Opozícia chce opäť odvolávať Pellegriniho, ak nebude riešiť situáciu v polícii a prokuratúre

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 17. októbra 18:23

Opozícia vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby zvolal okrúhly stôl politických strán na riešenie situácie v polícii, súdnictve a prokuratúre. Uviedli to na štvrtkovom tlačovom brífingu predstavitelia opozičných strán. Ak nebude takto Pellegrini konať, bude čeliť odvolávaniu na mimoriadnej schôdzi NR SR.

Pod výzvu sa podpísali predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia Sme rodina a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Ústavný zákon

Presné znenie prípadného ústavného zákona môže byť podľa opozície ešte predmetom diskusie. „Dôležité je, aby sme konali rýchlo a vyriešili situáciu, kedy si zjavne niektorí sudcovia pomýlili nezávislosť so svojvôľou,“ povedal Richard Sulík.

„Informácie, ktoré sa valia na nás v posledné dni sú na toľko obludné, že v týchto chvíľach by si mali politici ochotu sadnúť a spolupracovať. My sme pripravení byť za spoločným stolom a podporiť ústavný zákon, ktorý klepne po prstoch nepoctivým ľuďom v polícii, prokuratúre a súdnictve. Ak sa premiér vydá cestou zakrývania a alibizmu, zvoláme mimoriadnu schôdzu za účelom odvolania premiéra Pellegriniho,“ uviedol líder OĽaNO Igor Matovič.

Stačí ochota

Šéf opozičného hnutia nechcel dávať Pellegrinimu termíny, podľa Matoviča stačí, ak predseda vlády SR prejaví ochotu podieľať sa na riešení. „Za SaS sa pripájame k tejto výzve z dôvodu, že situácia je mimoriadne vážna. Musíme niečo urobiť, aby sa obdobné prípady v budúcnosti už neopakovali,“ dodal Sulík.

Hovorkyňa premiéra Patrícia Macíková v Bruseli na výzvu reagovala, že premiér dnes rokuje v mene Slovenska na Európskej rade v Bruseli, kde sa preberajú strategické témy pre budúcnosť EÚ, napríklad brexit, budúci rozpočet únie či rozširovanie európskej 28.

„Dianie na Slovensku napriek tomu priebežne sleduje, podrobnejšie sa k nemu vyjadrí počas zajtrajšieho dňa,“ dodala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita