Opozícia bude bojovať za penzistov, pôjde aj na Ústavný súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodcovia
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Opoziční poslanci Erika Jurinová (OĽaNO), Jozef Mihál (SaS), Július Brocka (KDH), Miroslav Beblavý (Sieť), Ivan Švejna (Most-Híd) a Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) sa na budúci týždeň obrátia listom na Kanceláriu prezidenta SR so žiadosťou o prijatie v súvislosti so schválenou novelou zákona o sociálnom poistení. Prezidenta SR Andreja Kisku chcú požiadať o jeho nepodpísanie a vrátenie zákona späť do parlamentu.

„Zákon z dielne ministra Jána Richtera považujeme za protiústavný, pretože diskriminuje sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri,“ informujú poslanci. Opoziční poslanci očakávajú, že aj v prípade vrátenia zákona prezidentom späť do parlamentu si ho poslanci za vládnu stranu Smer-SD opätovne schvália. Preto sa chcú obrátiť na Ústavný súd SR. „Sme pripravení učiniť tak hneď, ako spomínaný zákon bude zverejnený v Zbierke zákonov,“ dodávajú poslanci.

Podmienky pre minimálny dôchodok

Novelou zákona o sociálnom poistení sa má od začiatku júla tohto roka na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok. Podmienkou pre nárok na minimálny dôchodok bude získanie najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, bude minimálny dôchodok tvoriť 136 percent zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 eura.

Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o dva percentuálne body a od 40 rokov o tri percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia v tomto roku predstavovala 340,8 eura.

Sporitelia v druhom pilieri budú diskriminovaní

Nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri však budú mať nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli. Minimálna penzia sa má sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nebudú započítavať doživotné penzie z druhého piliera.

Opoziční poslanci už počas parlamentnej rozpravy avizovali, že novelu zákona pre diskrimináciu sporiteľov napadnú na Ústavnom súde SR. „Môže to opozícia urobiť, ale na takýto postup nevidíme absolútne žiadny racionálny dôvod,“ povedal v stredu na tlačovej besede premiér Robert Fico. Podľa neho nikto nemá záujem vyháňať ľudí z druhého piliera.

„Dôchodky, ktoré boli vyplatené po prvých desiatich rokoch, ukázali, čo za mizériu je druhý pilier ako taký,“ povedal Fico. Všetky okolité krajiny podľa neho druhý pilier zlikvidovali. „Česká republika je dnes v stave, že idú zrušiť druhý pilier ako taký, pretože sa ukazuje ako nebezpečný, nevýhodný a hazardný,“ upozornil predseda vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováIvan ŠvejnaJozef MihálJúlius BrockaĽudovít KaníkMiroslav BeblavýRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR