Opozícia predložila sériu návrhov zákonov, týkali sa aj partnerstiev rovnakého pohlavia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rokovanie, parlament, NR SR
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR prerokovali sériu návrhov zákonov, ktoré predložila opozícia. O prerokovaných bodoch však nehlasovali.

Rovnaké právo

Zákonodarcovia sa zaoberali návrhom liberálov, ktorý navrhujú ukotviť v slovenskom právnom poriadku inštitút partnerského spolužitia. Preto predložili návrh novely Občianskeho zákonníka.

„Návrh je koncipovaný ako rodovo neutrálny, teda umožňuje uzatvorenie partnerského spolužitia tak medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia (druh a družka) ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia. V nadväznosti na tento nový inštitút sa zavádzajú určité oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave ako aj pri nároku na ošetrovné (známe pod bývalou skratkou OČR),“ uviedli predkladatelia návrhu v dôvodovej správe. Predložený návrh kritizoval nezaradený poslanec NR SR Richard Vašečka.

Salámová metóda

Podľa neho v návrhu nejde o riešenie právnych problémov, „Nesúhlasím s tým, aby sa zrovnoprávňovali homosexuálne zväzky s manželstvom. Povedzme si, o čo ide a nezakrývajme, že ide o dedenie. Je to salámová metóda. Ideme na nultý krok, to sú životné partnerstvá,“ upozornil. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová mu povedala, že dokáže asi čítať medzi riadkami a v návrhu vidí, čo tam nie je.

Zákaz zverejňovania volebných prieskumov

Vypustiť zo Zákona o volebnej kampani zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov 14 dní pred voľbami navrhuje opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS). O jej návrhu novely zákona diskutovali poslanci dnes na záver piateho rokovacieho dňa 34. schôdze. Návrh predkladajú poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál a Martin Klus.

Predkladatelia pripomínajú, že Ústava Slovenskej republiky zaručuje slobodu prejavu a právo na informácie ako prvé z politických práv. „Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti,“ citujú ústavu v dôvodovej správe k návrhu novely zákona

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KlusNatália BlahováOndrej DostálPeter OsuskýRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita