Operené dravce treba chrániť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Foto: Gabriel Pentel

V rámci projektu Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Dolného Rakúska, Programu cezhraničnej spolupráce SR – Rakúsko, sa v uplynulých dňoch na Záhorí označili rádiovou vysielačkou dve mláďatá vzácnych dravcov, orla kráľovského a haje červenej. Oba dravce dostali i mená, mladá haja bola pomenovaná Hanka a mladý orol Dano. Pomocou rádiovej telemetrie bude sledovaný ich pohyb po území.

Bez názvu
Foto: Gabriel Pentel

Identifikácia plodín na loviskách a následná aplikácia zistených poznatkov do poľnohospodárskej praxe je kľúčová pre ochranu orlov a iných dravcov. Údaje získané sledovaním pohybu týchto jedincov nám pomôžu porozumieť životným potrebám týchto druhov, predovšetkým nárokom na biotop, čo bude využité pri ochrane druhu v európskej sieti chránených území Natura 2000.

Na Záhorí je momentálne známy jeden hniezdiaci pár orla kráľovského a osem párov haje červenej. Mladé orly i haje ostávajú v blízkosti hniezda niekoľko týždňov až mesiacov. Neskôr sa osamostatňujú a opúšťajú teritórium rodičov. Potulujú sa po krajine, pričom sa určitý čas zdržujú na miestach s dostatkom potravy. Na vhodných lokalitách vytvárajú často zoskupenia s inými jedincami svojho druhu či inými druhmi. Práve na týchto územiach sú ohrozené nelegálnym odstrelom a otrávením spôsobeným vykladaním otrávených návnad.

Málokto vie, že vzácny druh orla skalného sa dá chovať aj v prostredí rodinného domu s voliérou v jednej z bratislavských mestských častí. Vo Vajnoroch chová dva páry skalných orlov Igor Takáč. Každoročne privádzajú na svet aj potomstvo. „Orlica znáša spravidla dve vajcia. Logicky, mladé orly sa neliahnu naraz, ale postupne za sebou.
Bez názvu
Foto: Gabriel Pentel

To však spôsobuje, že skôr vyliahnutý jedinec je silnejší a vitálnejší. S mladším sa nechce deliť o potravu a vo voľnej prírode ho preto uďobe alebo vyhodí z hniezda. Preto ich v zajatí musím oddeliť od seba a toho slabšieho dlhé týždne prikrmovať ručne. Za tú prácu to však rozhodne stojí,“

uviedol Takáč.

Orlom poskytuje výcvik, chodí s nimi na celoštátne i medzinárodné preteky. Vo voľnej prírode je orol skalný výborný lovec. Je nádherným poľovníckym zážitkom ísť s ním na lov líšky, alebo zajaca. Lúky, polia, či úbočia Malých Karpát poskytujú pre sokoliarsky spôsob lovu so stáročnými tradíciami vhodné podmienky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia