Opozícia oceňuje rozhodnutie Mistríka vzdať sa kandidatúry v prospech Čaputovej

prezidentské voľby 2019, Robert Mistrík
Robert Mistrík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Opozícia oceňuje rozhodnutie Roberta Mistríka vzdať sa kandidatúry na prezidenta v prospech Zuzany Čaputovej.

Jeho utorňajšie oznámenie o odchode z boja o úrad prezidenta Slovenskej republiky označili za zodpovedný krok predstavitelia parlamentnej opozície – strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ale aj koalície mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia. Róbert Mistrík oznámil, že sa vzdáva prezidentskej kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej.

Vyhlásil to na utorňajšej tlačovej besede, ktorú zvolal spoločne so Zuzanou Čaputovou. Mistríka podporovala opozičná strana SaS a mimoparlamentná strana Spolu – občianska demokracia. Čaputovú podporuje mimoparlamentné Progresívne Slovensko.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 16. marca, o priazeň voličov sa po odstúpení Mistríka uchádza 13 kandidátov.

Naplnenie verejného prísľubu

Ako v reakcii na rozhodnutie Mistríka konštatoval predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič, „veľmi oceňujeme mimoriadne zodpovedný prístup Róberta Mistríka, čím naplnil svoj verejný prísľub, ktorý vyslovil po stretnutí so Zuzanou Čaputovou, ktoré sme zorganizovali“.

Podľa lídra OĽaNO je veľmi dobré, že Mistrík sa rozhodol odísť z boja o kreslo prezidenta v dostatočnom predstihu pred prvým kolom volieb.

Vzniká tým totiž priestor pre vysvetlenie tohto kroku jeho voličom. „Oddnes môžu ľudia, ktorí sa obávali postupu Štefana Harabina do druhého kola volieb, pokojne spávať, čo bolo naším cieľom,“ dodal Matovič. Agentúre SITA poskytol stanovisko OĽaNO hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

SaS vyzdvihuje zodpovedný prístup

Liberáli vyzdvihujú zodpovedný prístup Mistríka. „V ťažkých časoch, ktoré prežívame, si vážime ľudí, ktorí vedia pre dobro ostatných a krajiny spraviť zodpovedné rozhodnutia. Zodpovednosť za štát a čestnosť sú hodnoty, na ktorých staviame,“ uvádzajú v reakcii na Mistríkovo rozhodnutie členovia predsedníctva SaS Richard Sulík, Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

Pripomínajú, že Roberta Mistríka podporovali spolu s mimoparlamentnou stranou Spolu – občianska demokracia. Tým, že sa Mistrík vzdal v prospech Zuzany Čaputovej, „zásadne zužuje výber pre demokratického voliča, ktorý si neželá, aby sa prezidentom Slovenskej republiky stal nominant Roberta Fica“.

„Vyjadrujeme podporu Zuzane Čaputovej. Je to dnes jediný demokratický kandidát, za ktorým sa oplatí zjednotiť slušné Slovensko,“ uvádzajú v stanovisku liberáli. SITA o stanovisku SaS informoval hovorca strany Róbert Buček.

Beblavý hovorí o zodpovednom kroku

Predsedovia Koalície Progresívne Slovensko (PS) a Spolu – občianska demokracia Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý vítajú dohodu „demokratických a proeurópskych kandidátov“. Rozhodnutie Mistríka vzdať sa kandidatúry v prospech Čaputovej považuje Beblavý za zodpovedný krok.

Štefunko mu ďakuje a dodáva, že „Slovensko potrebuje vo verejnej službe viac takých osobností“. Uvádza sa to v ich spoločnom stanovisku, ktoré SITA poskytla hovorkyňa koalície Progresívne Slovensko a Spolu Silvia Hudáčková.

Podľa Beblavého bude odteraz celá koalícia viesť kampaň za Zuzanu Čaputovú. „Tím Koalície PS a Spolu potiahne v kampani za jeden povraz a som presvedčený, že na konci marca budeme oslavovať zvolenie prvej slovenskej demokratickej a proeurópskej prezidentky,“ tvrdí.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Koho budete voliť v prezidentských voľbách 2019 na Slovensku?

Táto anketa už bola ukončená
1%
27%
10%
21%
9%
8%
2%
0%
2%
6%
6%
0%
0%
0%
0%
5%
3%

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičIvan ŠtefunkoJana KiššováĽubomír GalkoMiroslav BeblavýRichard SulíkRobert Mistrík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita