predsedníčka francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová spolu so zástupcami nemeckej Alternatívy pre Nemecko (AfD), talianskej Ligy Severu, holandského hnutia Vlaams Belang (Flámsky záujem) a českého zoskupenia Sloboda a priama demokracia uviedli, že chcú vybudovať spojenectvo zamerané na zmenu EÚ zvnútra.

#Brexit UK VOTES TO LEAVE! Wir werden erst in den nächsten Tagen die volle Tragweite dieser Entscheidung erkennen.— Norbert Hofer (@norbertghofer) 24. júna 2016

>>>

„Blahoželáme Britom. Vybrali si,“ uviedol na Facebooku o britskom hlasovaní líder euroskeptickej Dánskej ľudovej strany Kristian Thulesen Dahl. „Výsledok je jasný: EÚ úplne podcenila skepsu ľudí. EÚ si prevzala od národných štátov priveľa právomocí a teraz za to platí,“ dodal dánsky politik, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

>>>

Podľa španielskeho premiéra Mariana Rajoya potrvá dva roky, kým sa po právnej stránke vyrieši odchod Británie z EÚ. V súčasnosti sa zákony a právne postavenie občanov menia, uviedol. „Myslím si, že Španielsko by malo pokračovať v prvej línii európskej integrácie,“ zdôraznil z Madridu. Rajoy vyzval na pokoj a ubezpečil, že španielska ekonomika je dostatočne silná, aby ustála finančné turbulencie po britskom hlasovaní.

>>>

Taliansky premiér Matteo Renzi v reakcii na brexit vyhlásil, že EÚ sa musí zreformovať, zostáva však naďalej kľúčovou pre osud Talianska. „Musíme ju zmeniť, aby bola ľudskejšia a spravodlivejšia. Ale EÚ je náš domov, je to naša budúcnosť,“ uviedol na Twitteri a Facebooku.

Dobbiamo cambiarla per renderla più umana e più giusta. Ma l’Europa è la nostra casa, è il nostro futuro.— Matteo Renzi (@matteorenzi) 24. júna 2016

>>>

V Dánsku sa referendum o členstve v Európskej únii konať nebude, vyhlásil dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen v reakcii na britské rozhodnutie opustiť Európsku úniu. „Patríme do EÚ a ja nebudem vyhlasovať referendum o takej zásadnej veci,“ zdôraznil podľa agentúry DPA na tlačovej konferencii. Výsledok britského hlasovania označil za poľutovaniahodný.

Vodca euroskeptickej Dánskej ľudovej strany Kristian Thulesen Dahl, ktorého strana poskytuje parlamentnú podporu Rasmussenovej menšinovej liberálnej vláde, tento týždeň vyzval na vyhlásenie dánskeho referenda, ak sa Británia rozhodne opustiť EÚ.

>>>

Odchod Británie z Európskej únie vyvolá chaos v Európe, uviedol bývalý poľský prezident Aleksander Kwašniewski. „Toto je koniec Británie,“ povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice RMF. Kwašniewski bol prezidentom Poľska, keď sa v roku 2004 stalo členom Európskej únie, pripomenula tlačová agentúra DPA. „EÚ, ktorú sme mali týchto posledných 12 šťastných rokov, už nebude… Vstupujeme do obdobia chaosu, šokov a nepredvídateľných následkov,“ vyhlásil. Hoci je výsledok referenda poľutovaniahodný, poľské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Británia „má ako zvrchovaná krajina právo rozhodnúť o svojej budúcnosti v EÚ“. Ministerstvo sa tiež vyjadrilo, že namiesto kritizovania britského hlasovania by referendum malo mobilizovať k akcii v čase, keď „možno v rade členských krajín vidieť rozčarovanie a stratu dôvery v EÚ a európsku integráciu“.

>>>

Švajčiarsko, ktoré nie je v Európskej únii, zriadilo linku dôvery pre svojich občanov, kde im zodpovie na otázky týkajúce sa odchodu Británie z EÚ. Švajčiarska vláda v piatok ubezpečila svojich občanov, že napriek hlasovaniu „zatiaľ zostávajú v platnosti súčasné pravidlá pre švajčiarskych občanov a firmy“. Vláda tiež uviedla, že dopĺňa personál o ďalších pracovníkov, ktorí budú odpovedať na otázky občanov. Vláda dodala, že linka dôvery bude fungovať celých 24 hodín, sedem dní v týždni, kým to bude potrebné.

>>>

Donald Trump ocenil štvrtkové hlasovanie Britov za odchod z Európskej únie. Vyhlásil, že „si vzali späť svoju krajinu, je to veľká vec“. Pri hlasovaní Spojeného kráľovstva podľa neho zohrali úlohu obavy ľudí ohľadne „hraníc“. Miliardár označil rozhodnutie britských voličov vystúpiť z EÚ za „fantastické“ a „veľké“.

Referendum
Foto: Rob Stothard/Pool via AP

>>>

Ukrajinský prezident Petro Porošenko počíta s tým, že Európska únia predĺži sankcie uvalené na Rusko aj napriek výsledku štvrtkového referenda v Británii, kde sa väčšina voličov vyslovila za vystúpenie svojej krajiny z EÚ.

„Verím, že bez ohľadu na výsledok referenda Británia zostane v zjednotenej Európe a bude brániť spoločné európske hodnoty,“ napísal Porošenko na svojej facebookovej stránke. Súčasne vyjadril nádej, že platnosť sankcií voči Rusku bude predĺžená.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, mnohí ukrajinskí politici v súvislosti so schválením brexitu vyjadrili názor, že odchod Británie z EÚ môže sprevádzať zrušenie sankcií uvalených na Rusko za jeho zasahovanie na Ukrajine, ako aj odklad schválenia bezvízového režimu medzi EÚ a Ukrajinou.

>>>

Britská centrálna banka je pripravená poskytnúť dodatočných 250 mld. libier (GBP) s cieľom podporiť finančné trhy po tom, ako krajina odhlasovala odchod z Európskej únie. Povedal to v piatok guvernér Bank of England Mark Carney. Konštatoval pritom, že banka bude uvažovať o prijatí dodatočných opatrení v oblasti menovej politiky v nadchádzajúcich týždňoch.

„Nevyhnutne nastane obdobie neistoty a prispôsobenia sa. Určitý čas bude trvať, kým Veľká Británia vybuduje nové vzťahy s Európou a zvyškom sveta. Dá sa očakávať určitá volatilita na trhu a v ekonomike, keď tento proces bude prebiehať,“ povedal Carney. Šéf britskej centrálnej banky ďalej uviedol, že Bank of England nebude váhať prijať dodatočné opatrenia počas prispôsobovania sa trhov.

Centrálna banka Británie zdôraznila, že uskutočnila stresové testovanie najväčších bánk pre horšie scenáre, ako je situácia, ktorej krajina čelí teraz. Výsledkom tohto testovania je to, že britské banky zvýšili svoj kapitál o 130 mld. GBP a teraz majú vysoko kvalitné aktíva v hodnote vyše 600 mld. GBP.

>>>

Poľský zlotý v úvode piatkového obchodovania oproti euru klesol o približne 3,4 %, čiže sa voči spoločnej európskej mene dostal na 4,5-ročné minimum. Dôvodom bolo to, že Británia odhlasovala odchod z Európskej únie. Británia je pre Poľsko druhým najväčším exportným trhom. V minulom roku bola hodnota poľského exportu na britský trh zhruba 12 mld. eur.

Investorov v strednej Európe znepokojuje aj to, že vplyv britského odchodu by mohol byť väčší, ak povedie k redukcii rozpočtu Európskej únie a rozvojových fondov smerujúcich do nových európskych trhových ekonomík. Rozvojové fondy EÚ zohrávajú významnú rolu pri podpore hospodárskeho rastu týchto krajín. Okrem toho státisíce obyvateľov východnej Európy pracujú v Británii.

>>>

Predsedníčka Národného frontu (FN) Marine Le Penová žiada vypísať referendum o zotrvaní Francúzska v EÚ.

>>>

Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyhlásil, že Británia teraz potrebuje „vládu brexitu“, ktorá vyvedie krajinu z únie. Musíme začať rokovania čo najskôr – tak skoro, ako to len ľudské sily dovoľujú, dodal. Potom Farage povedal, že 23. jún by mal byť vyhlásený za štátny sviatok – a mal by sa nazývať Deň nezávislosti.

Dodal, že zahlasovanie britských voličov je víťazstvom „bežných slušných ľudí“ nad veľkými bankami a podnikmi. Podľa jeho slov, ktoré cituje spravodajská stanica Sky News, sa o výsledku referenda rozhodlo najmä v regióne Midlands a na severe Anglicka.

Farage v súvislosti s výsledkami britského referenda podotkol, že ďalšími krajinami, ktoré by mohli v tomto ohľade nasledovať Britániu, sú Dánsko, Holandsko a Švédsko. „Nechávame za sebou zlyhávajúcu politickú úniu. Teraz sa môžeme znovu pripojiť k svetu ako nezávislý, samosprávny štát. Našu vlasť sme získali späť, ďakujem vám všetkým,“ napísal líder UKIP na sociálnej sieti Twitter.

June 23rd must now be made a national holiday. #IndependenceDay pic.twitter.com/Aj7mEjPTnR— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 24. júna 2016

>>>

Francúzsky prezident Francois Hollande zvolal v piatok ráno mimoriadne zasadnutie vlády. Elyzejský palác v oznámení uviedol iba to, že témou zasadnutia vlády bude budúcnosť Európy. Hollande verejne nekomentoval výsledok britského hlasovania, ktoré bude mať následky pre celý kontinent.

>>>

Holandský krajne pravicový líder Geert Wilders na margo výsledkov prelomového britského referenda na sociálnej sieti Twitter vyzval na uskutočnenie plebiscitu o vystúpení z únie aj vo svojej krajine. „Hurá Britom! Teraz je rad na nás. Nastal čas pre holandské referendum!“ napísal Wilders.

Wilders, líder holandskej euroskeptickej Strany za slobodu (PVV), zároveň zagratuloval britským voličom. „Chceme mať kontrolu nad svojou vlastnou krajinou, našimi vlastnými peniazmi, našimi vlastnými hranicami a našou vlastnou imigračnou politikou,“ dodal Wilders vo vyhlásení.

Hurrah for the British! Now it is our turn. Time for a Dutch referendum! #ByeByeEUhttps://t.co/kXZ0aQtgmx— Geert Wilders (@geertwilderspvv) 24. júna 2016

>>>

Sčítanie hlasov zo štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené v piatok ráno v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z tohto bloku. Informuje o tom stanica BBC.

Scotland will seek independence now. Cameron’s legacy will be breaking up two unions. Neither needed to happen. https://t.co/4MDj7pndcq— J.K. Rowling (@jk_rowling) 24. júna 2016

>>>

Sklamanie nad výsledkami referenda vyjadril aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. „Správy z Veľkej Británie sú vskutku na pováženie… Vyzerá to na smutný deň pre Európu a Veľkú Britániu,“ povedal v piatok ráno v Berlíne pred odchodom na zasadnutie v Luxemburgu, kde majú ministri EÚ prerokovať dôsledky britského referenda.

>>>

Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel vyjadril hlboké sklamanie nad rozhodnutím britských voličov ukončiť členstvo svojej krajiny v Európskej únii. Podľa agentúry DPA tak urobil ešte pred zverejnením údajov, ktoré potvrdili prevahu zástancov tzv. brexitu. „Damn! (Dočerta!) Zlý deň pre Európu,“ komentoval Gabriel na sieti Twitter v tej chvíli ešte neúplné výsledky hlasovania v Británii.

Damn! Ein schlechter Tag für Europa. #EUref— Sigmar Gabriel (@sigmargabriel) 24. júna 2016

>>>

Brexit zlacnil ropu o šesť percent, zlato prudko zdraželo.

>>>

Severné Írsko a Škótsko by v prípade brexitu mohli hlasovať o odtrhnutí od Veľkej Británie.

>>>

Britská libra voči doláru spadla v piatok ráno na 1,34559 USD/GBP, čo je najnižšia úroveň od septembra 1985. Reagovala tak na zvrat v predbežných výsledkoch referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, keď zástancovia brexitu prevážili nad tými, čo hlasovali za zotrvanie v únii. Trhy očakávali, že Briti sa v referende vyslovenia za zachovanie členstva v únii, čo nad ránom potvrdzovali aj predbežné výsledky.

>>>

Za vystúpenie Británie z EÚ hlasovalo aj 76 percent voličov vo východoanglickom obchodnom meste Boston, kde je najvyššia miera prisťahovalectva z východnej Európy. Informovala o tom agentúra DPA.

>>>

Sčítanie hlasov bolo zavŕšené na celom území Škótska, kde vo všetkých volebných obvodoch zvíťazili odporcovia tzv. brexitu, teda vystúpenia z tohto 28-členného bloku. Všetky hlasy sú zrátané aj na území Walesu, kde sa výsledky v jednotlivých obvodoch rôznia, v rámci celého regiónu však získali miernu prevahu zástancovia brexitu.

>>>

Sčítavanie hlasov v severoanglických oblastiach Leeds a Kirklees bolo nakrátko prerušené minútou ticha za nedávno zosnulú poslankyňu za opozičnú labouristickú stranu Jo Coxovú, ktorú minulý týždeň zavraždili. Jej smrť šokovala krajinu a podnietila oba názorové tábory k tomu, aby prerušili svoju predvolebnú kampaň.

>>>

Vysokopostavený predstaviteľ Labouristickej strany John McDonnell podľa agentúry AP predpokladá rozdiel v konečných výsledkoch v rozmedzí jedného alebo dvoch percent. Bývalý líder labouristov Ed Milliband pre spravodajskú stanicu Sky News taktiež uviedol, že výsledky budú veľmi tesné. „Zdá sa, že krajina je na konci tohto procesu rozdelená viac než na jeho začiatku. Pre premiéra to predstavuje veľkú výzvu,“ vyhlásil podpredseda labouristov Tom Watson. Podľa nemenovanej prieskumnej agentúry sú výsledky hlasovania „na hrane noža“.

Referendum o brexite
Foto: Liam McBurney / PA via AP

>>>

Sunderland na severovýchode Anglicka je prvým volebným obvodom, ktorý po štvrtkovom referende o členstve Británie v Európskej únii oznámil víťazstvo zástancov vystúpenia z tohto bloku. V rámci bilancie čiastkových výsledkov hlasovania o tom informuje stanica BBC.

>>>

Čiastkové výsledky po Gibraltári oznámili aj ďalšie dva volebné obvody – Newcastle upon Tyne a Orknejské ostrovy. Podobne ako v Gibraltári zvíťazili aj v týchto obvodoch zástancovia zotrvania Británie v európskom bloku, informuje stanica BBC. Podľa zverejnených údajov prevážili odporcovia tzv. brexitu v Newcastli v pomere 51 ku 49 percentám odovzdaných hlasov, zatiaľ čo na Orknejách je ich víťazstvo jednoznačnejšie, a to v podobe pomeru 63 ku 37 percentám.

>>>

Účasť na štvrtkovom referende je podľa BBC medzičasom známa aj v ďalších obvodoch, ako sú Kettering (76 percent) či Orkneje (68 percent). Politickí komentátori z týchto čísiel vyvodzujú, že celková účasť na referende by sa mohla pohybovať na úrovni 70 percent, čo by bolo v prípade Británie najviac od roku 1997.

>>>

Drvivá väčšina účastníkov štvrtkového referenda o členstve Británie v Európskej únii hlasovala v Gibraltáre za zotrvanie v tomto bloku. Informovala o tom britská stanica BBC.

Gibraltár je prvým volebným obvodom, ktorý zverejnil príslušné čiastkové výsledky referenda. Odporcovia tzv. brexitu na tomto britskom území jednoznačne zvíťazili nad jeho zástancami v pomere 96 percent ku štyrom percentám. Voličská účasť tam dosiahla 84 percent.

>>>

Na základe neoficiálnych správ, že zvíťazia zástancovia zotrvania krajiny v 28-člennom bloku došlo v priebehu štvrtka k posilneniu britskej libry na finančných trhoch. Jej ešte výraznejšie posilnenie nastalo po uzavretí hlasovacích miestností o 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ).

>>>

Vedúci zástanca kampane za odchod Británie z Európskej únie a líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage po skončení referenda vyhlásil, že podľa prvých odhadov výsledkov jeho tábor v hlasovaní neuspel. „Vyzerá to tak, že priaznivci zotrvania zvíťazia s tesným náskokom,“ povedal Farage pre spravodajskú stanicu Sky News, ktorú cituje agentúra AP.

>>>

Niekoľko desiatok zákonodarcov britskej vládnucej Konzervatívnej strany, ktorí podporovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ, po skončení referenda vyzvalo premiéra Davida Camerona, aby zostal vo funkcii bez ohľadu na to, aký výsledok toto hlasovanie prinesie.

Podľa listu zverejneného britskými a zahraničnými médiami, ktorý podpísalo 84 členov parlamentu, má Cameron v prípade akéhokoľvek rozhodnutia voličov naďalej „mandát, ako aj povinnosť viesť národ“. Agentúra AP dodáva, že zostáva viac ako 60 konzervatívnych zákonodarcov podporujúcich tzv. brexit, ktorí tento list nepodpísali.

Referendum o pokračovaní alebo ukončení členstva Británie v EÚ hlboko rozdeľovalo Konzervatívnu stranu. Zatiaľ čo premiér Cameron viedol tábor presadzujúci zotrvanie v EÚ, iné významné osobnosti, ako sú minister spravodlivosti Michael Gove či bývalý londýnsky starosta Boris Johnson, sa pridali k zástancom vystúpenia. Mnohí pozorovatelia sa vyjadrili, že Cameron by mal odstúpiť, ak by voliči rozhodli v prospech vystúpenia z EÚ.

>>>

Piatková titulná strana novín The Sun.

Tomorrow’s front page: Brits go Referendum mad with over 30 million voting pic.twitter.com/Gud3HQbTpj— Sun Politics (@SunPolitics) 23. júna 2016

>>>

Prvé odhady agentúry YouGov naznačujú, že zástancovia zotrvania krajiny v EÚ vedú s tesným náskokom 52 percent pred zástancami jej odchodu (tzv. brexitu), ktorí dosiahli 48 percent.

>>>

Britský premiér David Cameron sa poďakoval voličom, ktorí v referende podporili zotrvanie krajiny v Európskej únii. „Vďaka patrí každému, kto zahlasoval za to, aby bola Británia silnejšia, bezpečnejšia a úspešnejšia v Európe,“ napísal Cameron na sociálnej sieti Twitter.

Konzervatívny ministerský predseda pred referendom loboval za zotrvanie Británie v tomto bloku, a to napriek odporcom z jeho vlastnej strany, píše agentúra DPA.

Thank you everyone who voted to keep Britain stronger, safer & better off in Europe – and thousands of @StrongerIn campaigners around the UK— David Cameron (@David_Cameron) 23. júna 2016

>>>

V Huddersfielde na severe Anglicka dočasne uzavreli jednu z volebných miestností, keď v jej okolí našli muža s bodnými ranami. K uzavretiu miestnosti na 30 minút došlo iba v súvislosti s uzavretím okolia miesta činu, píše tlačová agentúra DPA. Polícia z grófstva West Yorkshire informovala o zadržaní 19-ročného mladíka, ktorý je podozrivý zo spáchania činu. Ten však nemá žiadnu súvislosť s prebiehajúcim referendom.

>>>

Európa bude iná, a to bez ohľadu na výsledok dnešného referenda o zotrvaní Británie v Európskej únii. V súvislosti s prebiehajúcim hlasovaním v Británii to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico. Spomenul pritom aj svoje nedávne rozhovory s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou alebo francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

>>>

Na výsledku referenda sa môže podpísať aj to, že kampaň tábora za zotrvanie v únii bola „veľmi slabá“, uviedol európsky internetový denník Euobserver. Noviny v tejto súvislosti oslovili britského experta na problematiku EÚ Charlesa Granta, riaditeľa nezávislého názorového think-tanku Centrum pre európske reformy (CER). „Ak tábor pre zotrvanie v EÚ vyhrá, tak to bude preto, že ľudia sa obávajú ekonomickej neistoty a nevedia, aký by bol dopad odchodu z únie,“ povedal Grant v rozhovore pre EUobserver.

Podľa jeho slov by bolo ďalším dôvodom pre možné víťazstvo tábora „IN“ aj to, že mnoho voličov si neželá žiť „v Británii Nigela Faragea“. Líder protieurópsky zameranej Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a britský europoslanec Farage bol jedným z hráčov, ktorí sa pričinili o situáciu, ktorá nakoniec vyústila do vypísania dnešného referenda.

>>>

Odchod z EÚ by bol „zlomovým bodom v histórii Británie“ a „triumfom demokracie“, domnieva sa bývalý starosta Londýna a hlavný hráč tábora za brexit Boris Johnson. Johnson upozornil, že Británia môže „silne prosperovať mimo EÚ“ a on je pripravený obetovať svoju politickú kariéru v prospech boja za to, že sa brexit stane skutočnosťou. Bývalý šéf londýnskeho magistrátu súčasne zaútočil na premiéra Davida Camerona a jeho kampaň v prospech zotrvania v EÚ, keď uviedol, že táto kampaň bola založená na strachu. Voličov vyzval, aby verili v seba a aby prevzali späť kontrolu nad vlastnou krajinou.

Ak by Británia bola aj naďalej bola „v sieti“ EÚ, viedlo by to k oslabeniu demokracie, myslí si Johnson. Brexit by preňho znamenal „vrchol šťastia“, aj preto, že Briti by týmto spôsobom prehovorili za miliónov ľudí, ktorí sú proti upadajúcemu, izolovanému a do seba zahľadeného systému únie. Zároveň je pripravený aj na opačný výsledok hlasovania a na koniec svojej politickej kariéry.

>>>

Prieskum verejnej mienky uskutočnený v predvečer britského referenda o budúcom členstve v Európskej únii ukázal miernu prevahu stúpencov tábora presadzujúceho zotrvanie v EÚ, píše agentúra Reuters. Z telefonického prieskumu, uskutočneného inštitútom Ipsos MORI, sa tesne pred hlasovaním v prospech tábora „in“ vyslovili o štyri percentá viac opýtaných (52 za zotrvanie ku 48 za odchod).

Výkonný riaditeľ inštitútu Ben Page však upozornil, že 13 percent opýtaných stále nebolo rozhodnutých, ako odpovie na stanovenú referendovú otázku. Náladu skúmal inštitút v utorok a stredu večer na vzorke 1592 opýtaných. Závery prieskumu zverejnil denník Evening Standard.

>>>

Napriek zlému počasiu sa počas referenda o členstve Británie v EÚ tvorili pred volebnými miestnosťami dlhé rady. Voliči v nich trpezlivo čakali, aby mohli odovzdať svoje hlasy v školách, kostoloch, nákupných centrách či dokonca niekoľkých puboch, píšu miestne médiá. Po búrkach a silných dažďoch z noci a dnešného dopoludnia museli viacero volebných miestností v juhozápadnej časti Londýna uzavrieť a presunúť do iných objektov, k ďalším sa bolo vzhľadom na množstvo vody ťažké dostať.

>>>

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok znovu podporila tábor voličov, ktorí budú referende hlasovať za pokračovanie členstva Británie v Európskej únii. „Myslím, že nemusím opakovať, že podporujem také rozhodnutie britských voličov, ktoré umožní Británii zostať súčasťou Európskej únie,“ vyhlásila podľa tlačovej agentúry DPA Merkelová.

Nech už bude výsledok referenda akýkoľvek, na konzultáciách a diskusiách Európskej únie sa od piatka bude zúčastňovať všetkých 28 členských štátov – vrátane Británie, dodala Merkelová. „Konzultácie musia pokračovať so všetkými 28 členskými krajinami… Budeme spoločne diskutovať o ďalšom postupe, a pokojne,“ zdôraznila nemecká kancelárka.

Referendum Británie o zotrvaní v Európskej únii

>>>

Nemecký prezident Joachim Gauck vyhlásil, že aj v prípade, ak budú Briti hlasovať za zotrvanie v Európskej únii, debata o životaschopnosti „stále tesnejšej únie“ musí pokračovať. Gauck na návšteve univerzity v bulharskom hlavnom meste Sofia povedal, že debata o brexite ukázala, aký veľký počet Európanov nemá dobré pocity z pojmu „stále tesnejšej únie“. Politici by to podľa neho „nemali preháňať“. „Nemyslím si však, že nás čaká rozpad Európy,“ dodal nemecký prezident, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

>>>

Nemecké noviny jednotne umiestnili na svoje titulné stránky tému referenda, najmenej päť celoštátnych a regionálnych novín uverejnilo emotívne až dojemné výzvy voči britským voličom. „Takto nás neopúšťajte!“ uviedol na svojej prvej strane berlínsky denník Berliner Zeitung a dodal: „Británia hlasuje o brexite a mnohí Európania sa trasú… Čo máme radi na Britoch a prečo dúfame, že ešte zostanú.“ Denník Der Tagesspiegel zverejnil na prvej strane kultovú fotografiu dvoch bozkávajúcich sa aktivistov z kampane za zotrvanie v EÚ, pričom tváre majú pomaľované vlajkou EÚ a britskou vlajkou. „Miluj alebo odíď,“ hlásal titulok.

>>>

Kurióznou zhodou okolností, ktorej však možno „pomohol“ realizačný tím, sa práve vo štvrtok na dostihoch v anglickom Newbury predstaví v súperení na 1200 m o celkovú dotáciu 6100 libier 2-ročná hnedka s menom Brexit. Pri debute bola 30. mája vo Windsore piata z deviatich s mankom 5,5 dĺžky a stávkovým kurzom 34. Teraz tipujúcim ponúka 13-násobok vkladu. Medzi trinástimi aktérmi ju povedie džokej Kieran O´Neill.

>>>

Najčítanejší nemecký bulvárny denník Bild sľúbil, že ak budú Briti hlasovať za zotrvanie v Európskej únii, uzná porážku v desaťročia starom spore z futbalových majstrovstiev sveta. „Drahí Briti, ak zostanete v EÚ, uznáme dokonca aj gól z Wembley,“ hlásal titulok Bildu. Týkal sa sporného gólu anglického futbalistu Geoffa Hursta vo finále majstrovstiev sveta v roku 1966, proti ktorému Nemci dlho namietali a tvrdili, že lopta neprešla cez bránkovú čiaru. Finále sa hralo na londýnskom štadióne Wembley a Anglicko nakoniec porazilo Nemecko 4:2. Medzi ďalšími sľubmi Britom na titulnej strane Bildu je aj ten, že si Nemci prestanú uťahovať z uší princa Charlesa, že zo solidarity so spálenými Britmi prestanú používať krém na opaľovanie a nastavia si čas o hodinu dozadu, aby sa zosúladili s britským časom.

Referendum Británie o zotrvaní v Európskej únii

>>>

Ak by sa na Slovensku konalo referendum o zotrvaní krajiny v Európskej únii, za zotrvanie by sa vyslovilo 62,1 percenta občanov. Pozrite si kompletné výsledky prieskumu agentúry FOCUS.

>>>

Britská libra vo štvrtok ráno oproti doláru posilnila najvyššie od začiatku roka, keďže posledné prieskumy verejnej mienky pred referendom naznačili, že Británia zostane v Európskej únii. Zmenšenie obáv z brexitu pomohlo libre tento týždeň pripísať si zhruba tri percentá, hoci prítomný je prvok neistoty vzhľadom na to, že o výsledku referenda je predčasne hovoriť. Libra voči doláru bola vo štvrtok ráno vyššie o 0,4 % na úrovni 1,4770 USD/GBP, ale predtým sa nachádzala až na úrovni 1,4847 USD/GBP, čo bola jej najsilnejšia hodnota v tomto roku.

>>>

Prieskumy firmy ComRes pre denník Daily Mail a televíznu stanicu ITV a prieskum YouGov pre denník The Times ukázali, že podpora pre zotrvanie Británie v EÚ na poslednú chvíľu stúpla.

>>>

Šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyhlásil, že stúpenci odchodu Británie z Európskej únie majú „veľmi veľké“ vyhliadky na úspech v dnešnom referende o členstve v EÚ. Všetko však závisí od účasti, povedal ráno pred svojím domom v grófstve Kent pre britskú agentúru PA. Farage patrí k hlavným predstaviteľom tábora za vystúpenie z únie. Kritici ho obviňujú, že svojím bojom proti migrácii podnecuje strach pred cudzincami, píše agentúra DPA. Podľa posledných prieskumov je výsledok referenda úplne otvorený, prvé výsledky sa očakávajú v noci na piatok.

David Cameron
Foto: SITA/AP

>>>

V referende už hlasoval britský premiér David Cameron, ktorý išiel do volebnej miestnosti neďaleko svojej rezidencie na londýnskej Downing Street spolu s manželkou Samanthou. Líder Konzervatívnej strany hlasovanie o členstve v EÚ vypísal, aby splnil sľub daný vo vlaňajšej predvolebnej kampani, viedol však kampaň za zotrvanie v únii. Svoj hlas medzičasom odovzdal aj predseda hlavnej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý sa tiež vyslovuje za pokračovanie britského členstva v EÚ, informovala agentúra AP.

>>>

Demokratický Západ by urobil chybu, keby sa namiesto spolupráce začal štiepiť, uviedol v dnešnom vyhlásení k britskému referendu o členstve v Európskej únii český premiér Bohuslav Sobotka.

Podľa vlastných slov verí, že ostrovná krajina v únii zostane, informoval český spravodajský server Novinky.cz. „Česká vláda je presvedčená, že Európska únia bude s Veľkou Britániou ako jej členom silnejšia. Veľká Británia bola po desaťročia dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou EÚ a ja verím, že to tak zostane aj po dnešnom hlasovaní,“ vyjadril nádej český premiér.

Sobotka tiež vo vyhlásení pripomenul februárovú dohodu o reforme EÚ, v rámci ktorej členské krajiny urobili voči Veľkej Británii množstvo ústupkov. Podľa Sobotku by aj toto malo podporiť zotrvanie krajiny v spoločenstve.

>>>

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) by mohla rýchlo po tom, čo obyvatelia Veľkej Británie v referende odhlasujú vystúpenie krajiny z Európskej únie, znížiť úverový rating krajiny. Uviedol to pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Bild analytik S&P Moritz Kraemer.

„Ak sa Veľká Británia vo štvrtkovom referende rozhodne pre vystúpenie z EÚ, potom úverový rating na úrovni AAA bude v krátkom čase znížený,“ povedal Kraemer. Analytik ratingovej agentúry S&P tiež zopakoval, že politická situácia v Británii by sa po brexite, teda vystúpení z únie, stala menej predvídateľná a racionálna. Stalo by sa tak sčasti preto, že neexistuje reálny plán, čo sa bude diať po prípadnom brexite.

>>>

Očakávanie, ako sa Briti rozhodnú, ovplyvnilo aj obchodovanie na svetových trhoch, ktoré bolo deň pred referendom opatrné. Ceny ropy oslabili o viac ako 1 USD za barel, zlato kleslo na dvojtýždňové minimum a zaznamenalo najväčší denný prepad za posledný mesiac.

>>>

Aj keď analytici predpovedajú tesný výsledok štvrtkového referenda o budúcnosti Británie v Európskej únii a prakticky celý starý kontinent bude očakávať výsledky plebiscitu s mimoriadnym napätím, chobotnica Otto z centra Sea Life v Manchestri má o referende jasno. Rozhodla sa pre európsku vlajku, čo vedenie centra Sea Life v Manchestri interpretovalo ako víťazstvo stúpencov zachovania súčasného stavu, odporcov odchodu Veľkej Británie z EÚ.

>>>

Britániu počas štvrtkového referenda o budúcnosti jej členstva v EÚ zasiahnu prudké dažde a búrky, čo by mohlo mať vplyv na výsledky hlasovania.

Podľa predpovedí počasia, na ktoré poukazuje agentúra DPA, by malo byť počasie obzvlášť nepriaznivé v oblasti okolo Londýna, ale aj na severozápade Anglicka a v niektorých častiach Škótska a Severného Írska. Dažďové zrážky sa očakávajú na celom území Spojeného kráľovstva.

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že vysoká účasť na referende by mohla byť výhodou zástancov zotrvania Británie v EÚ. Daždivé počasie tak nahráva skôr odporcom členstva, hoci DPA podotýka, že Briti sú na nepohodu zvyknutí a nenechajú sa ľahko odradiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alexander Van der BellenAngela MerkelováBarack ObamaBoris JohnsonDavid CameronFrançois HollandeGeert WildersJeremy CorbynJoachim GauckLars Lökke RasmussenMarine Le PenováMatteo RenziNigel FarageNorbert HoferPetro PorošenkoRobert FicoSigmar Gabriel