ZOH 2018 v Pjongčangu (hokej): Slovensko zdolalo Rusko, v prvej tretine prehrávalo 0:2

ZOH 2018: Hokej Slovensko - Rusko
Peter Ölvecký sa so spoluhráčmi teší z gólu v sieti Ruska počas zápasu na olympijskom hokejovom turnaji. Pjongčang, 14. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 14. februára, 17:28

PJONGČANG 14. februára (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejisti vo svojom úvodnom vystúpení na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu predviedli skvelý obrat proti Olympijským športovcom z Ruska, triumfovali 3:2 a usadili sa na prvom mieste tabuľky B-skupiny. Zverenci Craiga Ramsayho odohrajú druhé stretnutie v piatok 16. februára proti USA o 4.10 h SEČ.

Prelink

Rusi do zápasu vstúpili oveľa aktívnejšie ako slovenskí reprezentanti a v 5. min si vypracovali už dvojgólové vedenie zásahmi Vladislava Gavrikova a Kirilla Kaprizova. Slováci sa ešte v úvodnej časti hry dostali späť do zápasu, v priebehu 110 sekúnd sa o vyrovnanie postarali Peter Ölvecký a Martin Bakoš.

O prekvapivom triumfe hokejistov spod Tatier nad hviezdnym ruským výberom rozhodol v 49. min tvrdou strelou v presilovej hre obranca Peter Čerešňák. Rusi v tretej tretine zatlačili zverencov Craiga Ramsayho, ale neprekonali Branislava Konráda. Slováci hrozili najmä z protiútokov, ale ani Vasilij Košečkin už neinkasoval.

Slovenský národný tím hral na ZOH proti Rusku piaty zápas. V Lillehammeri 1994 a Soči 2014 sa tešila „zborná“, v Turíne 2006 a Vancouveri 2010 triumfovali hokejisti spod Tatier. Zaujímavosťou je, že až trikrát sa muselo predlžovať. Pre Rusov bude štart v Pjongčangu špecifický.

Rusi poskladali tím z hráčov pôsobiacich v KHL v kluboch CSKA Moskva a SKA Petrohrad, dopĺňa ich Sergej Moziakin z Metallurgu Magnitogorsk. Najmä mená v útoku vzbudzujú prirodzený rešpekt, Dvojica Iľja Kovaľčuk – Pavel Daciuk odohrala dovedna 1769 zápasov v základnej časti NHL a v sumáre tam nastrieľala v najprestížnejšej profilige 731 gólov. Ruský tím mnohí považujú za papierového favorita na zlato.

Slováci majú vo výbere štrnásť hráčov z českej extraligy, desať hráčov hrá v Tipsport lige. Jediným zástupcom KHL je obranca Michal Čajkovský z Jekaterinburgu. Najskúsenejším členom tímu je obranca Dominik Graňák, ktorý v reprezentácii odohral už 176 zápasov. Viac ako sto duelov v národnom družstve odohrali aj iný bek Tomáš Starosta (141) a útočník Tomáš Surový (119), ktorý je v Pjongčangu kapitánom slovenského výberu.

ZOH 2018 v Pjongčangu

Hokej: B – skupina

Slovensko – OŠR (Rusko) 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)

02:54 0:1 V. Gavrikov (A. Vojnov)
04:08 0:2 K. Kaprizov (N. Gusev)
16:05 1:2 P. Ölvecký (D. Graňák)
17:55 2:2 M. Bakoš (M. Hovorka)
48:30 3:2 P. Čerešňák (M. Haščák, M. Bakoš)

Vylúčenia:
10:30 P. Čerešňák – 2. min (podrazenie)
19:50 M. Čajkovský – 2 min. (nedovolené bránenie)
37:50 A. Barabanov – 2 min. (podrazenie)
38:26 M. Haščák – 2 min. (seknutie)
38:41 S. Kalinin – 2. min (podrazenie)
41:57 L. Cingeľ – 2 min. (nedovolené bránenie)
45:28 V. Vojnov – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
47:48 I. Telegin – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
52:25 T. Marcinko – 2 min. (podrazenie)
54:57 M. Čajkovský – 2 min. (podrazenie)
58:35 A. Marčenko – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 19:22, vylúčenia: 6:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: B. Iverson (Kan.), A. Rantala (Fín.) – V. Lederer (ČR), N. Vanoosten (Kan.)

Slovensko: Konrád – Čajkovský, Starosta, Čerešňák, Graňák, Valach, M. Ďaloga, Baranka – L. Nagy, Surový, Kudrna – M. Bakoš, Bubela, M. Haščák – Paulovič, M. Krištof, Ölvecký – Lamper, T. Marcinko, Cingeľ – M. Hovorka
OŠR: Košečkin – Gavrikov, Vojnov, Marčenko, Nesterov, Zub, Zubarev, Kiselevič – Moziakin, Daciuk, Kovaľčuk – Kaprizov, Šipačov, N. Gusev – Širokov, Prochorkin, Barabanov – Andronov, Kalinin, Grigorenko – Telegin

V úvode zápasu boli aktívni hokejisti Ruska, ktorí sa vyše minútu „točili“ v útočnom pásme a Slováci vyhodili iba puk na zakázané uvoľnenie. Z pokračujúceho tlaku vyťažili Rusi úvodný gól, keď v 3. minúte brankára Konráda prekonal Gavrikov – 0:1. O 74 sekúnd už Ramsayho zverenci prehrávali 0:2 – strelecký pokus Guseva za Konráda usmernil Kaprizov.

Slováci sa „pozreli“ do útočného pásma súpera až v siedmej minúte, ale Marcinkova prihrávka z pravého kruhu pred bránkou nenašla adresáta. V 9. minúte Konrád chytil dorážku z bezprostrednej blízkosti a ešte predtým sa po jednom zo zákrokov ťažko dvíhal z ľadu útočník Krištof.

Rusi boli naďalej aktívni a v 10. minúte Daciuk nakorčuľoval do pásma, prenechal puk Moziakinovi, ale toho našťastie Slováci čisto zastavili, aj keď to smrdelo podrazením. Z následnej kontry mohli skórovať aj Ramsayho zverenci – Paulovič dobre hľadal pred bránou Ölveckého, ktorý však nedokázal prekonať ruského gólmana.

Slováci sa museli následne brániť počas vylúčenia Čerešňáka – najväčšiu šancu mal Gusev, ktorému síce strela nesadla, ale narobila problémy Konrádovi. V 15. minúte Zubarev „poslal“ tvrdým „hitom“ na ruskú striedačku Bakoša.

V čase 16:05 sa z gólu tešili aj Slováci – po Graňákovej prihrávke sa na modrej čiare výborne uvoľnil Ölvecký a strelou z pravého kruhu na vhadzovanie prekonal Košečkina – 1:2. O 110 sekúnd už bolo vyrovnané – Hovorka v obrannom pásme zblokoval strelu, puk prihral na Bakoša, ktorý si nakorčuľoval do pásma a Košečkin inkasoval druhýkrát – 2:2.

Desať sekúnd pred koncom prvej časti sa faulu dopustil Čajkovský a tak druhú tretinu začnú presilovkou Rusi.

Slovenskí hokejisti na začiatku druhej dvadsaťminútovky ubránili presilovú hru súpera, 20 sekúnd pred jej koncom však mali šťastie, keď Daciuk trafil hornú žŕdku Konrádovej bránky.

V 25. minúte mali Rusi ďalšiu šancu, ale Konrád výborným zákrokom vychytal Vojnova. O niekoľko sekúnd si slovenský gólman poradil aj s bekhendovým zakončením Daciuka. Ramsayho zverenci vyslali prvú strelu v druhej tretine na Košečkina až v 27. minúte, keď od modrej čiary pálil Čerešňák.

Veľkú šancu mal v 31. minúte Grigorenko, ale puk do odkrytej bránky neusmernil. Po tlaku Rusov sa odvážne pustil do útočného pásma Paulovič – po kľučke medzi Gavrikovom a Kiselevičom puk z jeho hokejky tesne minul pravú tyčku Košečkinovej bránky. Na druhej strane predviedol zázračný zákrok lapačkou Konrád po Kovaľčukovej strele. Slovenský gólman o pár sekúnd chytil aj puk po strele Moziakina.

V 35. minúte sa museli aj Rusi oslobodiť zakázaným uvoľnením, keď Slováci predviedli veľmi dobré striedanie, v ktorom zaujalo najmä bekhendové zakončenie Ďalogu. V 38. minúte prenikal Nagy do útočného pásmu, trochu si ho podržal Zubarev, ale nevylučovalo sa. Na trestnú lavicu odišiel až Barabanov za hákovanie Čajkovského.

Slovenská presilovka však trvala iba 36 sekúnd, pretože na „lavicu hanby“ putoval aj Haščák. V hre 4 proti 4 mal veľkú šancu Ďaloga, ktorý bránený Širokovom a Vojnovom skvele prenikol až pred Košečkina, ale prestrelil. Od vylúčenia Haščáka uplynulo iba 15 sekúnd a sily na ľade sa opäť menili, keďže fauloval Kalinin. V presilovke štyroch proti trom zaujala šanca Bakoša.

Tretia tretina sa začala vo formáte štyroch proti štyrom a po návrate Haščáka na ľad aj krátkou 15-sekundovou presilovkou slovenského výberu. V 42. minúte Cingeľ po buly v obrannom pásme Rusov fauloval Guseva a bol vylúčený.

Ruské hviezdy v početnej výhode zavreli Slovákov na takmer celé dve minúty do obranného pásma. Najväčšiu šancu mal po Vojnovovej prihrávke Daciuk, ale prestrelil. Konráda preveril aj Nesterov a Kovaľčukov pokus zblokoval Lamper.

V 46. minúte vystrelil puk do hľadiska Vojnov, no jeho vylúčenie Slováci nepotrestali. V ich početnej výhode zaujala šanca Krištofa. Po jej skončení vystihol Vojnov rozohrávku Starostu a rútil sa do útočného pásma. Výborným zákrokom ho však zastavil Bubela.

V 47. minúte Telegin napodobnil Vojnova a za vyhodenie puku do hľadiska išiel aj on na trestnú lavicu. Jeho vylúčenie Slováci potrestali – od mantinelu sa po súbojoch s Rusmi výborne uvoľnili Bakoš s Hasčákom a druhý menovaný poslal puk Čerešnákovi na modrú a jeho delovka skončila za Košečkinom – 3:2.

Rusi po inkasovanom góle zvýšili aktivitu, mali niekoľko šancí a po faule Marcinka mali výhodu ďalšej presilovej hry, na ktorej začiatku v závare pred brankárom Konrádom mal šancu Nesterov. V oslabení zahrozili aj Slováci – Cingeľ v úniku prihral Lamperovi a Košečkin predviedol fantastický zákrok.

Náskok Slovenska pri vylúčení Čajkovského mohol v 56. minúte zvýšiť Lamper, ktorý sa dostal do samostatného nájazdu, ale jeho strelu medzi betóny Košečkin zneškodnil. Rusi aj po presilovke zavreli Slovákov do obranného pásma – veľkú šancu mal Šipačov a po ďalšom zákazanom uvoľnení si tréner slovenskej reprezentácie Ramsay zobral oddychový čas.

Ruský tlak v závere prerušilo vylúčenie Marčenka a slovenskí hokejisti už svoj náskok ustrážili.

Craig Ramsay (tréner SR, zdroj: RTVS): „Bolo náročné dosiahnuť toto víťazstvo aj vzhľadom k tomu, že sme pomerne rýchlo mali dvojgólové manko proti kvalitnému tímu ako Rusko. Za stavu 0:2 zostávalo ešte veľa času do konca. Stále som zdôrazňoval, že je možné otočiť nepriaznivý vývoj. Dôležitá bola oddanosť mojich zverencov, nikto to nevzdával, chalani sa vrhali do striel a blokovali ich. Hrali ako jeden tím. Zdôrazňovali sme im, že keď si nebudú veriť, tak nemôžeme zvíťaziť. Som hrdý na mojich hráčov, môžeme byť spokojní. Je to len začiatok turnaja. Veríme, že rovnaké výkony dokážeme predviesť aj v nasledujúcich zápasoch.“

Vladimír Országh (asistent trénera SR, zdroj: RTVS): „Mali sme zlý nástup, rýchlo sme v stretnutí prehrávali o dva góly. Neboli by sme však dobrí tréneri, keby sme neverili v obrat. Rovnako tak zmýšľali aj hráči. Nikto to nechcel zabaliť. Na týchto zimných olympijských hrách sa nechceme len zúčastniť, ale aj niečo dokázať. Dnes sme dosiahli fantastické víťazstvo, pre fanúšikov a ľudí na Slovensku. Musíme však ísť pokorne ďalej, dôležitejšie zápasy ešte prídu.“

Oleg Znarok (tréner OŠR): „Prehrali sme. Čo viac mám k tomu povedať? Preberám plnú zodpovednosť. Chyby, ktoré sme spravili, boli moje, beriem to na seba. Keď sme sa dostali do dvojgólového vedenia, prestali sme hrať.“

Branislav Konrád (brankár SR, zdroj: web IIHF): „Tréner nám pred turnajom povedal, že môžeme zdolať každého. O víťazstvá budeme bojovať, a to sme urobili aj dnes. Hrali sme v strednom pásme, blokovali sme strely. Chlapci musia mať veľa modrín. Patrí im vďaka. Snažili sme sa s pukom nevymýšľať, ale strieľať. Ak sme mali dosť, bez rozpakov sme spravili zakázané uvoľnenie. A potom sme dali nejaké góly.“

Dominik Graňák (obranca SR, zdroj: web IIHF): „Spočiatku sme nekorčuľovali dobre. Po štyroch minútach sme zaostávali, no dôležité bolo, že sme zostali sústredení. Tréneri nám veľmi pomohli. Pre mnohých z nás to bol prvý zápas po dlhom čase, dokonca po dvoch týždňoch, možno to bola príčina. Možno sme v úvode boli trochu nervózni, keďže sme vedeli, koľko hviezd stojí proti nám. Po našom prvom góle sme však začali veriť, že s nimi môžeme hrať. Od polovice stretnutia sme hrali oveľa lepšie než dovtedy. Rusi mali viac príležitostí, mali puk na hokejkách a viac presiloviek, no naši hráči pre oslabenia odviedli výbornú prácu. Aj brankár bol skvelý, pomohli sme mu zablokovaním mnohých pokusov.“

Peter Ölvecký (útočník SR, strelec gólu): “Myslel som si, že v gólovej akcii budem najprv prihrávať, ale potom som si to rozmyslel a dal to brankárovi medzi nohy. On možno čakal, že sa bude presúvať, a nechal tam trochu miesta. Je to len prvý zápas na turnaji, ale som strašne šťastný. Vždy je dôležitý dobrý vstup do turnaja. Rusi sa nezdolávajú každý deň a určite nie práve na olympiáde. Pre celý tím je to obrovský úspech, Rusi majú jedno z najlepších mužstiev na týchto Hrách. O to je krajší ten pocit.”

Branislav Konrád (brankár SR): “Jeden gól, druhý gól, na hlavu to bolo veľmi ťažké. Povedal som si však, že sa budem snažiť čo najdlhšie nedostať ďalší gól. Som rád, že sa mi to podarilo. Oba ruské góly boli po tečoch. Keď blokujete strely a chytáte ich, potom sa to párkrát stane. Hráči predo mnu dnes zablokovali kvantum striel, patrí im veľká vďaka. Čerešňák si dal síce vlastný gól, ale potom päť-šesť striel ´chytil´ a ešte aj sám dal gól. Nemal som myšlienky na to, že to po druhom ruskom góle ´zabalím´. Cítil som sa dobre celý deň aj počas zápasu. Snažil som sa sústrediť na seba a ďalšie strely. Ťažko povedať, či som chytal ťažší zápas, ako bol tento.”

Martin Bakoš (útočník SR, strelec gólu): „Začali sme trošku zle. Pre niektorých to bol prvý zápas po dvoch alebo troch týždňoch, takže to bolo trochu ťažšie. Rusi na nás vybehli a dali dva rýchle góly, no o to viac sa víťazstvo cení. To, že sme takto otočili zápas, skonsolidovali výkon a triumfovali proti silným Rusom, nám môže pomôcť do ďalších bojov, ale nesmieme zaspať. Je to prvý zápas, turnaj je ešte dlhý. Prvý gól bol veľmi dôležitý, tam sme zistili, že sa proti nim dá hrať. Opadla z nás nervozita, začali sme hrať oveľa lepšie a plniť náš systém. Zrazu sme boli vyrovnaným súperom a v niektorých fázach sme my boli lepším tímom a dokázali sme streliť góly. Je to o tom tíme, chlapci zablokovali možno 20 striel a nedostali sme gól. Hrali sme ako jeden chlap, a tak to má byť.“

Peter Čerešňák (obranca SR, strelec gólu): “Prvá tretina z našej strany opatrná, ťažkých bolo najmä prvých desať minút. Podarilo sa nám však streliť dva góly a vyrovnať. Od druhej tretiny sme už začali hrať hokej s Rusmi. Môže nás to nakopnúť do ďalších dní. Môj gól? Dostal som puk od Marcela Haščáka, iba som zatvoril oči a našťastie to tam padlo. Mám obrovskú radosť. Je to zatiaľ najdôležitejší gól mojej kariéry. Dúfam, že nie aj posledný.”

Tomáš Surový (kapitán SR): „Sme radi za tieto tri body. Turnaj sa však iba začal. Od polnoci sa musíme sústrediť na ďalší zápas, ktorý nás čaká o dva dni. Musíme s pokorou makať ďalej. Rozhodol tímový duch a obetavý výkon. Zablokovali sme množstvo striel a Braňo bol výborný v bránke. Za stavu 0:2 sme zastavili ruský nápor a vyrovnali sme. Zameriavame sa na seba. Vedeli sme, že proti nám stojí silný súper a sme radi, že sme po dobrom výkone zvíťazili. “

Ladislav Nagy (útočník SR): „Prvých desať minút sme nehrali dobre. Možno aj preto, že chlapcom chýbali skúsenosti a príliš sa snažili. Potom sme sa však upokojili a vyrovnali nepriaznivý stav. Toto víťazstvo nám dodá sebadôveru, pomôže najmä mladým hráčom. Je to pre nich skvelá skúsenosť.“

Iľja Kovaľčuk (útočník OŠR, zdroj: web IIHF): „Hrali sme zle, no som si istý, že sa zlepšíme. Musíme sa z tohto poučiť. V druhom zápase Slovinci zdolali Američanov, takže vieme, že je to vyrovnaná skupina a každý môže zvíťaziť nad každým. Musíme sa dobre pripraviť a zlepšiť presilovky. Utvorili sme si mnoho príležitostí, no brankár Slovenska bol výborný. Slováci boli jednoducho lepší než my.“

Pavel Daciuk (útočník OŠR): „Po vydarenom úvode a dvoch góloch sme pravdepodobne chceli pridať ďalšie. Súper to využil a z protiútokov do našej otvorenej a rozhodenej obrany vyrovnal. Slováci hrali v druhej tretine veľmi dobre, predovšetkým v defenzíve. V tretej dvadsaťminútovke sme nevyužili viaceré príležitosti a v oslabení sme inkasovali.“

Viac k osobe Dominik GraňákIľja KovaľčukMartin BakošMichal ČajkovskýPavel DaciukPeter ČerešňákPeter ÖlveckýSergej MoziakinTomáš StarostaTomáš Surový