Opozícia ide za premiérom, aby prijatie eurovalu odložil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/AP
Pavol Paška
Foto: Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Opozičné strany chcú odložiť hlasovanie o eurovale v parlamente. Tento bod je už na programe nastávajúcej schôdze, ktorá začína 19. júna.

Preto na stredajšom rokovaní poslaneckého grémia predstavitelia opozičných strán požiadali predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) o odloženie rokovania o ratifikácii zmluvy o Európskom stabilizačnom mechanizme tak, aby sa ním slovenský parlament zaoberal až po tom, čo o ňom bude rozhodovať nemecký Bundestag.

Návrh zatiaľ nepresadili

Či opozičníci s týmto návrhom uspejú, je však otázne. Na grémiu sa im tento návrh presadiť nepodarilo, rokovať chcú ešte vo štvrtok na úrovni predsedov strán s premiérom Robertom Ficom.

„Požiadali o to všetci predsedovia opozičných poslaneckých klubov. Pán predseda Národnej rady SR informoval o jeho postoji, že trvá na tom, aby na tejto schôdzi Národnej rady SR táto medzinárodná zmluva ratifikovaná bola,“ povedal v stredu po rokovaní grémia novinárom predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.

Ako doplnil, zástupcovia opozície však chcú túto tému otvoriť na štvrtkovom rokovaní s premiérom, ktoré sa malo pôvodne týkať predovšetkým alternatívnych návrhov na konsolidáciu verejných financií.

„Táto požiadavka vznikla aj na základe toho, že nás čakajú voľby v Grécku a takisto čakáme na schvaľovanie tohto ESM v Nemecku, ktoré má byť koncom júna alebo začiatkom júla,“ doplnil predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov. Vzhľadom na to, že ide podľa neho o mimoriadne vážnu záležitosť, kde Slovensko vstúpi do záväzku, z ktorého nie je možné nejakým spôsobom vystúpiť, treba byť mimoriadne obozretný aj vzhľadom na to, čo sa deje momentálne v Európe.

Všetko má v rukách vládny Smer

Pavol Hrušovský
Foto: SITA/Diana Černáková

Presunutie hlasovania o novom eurovale na neskorší termín je však vďaka nadpolovičnej väčšine poslancov Smeru v parlamente iba v rukách vládnej strany.

Predseda parlamentu Pavol Paška pritom podľa šéfa klubu OĽaNO Jozefa Viskupiča zástupcom opozičných strán odporučil, aby sa o preloženie bodu pokúsili štandardnou cestou a tento návrh predniesli v pléne Národnej rady SR, kde má však Smer väčšinu.

Takisto ratifikáciu trvalého eurovalu ako takú má v rukách samotný Smer-SD. Na jeho schválenie je totiž potrebných 76 hlasov, kým vládna strana disponuje 83 hlasmi. Ani samotné opozičné strany pritom nie sú jednotné, ako by zahlasovali.

Hrušovský z KDH napríklad vyhlásil, že názor strany sa napriek požiadavke odsunúť hlasovanie z nastávajúcej schôdze nemení a návrh by podporila. Jednoznačné „nie“ opakujú predstavitelia SaS a proti sa vyjadril aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ViskupičJuraj MiškovPavol HrušovskýPavol PaškaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR