Opozícia má dosť Viktora Orbána, zorganizovala megaprotest

Viktor Orbán
Viktor Orbán Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 23. októbra (WEBNOVINY) – Desiatky tisícov Maďarov sa v stredu zúčastnili na dvoch masových demonštráciách – v jednom prípade na protest a v druhom na podporu vlády na čele s premiérom Viktorom Orbánom.

K zhromaždeniam prichádza pol roka pred plánovanými parlamentnými voľbami a v deň, keď si Maďari pripomínajú krvavú protikomunistickú revolúciu z roku 1956.

Opozičná demonštrácia podľa organizátorov prilákala až 100-tisíc ľudí. Uskutočnila sa neďaleko sídla Technickej univerzity, kde pred 57 rokmi Maďari povstali proti Sovietskemu zväzu. Protest vtedajšia moc krvavo potlačila a výsledkom bolo až 3000 mŕtvych civilistov.

Maďarská, väčšinou rozštiepená opozícia, sa v stredu vôbec prvýkrát zjednotila, odkedy Orbán pred takmer štyrmi rokmi získal vo voľbách parlamentnú ústavnú väčšinu. Premiérovi opozícia vyčíta predovšetkým poškodzovanie ekonomiky a podkopávanie demokratických princípov.

Orbán sa ujal premiérskeho postu po víťazstve jeho strany Fidesz vo voľbách v roku v roku 2010. Odvtedy jeho vláda presadila početné, často kontroverzné zákony. Päťdesiatročného premiéra doma i v zahraničí obviňujú z podkopávania nezávislosti súdnictva, odstrašovania zahraničných investorov či snahy o kontrolu médií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán