Opozícia kričala hanba, odvolanie Boreca bude v decembri

Borec, tomas
Minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca sa v utorok neuskutočnila. Ani v utorok a ani v pondelok sa totiž neprezentoval dostatočný počet poslancov.

Minimálnu účasť vykazoval vládny Smer-SD, z ktorého sa v utorok o 9:00 i 10:00 prezentovalo iba 10 poslancov, hoci má 83-členný poslanecký klub.

Smer-SD si od opozície za zablokovanie schôdze vyslúžil piskot, búchanie po stoloch a výkriky hanba. Predseda parlamentu Pavol Paška potom bod mimoriadnej schôdze zaradil do programu nasledujúcej riadnej schôdze.

O odvolávaní Boreca sa teda v pléne bude hovoriť počas decembrového zasadnutia NR SR. Paška tak naplnil svoju vôľu, už skôr prezentoval, že o stave v justícii by mala národná rada hovoriť až po schválení štátneho rozpočtu. Bod k vysloveniu nedôvery zaradil práve po štátnom rozpočte. Minister spravodlivosti Tomáš Borec mal v utorok v parlamente čeliť odvolávaniu.

Opozičné strany zablokovanie rokovania jedinou vládnou stranou považujú za aroganciu moci a návrat k mečiarizmu. Pavol Hrušovský z KDH poznamenal, že HZDS v minulosti z parlamentu vyhadzovalo poslancov, v utorok sa Smer-SD pokúša poslancom zatvoriť ústa a nedovolí im hovoriť v národnej rade, kde ich občania zvolili, aby tlmočili ich názory.

Spolu s premiérom Robertom Ficom Paška hovorí, že opozícia si má spraviť poriadok medzi sebou a dostaviť sa na zasadnutie v kompletnom počte. Obštrukciu zo strany vládneho Smeru-SD považuje Paška za normálny a štandardný parlamentný nástroj.

Postup Smeru-SD, ktorý zablokoval mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, považuje premiér Robert Fico za správny. Opozícia podľa predsedu vlády odvolávanie ministra nemyslela vážne a rokovanie iniciovala samoúčelne, čo majú potvrdzovať výroky viacerých opozičných poslancov, ktorí priznali, že by za odvolenie Boreca z funkcie nehlasovali.

„Išlo o zneužívanie inštitútu vyslovovania nedôvery členovi vlády v parlamente,“ komentoval návrh troch opozičných strán – KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS – na odvolanie ministra spravodlivosti premiér. Zdôraznil, že na vyslovenie nedôvery Borecovi neexistujú žiadne dôvody.

Vláda sa podľa Fica na budúci týždeň bude zaoberať materiálom o stave v slovenskej justícii. Na diskusii o súdnictve na decembrovej schôdzi sa Smer-SD podľa premiéra aktívne zúčastní.

Obštrukcie pri mimoriadnych schôdzach Smer-SD podľa Pašku neplánuje robiť pravidelne do konca volebného obdobia, ale bude tak konať vždy, ak zo strany opozície pôjde o „nezodpovedný prístup a politické divadlo“.

Ani predseda parlamentu Pavol Paška, ani premiér Robert Fico, ani Smer-SD nemôžu dávať žiadne podmienky na otvorenie schôdze národnej rady, pripomína poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská sa nezúčastní dnešného zasadnutia predsedu parlamentu Pavla Pašku so zástupcami súdnej moci.

Na stretnutie Paška pozval predsedníčku Ústavného súdu SR Ivettu Macejkovú, predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, prezidentku Združenia sudcov Slovenska Danu Bystriansku, predsedu ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja (Smer-SD) a Žitňanskú.

Pôvodne mal byť program stretnutia o platoch sudcov a sudcovskej imunite, otázka platov je podľa Žitňanskej plne v réžii Smeru-SD, ktorý v minulom volebnom období napadol na ústavnom súde skresanie platov sudcov, ako ho navrhla bývalá vláda Ivety Radičovej.

Paška program rokovania podľa Žitňanskej rozšíril o tému dôveryhodnosti justície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáPavol HrušovskýPavol PaškaRobert FicoTomáš Borec
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR