Online: Poslanci po vyše 13 hodinách rozhodli o Kaliňákovi, zostáva ministrom vnútra

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania 24. schôdze Národnej rady SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády SR a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bratislava, 5. december 2017. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 6. decembra, 02:14

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Minister Robert Kaliňák zostáva vo funkcii, z prítomných 128 poslancov na mimoriadnej schôdzi za jeho odvolanie hlasovalo 53 z nich, 74 bolo proti a Martin Fedor z Mosta-Híd sa hlasovania zdržal. Na odvolanie Kaliňáka bolo potrebných 76 hlasov. Poslanci vládnych strán Smer-SD, SNS a Most-Híd hlasovali proti odvolaniu.

Poslanci v úvode mimoriadnej schôdze schválili, že sa bude rokovať aj po 19:00 až do skončenia rozpravy a samotného hlasovania. Mimoriadna schôdza tak trvala vyše 13 hodín – začala sa v utorok o 13:00 a skončila v stredu tesne po druhej hodine rannej.

Počas prvých vyše šiestich hodín nevystúpil v rozprave ani jeden písomne prihlásený poslanec. S prejavom na schôdzi do 19:30 vystúpili viackrát iba predkladateľ návrhu Jozef Rajtár (SaS), minister vnútra Robert Kaliňáka  premiér Robert Fico.

„Som v politike 25 rokov a poznal som všelijakých ministrov, ale Robert Kaliňák patrí k najschopnejším“, vyhlásil na pôde parlamentu na mimoriadnej schôdzi o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra premiér Robert Fico. Opozícia podľa neho zvolaním schôdze len vytĺka politický kapitál.

Minister Robert Kaliňák vo svojich vystúpeniach spomenul viaceré príklady, v ktorých navrhovateľ vyslovenia nedôvery poslanec Jozef Rajtár klame. Zdôraznil, že opozícia pokusom odvolať ho chce prekryť svoje vlastné zlyhania. Poslanci zároveň komentovali ich vystúpenia faktickými poznámkami.

Mal by minister Robert Kaliňák odstúpiť z funkcie alebo byť odvolaný?

Prvým písomné prihláseným poslancom, ktorý v rozprave prehovoril, bol Ľubomír Galko (SaS) o 19:30. Do rozpravy bolo písomne prihlásených osem poslancov, rovnaký počet sa do rozpravy prihlásil aj ústne tesne pred polnocou. Rozprava tak skončila pred druhou hodinou ráno.

Opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina chceli odvolať ministra Kaliňáka pre viaceré kauzy, ktoré mu pripisujú. Ná návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo asi 40 poslancov.

„Ak ho necháme na svojom mieste do konca volebného obdobia, je to na encyklopédiu. Bašternák, obchodovanie B. A. Haus, korekcie 25,7 milióna eur za čerpanie eurofondov,“ uviedol dôvody poslanec Rajtár. Druhou stránkou, prečo ho chcú odvolávať, je podľa opozície aj to, že Kaliňák nevie vysvetliť pôvod svojho majetku.


Mimoriadna schôdza o odvolaní R. Kaliňáka

  • online – minúta po minúte sme ukončili v stredu o 02:14 – ďakujeme za pozornosť.

02:14 – Po desaťminútovej prestávke poslanci hlasovali o návrhu na odvolanie ministra Kaliňáka. Z prítomných 128 poslancov bolo 53 za, 74 proti a jeden sa zdržal. Minister Kaliňák zostáva vo funkcii.

01:58 – Podpredseda parlamentu Martin Glváč ukončil rozpravu. Jeden z predkladateľov návrhu na zvolanie schôdze Jozef Rajtár (SaS) na konci vyhlásil, že „hlasovaním za odvolanie ministra Kaliňáka, budú hlasovať za lepšie Slovensko“.

01:34 – Ako posledný z poslancov v rozprave vystúpil Miroslav Číž zo Smeru-SD. “Rozprávať o problémoch dokážeme všetci od rána do večera, ale dramaticky málo máme ľudí, ktorí hovoria o riešeniach. Som presvedčený, že potrebujeme osobnosti, ktoré pochopia, že spravovať krajinu je nesmierne ťažký proces,” povedal Číž.

01:08 – Ešte sú do rozpravy ústne prihlásení štyria poslanci. Po ich vystúpeniach by mali poslanci hlasovať o vyslovení dôvery ministrovi Kaliňákovi.

00:59 – Poslanec Ján Budaj z OĽaNO chápe, že koalícia nechce riešiť Kaliňáka, ale jeho kritikov z opozície. „Skoro každý z poslancov skúšal napodobniť Igora Matoviča,“ povedal Budaj s tým, že ako si vyskúšali, nie je to ľahké. Fico podľa neho ukázal, že sebaistotu stráca, keď v pléne vystúpil viackrát a neodišiel hneď v úvode schôdze. Kaliňák počas tejto mimoriadnej schôdze vystúpil zatiaľ štyrikrát.

00:44 – V rozprave vystupujú prevažne opoziční poslanci, medzi ktorými aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Podľa neho v pléne zaznievajú invektíva a osobné napádania koaličných a opozičných poslancov.

„Ak by niekto pozeral tento cirkus, tak si o nás musí myslieť, že sme šibnutí,“ povedal Kollár s tým, že po takýchto vyjadreniach si poslanci nezaslúžia ani to jedno euro navyše. „Kvôli tomuto nás ľudia nevolili. Očakávajú, že im politici pomôžu,“ povedal.

Od premiéra tejto krajiny by miesto slovného urážania poslancov očakával, že sa k tomu nezníži a že miesto toho Robert Fico vyvráti vyhlásenia opozície na adresu Kaliňáka. Kollár sa vôbec nevyjadril k vyhláseniam Fica, ktorý povedal, že Kollár je podozrivý z obchodovania s drogami a je podozrivý so stykmi s mafiánmi.

00:20 – Do rozpravy je prihlásených ešte sedem poslancov.

23:48 – Predseda parlamentu Andrej Danko vyhlásil polhodinovú technickú prestávku, dôvodom informačný systém. Mimoriadna schôdza bude pokračovať o dvadsať minút po polnoci

23:46Alan Suchánek hovoril o kauze obstarania CT prístroja pre nemocnicu v Piešťanoch, pretože premiér Robert Fico ho obvinil, že chcel obstarať najdrahšie. Vyjadril sa aj k oceneniu Biela vrana, pretože niektorí koaliční poslanci počas mimoriadnej schôdze hovorili, že mu ho odobrali. Suchánek v pléne uviedol, že ho vrátil.

23:31 – Mimoriadna schôdza bude pokračovať – ústne sa do rozpravy prihlásilo ešte osem poslancov, ako prvý vystúpi Alan Suchánek (OĽaNO).

23:25 – Po vyše desiatich hodinách trvania schôdze vystúpila v rozprave aj Jana Kiššová (SaS), ktorá bola ako posledná písomne prihlásená do rozpravy.

23:05 – Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) vo faktickej poznámke na vystúpenie Gábora Grendela poprel, že by podpredsedníčky parlamentu povedal, že je koza. Občas ju vraj pre jej arogantné a drzé správanie nazve kofa na trhu.

22:45 – V rozprave vystúpil aj Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA), ktorý hneď v úvode svojho vystúpenia uviedol, že každému je jasné, že minister Kaliňák odvolaný nebude.

22:11Igor Matovič (OĽaNO) kritizoval poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu, ktorý vraj na adresu podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej povedal: „Ty koza, sprav si najprv školu.“

21:46Richard Vašečka (Sme rodina) vyzval poslancov, aby sa venovali hlavnej téme a tou je odvolávanie ministra Kaliňáka.

21:30 – Kauza Bašternák je veľký problém, otázna je ale úloha Roberta Kaliňáka v nej. Povedal to vo svojom vystúpení poslanec za Smer-SD Erik Tomáš s tým, že kauzu nedokážu vysvetliť ani organizátori protikorupčných pochodov.

Zároveň uviedol, že poslanecký klub strany Smer-SD nepodporí návrh na odvolanie ministra vnútra Kaliňáka. Návrh na odvolanie považuje za neopodstatnený a nekvalifikovaný. Podľa neho poslanec Jozef Rajtár (SaS) „asi radšej od hanby zmizol“. „Keby pokračoval vo výkone, asi by ho mohol diskvalifikovať,“ povedal Tomáš. Poslanec za vládnu stranu je presvedčený, že Kaliňák urobil veľa dobrého pre Slovensko.

Igora Matoviča nazval „atrapou politika, šašom, ktorý sa aj za búrky usmieva v presvedčení, že ho fotografujú“. Vy ste daňový podvodník, ktorý sa skrýva za premlčanosť a za sukňu svojej matky,“ vyhlásil.

Podľa Tomáša nechodí Matovič do parlamentu nie kvôli predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi, ale preto, lebo sa začal báť o svoju pozíciu v hnutí OĽaNO. Lebo keď tu nebol, hnutiu sa začalo dariť. Podľa Tomáša Matoviča v parlamente nechcú ani jeho kolegovia z OĽaNO.

20:51 – Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) pripomenul, že podľa výsledkov prieskumu Eurostat nedôveruje na Slovensku polícii 53% opýtaných. To je podľa neho najhoršie číslo v rámci Európskej únie.

Štátnej správe zase podľa prieskumu nedôveruje 51% respondentov. To je podľa Krajniaka zodpovednosťou ministra vnútra. Podľa poslanca Mariána Kéryho (Smer-SD) to však znamená, že polícii 47% občanov dôveruje. „Čo by iné inštitúcie dali za to, aby mali takú dôveru,“ vyhlásil

20:32 – Ďalším písomne prihláseným poslancom do rozpravy je Milan Krajniak (Sme rodina).

20:09 – Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová vo svojom vystúpení hovorí, že strana Smer-SD a premiér Fico s ministrom Kaliňákom hackli schôdzu.

19:50 – Ľubomír Galko vo svojom vystúpení pripomína protesty za odvolanie ministra Kaliňáka, ktoré sa konali vo viacerých mestách Slovenska, ale aj slová premiéra Fica, že v roku 2014 už nebude v politike.

19:31 – V rozprave vystupuje prvý písomne prihlásený poslanec, ktorým je Ľubomír Galko (SaS).

18:21„Minister vnútra odvolaný nebude,“ povedal vo faktickej poznámke na vystúpenie Roberta Kaliňáka poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD).

18:05 – Opozícia sa často vyhráža vyšetrovateľom a prokurátorom a útočí na ľudí, ktorí zbavovali Slovensko organizovaného zločinu. Vyhlásil to vo svojom treťom vystúpení minister Kaliňák.

Zároveň sa ohradil proti tvrdeniam, že pod jeho vedením je polícia na Slovensku nefunkčná. „Keď sme nastúpili, na Slovensku bol mafiánsky štát,“ povedal s tým, že v minulosti dominovali Slovensku veľké zločinecké skupiny, ktorým sa štátne orgány báli postaviť. „Pamätáte si, ako nemal kto zatknúť Černáka?“ pýtal sa opozičných poslancov.

Podľa Kaliňáka sa v tejto situácii mafiánom odvážila postaviť len úzka skupina ľudí, do ktorej radí špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára alebo policajného prezidenta Tibora Gašpara.

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania 24. schôdze Národnej rady SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády SR a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bratislava, 5. december 2017. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Podľa Kaliňáka na nich opozícia útočí, pretože nepracujú podľa ich predstáv. Minister však trvá na tom, že vyšetrovacie orgány pracujú nezávisle. „Ja som podal päť trestných oznámení, všetky boli zamietnuté, lebo sa tak rozhodol vyšetrovateľ,“ uviedol. Polícia podľa ministra pomohla zmeniť ráz Slovenska. „Stala sa z neho štandardná krajina, kde zločinci sedia v base,“ dodal.

„Mafiáni boli zatýkaní za Daniela Lipšica, za vás boli súdení,“ povedal v reakcii na ministra poslanec Ľubomír Galko (SaS). Zároveň vyhlásil, že jedna „mafiánska hlava“ stále behá po slobode, aj keď on dúfa, že to tak už dlho nebude. „Tou mafiánskou hlavou ste vy,“ povedal.

17:47 – Po faktických poznámkach na vystúpenie premiéra Fica požiadal o slovo minister Kaliňák.

17:42 – Lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára spomenul Fico s tým, že politik nemôže mať vzťah s trinásťročným dievčaťom, že je podozrivý z obchodovania s drogami a je podozrivý so stykmi s mafiánmi. „Čo by som dnes dal za to, aby tu sedeli normálne štandardné politické strany. Takto mi chýbajú Dzurinda a Mikloš,“ vyhlásil. „Aj v prípade Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša si pamätám, keď možno tak išli na nás ako vy. Vtedy som si sadol k počítaču s Robertom Kaliňákom, otvoril som si britský register. Za tri dni sme rozbili SDKÚ,“ uviedol.

17:31 – Fico opäť aj skritizoval opozičné strany SaS, OĽaNO aj Sme rodina. Pripomenul, že v minulosti poslanec Ľubomír Galko dal odpočúvať novinárov. Podľa neho je SaS strana, ktorá má veľmi blízko ku kradnutiu a je nedemokratickou stranou.

„Vieme, že SaS nemá problém odpočúvať. Pán Galko vás, novinári, dal odpočúvať. Keby sme to urobili my, tak horia jánošíkovské vatry po Slovensku. Dal odpočúvať novinárov, dal pokyn na odpočúvanie hovorcu opozičnej strany, sekretárok. Takže prvé, čo vieme, že SaS nemá problém zneužívať moc,“ vyjadril Fico.

17:18 – Premiér Fico nazval Matoviča „úradne uznaným daňovým podvodníkom,“ ktorý zneužil matku na daňové podvody, skrýval daňové doklady. „Nemáme krajšieho daňového podvodníka, ja sa vás nebojím, pán Matovič,“ vyhlásil Fico, keď Matovič stál pred rečníckym pultom pred Ficom. Podpredseda parlamentu Béla Bugár ho vyzval, aby zaujal svoje miesto.

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Igor Matovič a poslanec NR SR za stranu SaS Jozef Rajtár počas rokovania 24. schôdze Národnej rady SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády SR a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bratislava, 5. december 2017. Foto: SITA/Diana Černáková.

17:05 – Na faktické poznámky poslancov sa rozhodol reagovať minister Kaliňák a o vystúpenie opäť požiadal aj premiér Fico.

16:41 – Pred poslancov opäť predstúpil navrhovateľ vyslovenia nedôvery poslanec Jozef Rajtár (SaS).

16:08 – Na vystúpenie ministra Kaliňáka s faktickými poznámkami reagovalo 20 poslancov.

16:04Minister Kaliňák v pléne rečnil vyše hodinu  a okrem iného spomenul aj viaceré príklady, v ktorých navrhovateľ vyslovenia nedôvery poslanec Rajtár (SaS) klame.

15:45 – Igora Matoviča (OĽaNO) označil minister Kaliňák za daňového podvodníka, ktorý podľa neho predal svoju firmu na bieleho koňa. Kaliňák apeloval na Rajtára, že by sa mal pýtať aj na takéto konanie. „Čo je skutočný dôvod odvolávania? Že polícia predvolala Igora Matoviča?“ pýtal sa Kaliňák. Pripomenul aj prezidenta Andreja Kisku, na ktorého tiež padá tieň podozrenia. „Máme tu regulárnych daňových podvodníkov,“ povedal.

15:30 – Minister Kaliňák obhajoval napríklad výstavbu Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Podľa neho v tomto prípade nebol porušený zákon. „My sme postavili najmodernejšie klientske centrum. Vy ste ho nepostavili, takže rozumiem vašej žiarlivosti,“ odkázak Kaliňák opozícii ako další z pozitívnych krokov jeho rezortu.

Na margo korekcií za obstarávania Kaliňák uviedol, že rezort od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) nedostal pokuty za vlády Kaliňáka. „Pokutu nám neudelil. Je to pravda, ktorá Vám nevyhovuje,“ uviedol s tým, že korekcie, ktoré musí ministerstvo zaplatiť, nie sú pokuta.

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Jeden z predkladateľov návrhu, poslanec NR SR za stranu SaS Jozef Rajtár (v popredí) počas rokovania 24. schôdze Národnej rady SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády SR a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bratislava, 5. december 2017. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

14:41 – Pred poslancov predstúpil minister Kaliňák, ktorý sa chce vyjadriť k návrhu na jeho odvolanie.

14:15 – Písomne sa do rozpravy prihlásilo osem poslancov, vystúpiť v pléne chce aj minister Kaliňák.

14:11„Existuje biblické ‚kto ste bez viny, hoďte kameňom‘,“ vyhlásil Fico s tým, že medzi predkladateľmi návrhu na vyslovenie nedôvery Kaliňákovi patrí napríklad poslanec Ľubomír Galko, ktorý ako minister obrany odpočúval novinárov a aj vlastné sekretárky. Rajtárovi zase pripomenul obvinenie voči jeho asistentovi Filipovi R. Pri Igorovi Matovičovi poukázal zase na vyšetrovanie jeho daňových záležitostí a Borisovi Kollárovi údajné styky s mafiou a mladými dievčatami.

14:05 – Fico zároveň kritizoval „posadnutosť“ ministrom vnútra, ktorou podľa neho trpí opozícia, médiá a aj prezident republiky. „Očierňovanie má niekedy rozsah, ktorý je neakceptovateľný,“ povedal premiér s tým, že opozícia sa k tomuto uchyľuje, pretože nemôže vláde vyčítať nič z ekonomickej oblasti.

13:52 – Pod ministrom vnútra podľa Fica pracuje 51-tisíc ľudí. „Pokakali by ste sa z toho, keby ste mali riadiť také množstvo ľudí,“povedal predkladateľovi návrhu na vyslovenie nedôvery Jozefovi Rajtárovi (SaS). Ministrovi vnútra môžu byť podľa predsedu vlády opoziční poslanci vďační napríklad za naše členstvo v schengene.

13:44 – Pred otvorením rozpravy sa o slovo prihlásil premiér Robert Fico, ktorý na úvod svojho vystúpenia prečítal stanovisko vlády.

13:28 – Jozef Rajtár (SaS) okrem iného vo svojom vystúpení uviedol, že dôvodom na zvolanie mimoriadnej schôdze je snaha uvoľniť cestu pre zlepšovanie Slovenska.

„Aby sme mohli pohnúť dopredu spravodlivosť, ale aj zdravotníctvo, školstvo, aby sme znížili dane a odvody. Jedno podmieňuje druhé. Robert Kaliňák sedí na ministerstve vnútra ako žaba na prameni. Najprv musíme poraziť mafiánske riadenie štátu, aby peniaze išli tam, kam majú, aby nešli oligarchom a daňovým podvodníkom,“ zdôraznil.

13:12 – Poslanec Jozef Rajtár (SaS) vysvetľuje dôvody, prečo chce opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina odvolať ministra Kaliňáka.

13:06 – Poslanci odhlasovali, že sa bude rokovať aj po 19:00 až do skončenia rozpravy a samotného hlasovania.

13:00 – Podpredseda parlamentu Béla Bugár otvoril mimoriadnu schôdzu, prezentovalo sa 112 poslancov.


Kaliňák sklamal ako minister vnútra, verejný činiteľ aj ako čestný politik. Vyhlásil to v rámci mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery ministrovi opozičný poslanec a jeden z predkladateľov návrhu na zvolanie schôdze Jozef Rajtár (SaS).

Poslanec zároveň pripomenul, že predseda vlády Robert Fico v lete tohto roku deklaroval podmienky, za ktorých je ochotný odvolať ministra svojej vlády. Sú nimi netransparentné a korupčné správanie, hazardovanie s dôverou verejnosti, situácia, ak nedôveryhodnosť ministra vo funkcii je ohrozením dôveryhodnosti jeho vlády a situácia, ak tiene podozrení pretrvávajú. Minister vnútra podľa opozičného poslanca spĺňa všetky tieto podmienky.

„Kauza Bašternák bol najväčší daňový škandál v novodobých dejinách Slovenska,“ uviedol Rajtár v súvislosti s prvou podmienkou. Pokiaľ ide o dôveru verejnosti, poslanec pripomenul, že minister čelil dvom pokusom o vyslovenie nedôvery. „Úrad pre verejné obstarávanie tiež konštatoval prinajmenšom šesť porušení zákona o verejnom obstarávaní ministerstvom vnútra. Pritom štyri prípady sú z roku 2009 a dva sú z rokov 2015-2016,“ skonštatoval.

Rajtár tiež vyhlásil, že podľa prieskumov Európskej únie slovenskej polícii nedôveruje až 53 percent občanov. „Horšie na tom bola podľa tejto štatistiky len dôveryhodnosť macedónskej polície. V porovnaní s členskými štátmi Európskej únie je nízka dôveryhodnosť slovenskej polície doslova alarmujúca,“ uviedol s tým, že zodpovednosť za tento stav je plne na pleciach ministra vnútra. Pokiaľ ide o pretrvávajúce tiene podozrenia, podľa Rajtára je potrebné poukázať na obvinenia voči prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi, ktorí vyšetroval prepojenie ministra s údajnými daňovými podvodníkmi.

„Špirko prišiel na príliš veľa, na celý systém, akým je prepojené ministerstvo vnútra s daňovými podvodníkmi, a to nielen s Bašternákom. Preto Robert Kaliňák jednoducho „zastrelil šerifa“, aby ho nemal kto vyšetrovať,“ vyhlásil Rajtár. Ako dodal, odvolanie Roberta Kaliňáka by bolo malým krokom pre parlament, ale veľkým krokom pre Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárDušan JarjabekIgor MatovičJana KiššováJozef RajtárĽubomír GalkoLucia Ďuriš NicholsonováMartin FedorMartin GlváčMilan KrajniakRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris Kollár