Pandemický semafor, lockdown a zákaz vychádzania. Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa pritvrdia (video)

VLÁDA: Protiepidemické opatrenia
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR na tému: Protiepidemické opatrenia v súvislosti s COVID-19. Bratislava, 9. december 2020. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 14. decembra 17:24

Situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku zhoršuje – pribúdajú počty nakazených, hospitalizovaných, ale aj úmrtí. Kabinet premiéra Matoviča v pondelok zasadal, aby si vypočul odporúčania pandemickej komisie a odborníkov.

Od pondelka 21. decembra sa výrazne sprísnia pandemické opatrenia. Slovensko pôjde do tvrdého lockdownu. Po zlepšení situácie budú platiť také prísne opatrenia, aké ich pre jednotlivé regióny určí tzv. COVID automat čiže semafor.

Informoval o tom v pondelok po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí. Sprísnené opatrenia by sa mali definitívne prijať v stredu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

COVID semafor

Minister zdravotníctva v pondelok na rokovaní vlády predniesol kabinetu návrh Pandemickej komisie a COVID semaforu.

Viac o téme: Koronavírus

Semafor by mal platiť ihneď po lockdowne, do ktorého musíme podľa Krajčího čím skôr vstúpiť. „Sprísnenie opatrení sa nebude týkať iba zatvorenia niektorých obchodných prevádzok. V hre je aj zákaz vychádzania. Musíme konať tak, aby sme čo najviac zastavili šírenie nákazy,“ povedal po rokovaní vlády Krajčí.

Plán so semaforom po ukončení lockdownu je podľa ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka predvídateľný a logický.

Od určitého obdobia budeme pri schvaľovaní pandemických opatrení postupovať podľa semaforu. Je to dobré preto, aby ľudia boli pripravení, čo sa stane, keď sa situácia zlepší a čo v opačnom prípade. Na to, aby bolo Slovensko považované za červenú zónu a v celej krajine platili tvrdé opatrenia, musí byť počet hospitalizovaných viac ako 1 500 alebo faktor šírenia nákazy viac ako 1,1; či počet nových denných prípadov viac ako 1 000. Ak toto bude splnené, opatrenia budú celoplošné. Ak nie, opatrenia budú iba na regionálnej úrovni,“ ozrejmil Sulík.

V pondelok sa urobil veľký krok a v stredu 16. decembra sa definitívne rozhodne na vláde, uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Od 14. decembra zmeny pre vleky

Podľa doterajších informácií čaká Slovensko tvrdý lockdown, ktorý by znamenal zavedenie zákazu vychádzania či cestovania medzi okresmi. Naď pred rokovaním vlády ozrejmil, že jediná výnimka, ktorá prichádza v súvislosti so zákazom vychádzania do úvahy, je testovanie. Testy však Slovensku podľa neho dochádzajú.

Nové protiepidemické opatrenia naposledy oznámili premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas, bolo to v stredu 9. decembra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Opatrenia ohlásené v stredu 9. decembra

od 11. decembra – zatvorenie terás reštaurácií – jedlo so sebou zostalo zachované

od 14. decembra – sprísnenie podmienok prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek – vyžaduje sa test nie starší ako 72 hodín

od 21. decembra – školské prázdniny a zatvorenie obchodov – (okrem nevyhnutných pre zabezpečenie základných potrieb) opatrenie platné minimálne 3 týždne

od 28. decembra – pravidelné testovanie zamestnancov podnikov – nad 500 zamestnancov

Matovič v nedeľu na sociálnej sieti Facebook uviedol, že preferoval lockdown s výnimkami. „Jasné, rád by som išiel presne tou cestou, ale to by niekto nemohol totálne zlyhať s nákupom testov, t.j. nemáme potrebné milióny testov,“ napísal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MikasMarek Krajčí