Opitý mladík skončil s BMW v záhradke, vypili si aj ženy

Policia cestna kontrola fukanie
Foto: SITA/Martin Havran

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO 25. júna (WEBNOVINY) – V predzáhradke rodinného domu skončil cez víkend podgurážený vodič BMW.

Nehoda sa stala v noci zo soboty na nedeľu v katastri obce Radoľa v okrese Kysucké Nové Mesto.

Osemnásťročný vodič BMW chcel v križovatke predbehnúť Renault, jeho vodič však odbočoval. Mladý vodič do Renaultu narazil a následne vrazil ešte do oplotenia dvoch rodinných domov.

S autom skončil v predzáhradke. Ako agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, 56-ročnému vodičovi Renaultu alkohol nezistili, vodičovi BMW, ktorého ošetrili, pri dychovej skúške namerali 0,59 mg/l alkoholu v dychu, čo je 1,23 promile.

Policajti mu zadržali vodičský preukaz. Škody po nehode vyčíslili na 2 500 eur. Mladého vodiča obvinili z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, v prípade dokázania viny mu hrozí trest až na jeden rok.

Ženy nafúkali cez dve a pol promile

Ani sprísnená novela zákona o cestnej premávke nebráni vodičom sadnúť za volant pod vplyvom alkoholu. V uplynulých dňoch prichytili policajti aj poriadne podgurážené šoférky.

Alkovol, fúkanie
Foto: Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský

Obvineniam z ohrozovania pod vplyvom návykovej látky si vyslúžila 54-ročná žena z Handlovej.

Cez víkend ju zastavili policajti v meste na Partizánskej ulici. Ako agentúru SITA informoval trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička, vodička Fabie nafúkala 1,33 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte takmer 2,8 promile.

V nedeľu podvečer v katastri Liptovskej Sielnice v okrese Liptovský Mikuláš zase zastavili vodičku Seatu.

Ako informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, 39-ročnej žene pri dychovej skúške zistili 1,38 mg/l alkoholu v dychu, čo je takmer 2,9 promile. Obom obvineným ženám v prípade dokázania viny hrozí až ročný trest.

Podgurážený jazdil aj dôchodca

Opitého dôchodcu za volantom prichytili policajti na Železiarenskej ulici v Košiciach. Šesťdesiatsedemročný Košičan si sadol v nedeľu nadránom za volant Favoritu s viac ako dvoma promile.

Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, policajti mu namerali 1,03 mg/l alkoholu, čo je v prepočte 2,15 promile. Vodič skončil v policajnej cele, obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. V prípade dokázania viny mu hrozí trest až na jeden rok.

Alkohol za volantom môže vyjsť draho

Obvinenie z trestného činu a hrozba až ročného pobytu za mrežami však nie je to jediné, čo vodičov v takýchto prípadoch čaká. Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov.

Alkohol
Foto: www.carinsurancerates.com

V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený, sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do desať rokov.

V každom prípade, ak je vodič podozrivý, že požil alkohol či inú návykovú látku, alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti o vzťahu k závislosti od alkoholu alebo iných návykových látok, a to bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu alebo inej návykovej látky.

Na to vodičovi určí primeranú lehotu a počas nej mu zadrží vodičský preukaz. Závislosť posudzuje psychiater. Ak zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia.

Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom