Opozícia odsudzuje väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace a vyzývajú k solidarite so zadržanými

greenpeace
Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia politickej opozície považujú väzobné stíhanie aktivistov, o ktorom v nedeľu rozhodol Okresný súd v Prievidzi, za neprípustné a neadekvátne.

Uviedla to v stanovisku strana Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), mimoparlamentná strana Spolu-občianska demokracia a tiež mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko.

Sudca má obavu

Okresný súd SR v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivistky a aktivisti organizácie Greenpeace budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

Celkovo zostáva vo väzbe dvanásť ľudí, pričom sudca svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že má obavu, že by obvinení ľudia mohli pokračovať v trestnej činnosti. Aktivisti sa odvolali, rozsudok je tak zatiaľ neprávoplatný.

„Nedeľné rozhodnutie okresného súdu v Prievidzi je bezprecedentné. Poslať do väzby 12 ľudí, ktorí protestovali proti znečisťovaniu životného prostredia nemá obdobu. Štátne orgány roky nechali na slobode a priam popierali vinu Ladislava B., ktorý sa nakoniec sám priznal, že okradol štát o milióny eur. V nedeľu dávajú do väzenia aktivistov, ktorí nikoho neokradli,“ povedala Remišová s tým, že podľa jej názoru je zrejme aj v justícii dvojaký meter.

Neprimerané a absurdné

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada vyšetrovateľa a najmä dozorového prokurátora, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a zadržaných aktivistov z hnutia Greenpeace okamžite prepustili z väzby na slobodu.

„Toto zatknutie považujeme za neprimerané, nezákonné a absurdné. Protest proti ťažbe hnedého uhlia na hornej Nitre spadá do ústavného práva na slobodu prejavu, preto bez ohľadu na jeho extravagantnosť treba k aktivistom pristupovať predovšetkým z tohto hľadiska. O to viac to platí v prípade, keď svojím konaním neohrozili život alebo zdravie iným,“ uviedli v stanovisku liberáli.

Podľa mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia nie je väzobné stíhanie aktivistov adekvátne. „Rešpektujem nezávislosť súdov, avšak ako advokátke sa mi nezdá, že ide o primerané kroky. Títo mladí ľudia nechceli nikoho ohroziť, len chceli vyjadriť svoj názor formou protestu. Do väzby patria zločinci, u ktorých je obava z pokračovania trestnej činnosti alebo úteku, preto som nemilo prekvapená uvalením väzby,“ uviedla podpredsedníčka strany a zároveň primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Ohrozená sloboda slova

Hnutie Progresívne Slovensko podporuje väznených aktivistov. „Vyjadrujeme solidaritu a podporu aktivistom a aktivistkám Greenpeace. Obvinenie, ktorému čelia, teda ohrozenie objektu všeobecného hospodárskeho záujmu je absurdné. Ak je nenásilný protest ohrozením, tak na Slovensku je ohrozená sloboda slova,” povedal člen hnutia Martin Hojsík.

Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili ešte v stredu neskoro večer. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie.

Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Greenpeace požaduje čo najskoršie zastavenie ťažby uhlia a jeho používanie na výrobu elektrickej energie. Organizácia tvrdí, že ťažba a spaľovanie uhlia vážne poškodzuje životné prostredie a zdravie ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína MacháčkováVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie GreenpeaceOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoPZ Policajný zbor SRSaS Sloboda a SolidaritaSPOLU – občianska demokracia