Opozícia navrhla zníženie výšky dávky v hmotnej núdzi

Jozef Mihál
Jozef Mihál Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Piatkové rokovanie 3. schôdze Národnej rady SR ukončila rozprava o návrhoch zákonov o hmotnej núdzi a príspevku na bývanie od poslancov Jozefa Mihála a Lucie Nicholsonovej (obaja SaS).

Opoziční poslanci navrhujú, aby sa od začiatku budúceho roka znížila základná dávka v hmotnej núdzi na úroveň 20 % sumy životného minima. To by predstavovalo pokles zo súčasných 60,5 eura na 38 eur.

Celková výška sumy možnej poskytnutej pomoci vo forme dávky v hmotnej núdzi však zostáva na približne rovnakej úrovni ako v súčasnosti,“ uvádzajú predkladatelia.

V niektorých prípadoch, v závislosti od počtu členov v rodine a ich aktivity, sa podľa poslancov SaS finančná pomoc dokonca zvyšuje.

Poslankyňa za Smer-SD Viera Tomanová bývalému ministrovi práce Jozefovi Mihálovi pripomenula, že rovnaké návrhy zákonov na žiadosť expremiérky Ivety Radičovej ministerstvo práce v minulom roku zastavilo. Vtedajšia premiérka totiž podľa Tomanovej žiadala, aby sa návrhy doplnili o objektívnu dostupnosť príležitosti na aktiváciu občanov v hmotnej núdzi.

Posun nastane v možnosti získania motivačnej dávky

Viera Tomanová
Foto: SITA/Michal Burza

Ak podľa nej navrhujú Mihál s Nicholsonovou aktivizáciu ľudí v hmotnej núdzi, vláda musí mať na aktivizáciu sociálne odkázaných ľudí peniaze.

Koľko ste nechali na aktívnu politiku trhu práce na tento rok? Ani cent,“ povedala Tomanová exministrovi práce.

Výrazný pozitívny posun nastane v možnosti získania motivačnej dávky na dvoch úrovniach pre dospelých a na dvoch úrovniach pre deti,“ upozorňujú bývalý minister práce a bývalá štátna tajomníčka tohto rezortu.

Určenie dvoch úrovní motivačnej dávky vo výške 20 % sumy životného minima a 45 % sumy životného minima podľa nich odráža individuálne schopnosti a možnosti občanov, ktorí sa zúčastňujú na aktivačných činnostiach. Všetky činnosti sú nasmerované na podporu ľahšieho umiestnenia sa na trhu práce.

Rokovali aj o príspevku na bývanie

Právne možnosti účasti na činnostiach, ktoré zakladajú nárok na získanie motivačnej dávky, sa podľa predkladateľov značne rozšírili tak pre evidovaných nezamestnaných, ako aj pre neevidovaných nezamestnaných. Legislatívny návrh garantuje súčasné postavenie poberateľov dôchodkových dávok, a to najmä z pohľadu zachovania súčasnej úpravy dorovnávania nízkych dôchodkov.

Návrhom zákona o príspevku na bývanie chcú poslanci za SaS zaviesť v systéme štátnej sociálnej podpory nový príspevok na bývanie ako adresnú, priamu finančnú podporu štátu bytovým domácnostiam, určenú najmä na krytie tej časti výdavkov, ktoré majú priamy vplyv na zachovanie bývania a ktoré bytová domácnosť pre ich výšku a svoj nízky príjem môže uhrádzať len s problémami.

Návrh zákona neupravuje príspevok ako plošnú dávku, ale predpokladá poskytovanie navrhovaného príspevku len vtedy, ak zo strany oprávnených osôb budú splnené určené podmienky,“ uviedli Mihál a Nicholsonová

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viera Tomanová