Opozícia kritizuje Dankov náhubkový zákon, obráti sa na súd

Igor Matovič
Zľava: Poslanci Richard Vašečka, Igor Matovič a Natália Bláhová. Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 6. decembra (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) a stranu Sloboda a Solidarita (SaS) sa pre v utorok schválený rokovací poriadok parlamentu obrátia na Ústavný súd SR. Povedal to dnes na tlačovej besede líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Ako dodal, bude dodržiavať ústavu, avšak bude „robiť ťažké sny Andrejovi Dankovi naďalej“.

Kiska je podľa Ďuriš Nicholsonovej jediná svetlá nádej tejto krajiny

Podľa podpredsedníčky parlamentu za SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej koaliční poslanci prelomili veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý v novembri schválený rokovací poriadok nepodpísal.

„Koalícia definitívne narušila rovnováhu medzi právom väčšiny a právom menšiny. Dankov náhubkový zákon prešiel. Je to novela jednoznačne namierená proti opozícií. Do parlamentu vnesie chaos a hrozí, že parlament bude viackrát paralyzovaný a nebude sa zaoberať zákonmi pre ľudí, ale budeme sa zaoberať iba sami sebou,“ povedala a vyhlásila, že prezident Kiska je jediná svetlá nádej tejto krajiny. Avšak dodala, že vo chvíli, keď začne novela rokovacie poriadku platiť, bude ju plne rešpektovať.

Poslanec za OĽaNO-NOVA Richard Vasečka zdôraznil, že schválená novela je nezmyselná, zbytočná a protiústavná. „Vnesie zmätok a napätie, namiesto toho, aby prispela k efektivite,“ uviedol s tým, že opozícia podnikne potrebné kroky a podá podanie na ústavný súd.

Danko má podľa Matoviča strach

Podľa Nátalie Blahovej z SaS sú „ignorované princípy demokracie a pochybná je ústavnosť tejto zmeny“. „Táto novela tu zostane ako pamiatka pošliapaných princípov demokratického štátu,“ povedala s tým, že ak bude siahnuté na práva niektorých poslancov v pléne, sú pripravení obrátiť sa aj na európsky súd pre ľudské práva.

Poslanec Igor Matovič zopakoval dôvod prezidenta, prečo normu nepodpísal. Hlava štátu upozorňuje, že postup, aký zvolili predkladatelia novely pred jej prijímaním a počas neho, môže byť neprimeraným politickým tlakom aktuálnej vládnej väčšiny, zameraným na obmedzenie účinného výkonu politiky opozičnou menšinou.

„A teda aj zásahom do Ústavou SR garantovaných politických práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu,“ zdôvodnil Kiska. „Danko takto opľul Ústavu SR, znevážil ju,“ povedal Matovič. Podľa neho má Danko strach, aby neukazovali, ako nás zadlžila Ficova vláda, či ako Danko okradol v minulosti štát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita