Aktualizované: Opäť hrozia búrky a intenzívne lejaky, meterológovia „vyžltili“ celé Slovensko

búrky, výstraha
Foto: www.gettyimages.com www.shmu.sk - koláž WBN.
  • aktualizované 31. júla, 16:38

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v stredu vydal výstrahu pred búrkami pre celé územie Slovenska. Ako sa píše na oficiálnej webovej stránke ústavu, výstraha prvého stupňa platí v stredu do 22:00.

Prechodný vzostup vodných hladín

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov,“ píše na stránke SHMÚ.

Výstrahy pred prívalovými povodňami

Pre okres Rimavská Sobota vydali výstrahu druhého stupňa pred prívalovými povodňami. Ako sa píše na oficiálnej webovej stránke ústavu, hydrologická výstraha platí dnes do 18:00. Výstrahy prvého stupňa pred povodňami platia pre okresy Malacky, Košice, Košice okolie, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Humenné.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín najmä na malých tokoch s možnosťou dosiahnuť vodné stavy zodpovedajúce povodňovej aktivite. Vývoj hydrologickej situácie budeme priebežne aktualizovať,“ píše SHMÚ.

výstraha, búrky, streda
Výstraha pred búrkami je v stredu od 12:00 vydaná pre celé Slovensko. Foto: www.shmu.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom