Opozícia avizuje bojkot, o novom šéfovi RTVS nebude hlasovať

Daniel krajcer
Minister kultúry SR Daniel Krajcer na TB k aktuálnej situácii v rezorte kultúry, predovšetkým k zriadeniu tzv. Kunsthalle v galérii Danubiana. Bratislava, 22. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Odvolanie generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej nebolo v súlade so zákonom. Myslí si to opozičná časť parlamentného výboru pre médiá a kultúru.

Odvolanie vníma ako frašku a preto členovia Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá z opozičných parlamentných strán budú síce prítomní počas rokovania venovaného voľbe, ale pri hlasovaní odídu. Urobili tak už dnes, keď mediálny výbor hlasoval o výzve pre uchádzačov o post generálneho riaditeľa RTVS.

Celý politický proces je podľa Krajcera fraškou

My nespochybňujeme technickú a zákonnú stránku z hľadiska obsahu súčasného znenia zákona. Hovoríme akurát to, že celý ten politický proces je fraškou a pravdepodobne s rizikom protizákonného postupu, preto sa na tom nebudeme hlasovaním zúčastňovať,“ konštatoval po rokovaní výboru jeho člen Daniel Krajcer (SaS).

Vypočutie kandidátov absolvujú, zoznámia sa s ich projektmi. Zatiaľ neplánujú vyzvať kandidátov, aby sa nehlásili, bojkotovali voľbu, lebo, ako zdôraznil Krajcer, ide aj o samotnú inštitúciu, o RTVS.

Národná rada by tak mohla nového generálneho riaditeľa RTVS voliť už začiatkom augusta. Do zvolenia nového generálneho riaditeľa RTVS povedú verejnoprávne médium ekonomická riaditeľka RTVS Daniela Vašinová a poradca generálnej riaditeľky RTVS pre strategické a investičné projekty Peter Ondro.

Novela zákona bude chcieť zachovať financovanie RTVS

Maďarič
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Minister kultúry Marek Maďarič sa nechce vyjadrovať ku kandidátom na šéfa RTVS, k tomu, čo by ich projekty rozvoja a riadenia RTVS mali obsahovať.

Môžem zadefinovať len nejaké všeobecné kritériá, ktorým asi rozumie každý. Mal by projekt úspešného kandidáta dokázať riešiť programovú otázku, ekonomickú otázku, finančnú otázku verejnoprávnych médií,“ povedal s tým, že nevie, čo by mal ako minister kultúry k tomu viac povedať.

Podľa Maďariča pripravovaná novela zákona o RTVS sa výlučne týka zachovania financovania RTVS cez úhrady za vysielanie. Vylúčil, že by sa novela týkala zmien vo voľbe generálneho riaditeľa RTVS. O týchto témach sa však otvorí diskusia v pracovných skupinách ministerstva kultúry a aj verejne.

Mne napríklad osobne chýba dozorná komisia, to znamená orgán, ktorý by sa dokázal kvalifikovane vyjadrovať k hospodáreniu RTVS,“ dodal pre novinárov minister Maďarič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerMarek Maďarič
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska