Opozícia chce odvolať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomas borec
Minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Opozícia podá v parlamente návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca.

Ako povedal pred novinármi predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, hlavným dôvodom je, že minister nepodporil debatu o stave justície, ktorá sa mala v parlamente dnes viesť. „Podávame návrh, aby diskusia vznikla a aby sme sa ho opýtali, či nemusíme o tom diskutovať,“ povedal Frešo.

Dôvodom na odvolanie ministra je tiež nečinnosť vlády a stav justície. Borec bude prvým ministrom v tomto volebnom období, ktorý bude čeliť odvolávaniu.

Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára je maximálne nezodpovedné nediskutovať o justícii v NR SR. Upozornil, že za polrok, odkedy je pri moci nová vláda, neboli predložené do parlamentu návrhy zákonov na zlepšenie stavu v justícii.

Zo súdnej rady boli odstránení kritici predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. „ Máme o čom diskutovať,“ povedal Bugár.

Opozícia chce dosiahnuť diskusiu

Rozruch v justícii nerobia podľa poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) politici, ale sudcovia a súdy, pretože niektoré rozhodnutia poburujú verejnosť tým, že sú v rozpore s elementárnou spravodlivosťou.

„Je legitímne právo parlamentu pýtať sa vlády, čo chce robiť,“ povedala s tým, že odmietanie diskusie samotným ministrom je dostatočným dôvodom na podanie návrhu na odvolanie Boreca.

Cieľom opozície je podľa predsedu KDH Jána Figeľa dosiahnuť diskusiu a podanie návrhov na zlepšenie stavu justície. Návrh na odvolanie ministra je podľa neho výsledok odmietania tejto diskusie parlamentnou väčšinou.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec v reakcii na tvrdenia Pavla Freša hovorí, že diskusii o stave justície sa v žiadnom prípade nebráni, odmieta však pokusy zneužiť dlhodobo zložitú situáciu v justícii na presadzovanie úzkych politických cieľov niektorých opozičných poslancov.

„Pripomínam, že nominanti SDKÚ-DS v minulom volebnom období povýšili súboj s jedným človekom z justície nad riešenie skutočných problémov súdnictva,“ tvrdí Borec s tým, že ministerstvo spravodlivosti pod jeho vedením namiesto vyhľadávania vnútrojustičných konfliktov a politizácie súdnictva pracuje na systémových opatreniach v prospech zvýšenia vymožiteľnosti práva a zefektívnenia súdneho konania.

Pavol paska
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Smer-SD vníma otázku justície za prioritnú

Strana Smer-SD podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku vníma otázku justície a postavenia sudcov za dôležitú a prioritnú a je pripravená o nej kedykoľvek diskutovať.

Paška to povedal po tom, ako Smer-SD zamietol program mimoriadnej schôdze k stavu v justícii, čím ju zablokoval a neumožnil diskusiu o pomeroch v slovenskom súdnictve.

„Lebo sa väčšina, a to je princíp demokracie, rozhodla, že nie dnes, ale dala návrh kedy,“ vysvetlil Paška skutočnosť, prečo sa o pomeroch v justícii nemôže hovoriť práve dnes, hoci je Smer-SD podľa jeho slov pripravený o súdnictve hovoriť kedykoľvek.

Kladivo
Foto: SITA/AP

Diskusie o platoch a imunite sudcov

Opozičný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi označil Paška za smiešny. Podľa neho opozičné strany týmto postupom dokazujú, že im ide viac o spolitizovanie témy justície ako hľadanie reálnych riešení.

Paška v tejto súvislosti zdôraznil, že budúci utorok sa stretáva spolu so zástupcami opozície s predstaviteľmi súdnictva, diskutovať majú o zmrazovaní platov sudcov, zrušení imunity pre sudcov a aj otázke dôveryhodnosti súdov. Pripomenul, že opozícii ponúkol, aby sa o súdnictve rozprávalo hneď po odhlasovaní štátneho rozpočtu.

Zvolanie schôdze k stavu v justícii, ktorú dnes Smer-SD zablokoval, iniciovali tri opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.

Justičný systém na Slovensku podľa opozičných poslancov dlhodobo požíva nízku mieru dôvery verejnosti.

Rezort spravodlivosti pripravuje reformy

Rezort spravodlivosti podľa ministra Tomáša Boreca pripravuje vážne a hlboké reformy v justícii, na ktoré si predchádzajúce vedenie ministerstva podľa neho netrúflo.

„Tieto opatrenia budú na prospech ľudí a nebude to súboj s jedným človekom, ako to predvádzala pani Žitňanská v čase, keď bola ministerkou. Tieto opatrenia budú mať za cieľ zefektívniť a zrýchliť súdne konanie a zvýšiť vymožiteľnosť práva zásadným spôsobom,“ uviedol pred novinármi Borec.

Všetci by si podľa neho mali uvedomiť, že tieto zmeny sa nedajú spraviť justičným balíčkom za dva mesiace, pol roka či rok. „To sú vážne veci, justícia bojuje s problémami 20 rokov. Stojí za to, aby tieto problémy boli riešené hĺbkovo, seriózne a odborne,“ zdôraznil Borec.

Opozície sa minister spýtal, či mimoriadne rokovanie nesúvisí s programovou konferenciou SDKÚ-DS, ktorá sa má konať 17. novembra. Podľa neho justícia zápasí s problémami 20 rokov, diskutovať o nich sa pokojne môže aj o mesiac a vždy to bude zaujímavé. Zároveň dodal, že ministerská stolička mu k zadku neprirástla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol FrešoTomáš Borec
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR