Opitý poslanec z Medzian pozná trest za prerušenie volieb, ukradol urnu a hodil ju na cestu

voľby, súd
Foto: Thinkstock, SITA - koláž WBN.
  • aktualizované 18. marca 17:32

PREŠOV 18. marca (WebNoviny.sk) – Muž, ktorý v sobotu podvečer prerušil 1. kolo prezidentských volieb v obci Medzany (okr. Prešov), pozná už trest.

Superrýchle konanie

Vymeral mu ho sudca Okresného súdu v Prešove. „Obvineného z trestného činu marenie prípravy a priebehu volieb a referenda sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov v superrýchlom konaní uznal za vinného a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní jedného roka s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa súdu Ivana Petrufová s tým, že obe strany, prokurátor aj obvinený, sa vzdali nároku na odvolanie.

„Trestný rozkaz Okresného súdu Prešov je dnešným (pondelňajším, pozn. red.) dňom právoplatný,“ dodala Petrufová.

Zaniká mu poslanecký mandát

Muž pod vplyvom alkoholu počas volieb odcudzil hlasovaciu urnu aj s hlasovacími lístkami, vyniesol ju z miestnosti a odhodil ju, čím sa poškodila a hlasovacie lístky sa vysypali. Voľby boli z tohto dôvodu prerušené od 18:50 do 20:06.

Volebné moratórium sa preto predĺžilo o hodinu a 16 minút až do 23:16. Muž bol po čine zadržaný a umiestnený v cele policajného zaistenia.

Pri dychovej skúške mu namerali dve promile alkoholu. Išlo 43-ročného poslanca miestneho obecného zastupiteľstva Antona Vaňa. Právoplatným odsúdením jeho poslanecký mandát zaniká.

Anton Vaňo v pondelok oznámil, že sa vzdal poslaneckého mandátu. K tomuto kroku ho ešte v sobotu vyzvala strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Alkohol ovplyvnil na istú chvíľu moje konanie, konal som skratovo a spôsobil som tak nepríjemnosti sebe, svojej rodine, ale aj všetkým voličom. Za svoje konanie sa ospravedlňujem aj hnutiu OĽANO, ktoré mi umožnilo v komunálnych voľbách kandidovať, no jeho dôveru som sklamal,“ uviedol vo vyhlásení Vaňo s tým, že naďalej chce byť aktívnym občanom, najmä v oblasti športu a kultúry.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom