Opitý za volant? Nový vynález dá podguráženým vodičom stopku

Alkohol
Foto: ilustračné, Thinkstock

NEW YORK 8. júna (WEBNOVINY) – Nastúpite do auta s vyšším obsahom alkoholu v krvi, vozidlo vám však šoférovať zabráni. Utópia, ktorá by mohla znížiť množstvo dopravných nehôd na cestách, sa už čoskoro zmení na realitu. V USA predstavili dva prototypy prístrojov, ktoré nielenže zabránia opitým vodičom šoférovať, ale nedovolia im ani naštartovať auto.

Foto: ilustračné, Thinkstock

Americký úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (National Highway Traffic Safety Administration, NHTSA) koncom týždňa predstavil dva typy detekčných systémov, ktoré dokážu odmerať hladinu alkoholu v krvi vodiča. Prvý prístroj, ktorý sa dá umiestniť na volant alebo na dvere na strane vodiča, bude automaticky zisťovať množstvo alkoholu z dychu. Druhý typ senzoru bude zabudovaný v zapaľovaní alebo na rýchlostnej páke. Po priložení ruky zoskenuje prst vodiča a následne vykoná skúšku na zistenie obsahu alkoholu v jeho krvi.

V prípade, že odmeraná hladina presiahne povolené množstvo, vozidlo nebude možné naštartovať. Tolerancia množstva alkoholu za volantom je v USA stanovená na 0,08 promile, limit na prístrojoch by sa v zahraničí mohol dať časom prispôsobiť.

Obidva detektory, na ktorých NHTSA pracuje od roku 2008, sú podľa informácií portálu Engadget vo fáze vývoja. Onedlho ich otestujú vládne vozidlá v USA, komerčné použitie by malo byť dostupné v horizonte piatich rokov.

Úrad pre bezpečnosť dodal, že automobilové spoločnosti nebudú mať povinnosť systémy inštalovať do áut, ich použitie však bude odporúčané a podporené silnou kampaňou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom