Opozícia si vybrala šéfa ÚVO, ZMOSu a premiérovi sa nepáči

Figeľ
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Oficiálnym kandidátom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) je stále piešťanský primátor Remo Cicutto.

Agentúre SITA to potvrdil predseda ZMOS Jozef Dvonč. Platí to aj po tom, ako opozícia ohlásila dohodu, že túto funkciu obsadí nominant KDH, ktorým by mal byť Peter Mach.

O situácii s nomináciami vo štvrtok rokoval Dvonč s predsedom KDH Jánom Figeľom. „Nedospeli sme k jednoznačnému záveru ani na dnešnom rokovaní. Zrejme to budú musieť otvoriť obidve strany znova,“ povedal Dvonč pre agentúru SITA.

Na schôdzke sa dohodli, že nominácie prerokuje ZMOS s ostatnými zamestnávateľmi. „KDH pozná náš postoj,“ dodal Dvonč, ktorý verí tomu, že by sa do utorka budúceho týždňa mohli dohodnúť. „Ja nespochybňujem vôbec pána Macha ako osobu. Tu ide o celý mechanizmus obsadenia tej pozície,“ vysvetlil Dvonč a zdôraznil, že pre ZMOS je dôležitá dohoda zamestnávateľov.

ZMOS uprednostňuje prierezového človeka

Predseda ZMOS pripomenul, že práve oni mali podľa diskusie na prvom stretnutí sociálnych partnerov po vymenovaní vlády navrhovať kandidáta. Potom sa diskusia dostala podľa Dvonča k tomu, že post patrí opozícii. Napokon je to tak, že post má obsadiť opozícia po dohode so zamestnávateľmi.

„Toto všetko si musíme vyjasniť a verím, že dospejeme k dobrému koncu a úrad bude tak obsadený, aby bol funkčný,“ konštatoval predseda ZMOS. Pripúšťa, že na tento post môže byť aj politická nominácia, každý je niekde zaradený. Aktuálna nominácia opozície je podľa Dvonča jednoznačne politická.

„My by sme skôr hľadali nejakého prierezového človeka, aby zodpovedal aj požiadavkám zamestnávateľov, pretože tých verejných obstarávaní u nás je veľmi veľa,“ vysvetlil Dvonč. Preto navrhli vlastného kandidáta. „Momentálne ho musíme aj presadzovať,“ dodal.

Peter Mach je už podľa premiéra pasé

Kandidát KDH Mach, je „pasé“, povedal predseda vlády Robert Fico. „Ak mestá a obce povedali dnes pánovi Machovi nie, no tak pán Mach prestáva dnes pre nás existovať a čakáme na ďalší návrh, ktorý predloží opozícia na obsadenie tohto úradu,“ uviedol Fico po svojom vystúpení na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Verejné obstarávanie je podľa premiéra v katastrofálnom stave, lebo úrad nemá predsedu a ten by sa mal zúčastňovať pri tvorbe nového zákona o verejnom obstarávaní. „Súčasný zákon podľa premiéra doslova paralyzuje verejné obstarávanie. Riešením pre Úrad pre verejné obstarávanie nie je stranícka nominácia – čisto stranícka nominácia – a to taká, že niekto má problém s niekým ho uložiť, tak ho tam uložia. To predsa nemôže pomôcť verejnému obstarávaniu,“ povedal.

Premiér Robert Fico považuje starostov a primátorov za studnicu skúseností a preto sa nikdy nestotožní s myšlienku, že by nemali byť súčasťou regionálnych parlamentov a národnej rady. „Naopak, ich prítomnosť v Národnej rade SR je garanciou, zárukou, že parlament bude bližšie k ľuďom,“ vyhlásil Fico na sneme. Preto nikdy nepodporia žiadnu legislatívnu iniciatívu, ktorá by šéfov samospráv obmedzovala.

Fico na sneme ZMOS pozval ich zástupcu do Rady solidarity, ktorú vo štvrtok zakladá. Podľa premiéra v rokoch 2005 až 2006 došlo k deformácii fiškálnej decentralizácie, keď došlo k najväčšiemu prenosu kompetencií na obce a mestá bez adekvátneho finančného krytia. Neskôr už bol priestor len na plátanie dier, nie na systémové riešenia. „Vývoj financií miest a obcí v roku 2011 a uplynulej časti roku 2012 potvrdil oprávnenosť postoja ZMOS-u, že prioritou malo byť vykonanie presnej kvantifikácie jednotlivých pôsobností,“ uviedol premiér.

Za problematické považuje zdaňovanie príjmov z prenájmu a predaja majetku obcí. „V medziach možností verejných financií budeme zvažovať zrušenie zdanenia predaja alebo zámen majetku medzi územnou samosprávou a inými verejnými inštitúciami,“ vyhlásil Fico. Aspoň takto sa chce pokúsiť pomôcť obciam a mestám.

Ján Figeľ si to chce s Robertom Ficom vyjasniť

Predseda KDH Ján Figeľ už požiadal o stretnutie premiéra, s ktorým chce problém okolo nominácie prerokovať, podľa neho je Mach jeden z možných kandidátov strany. Podľa neho spĺňa profesionálne aj etické predpoklady.

„Pán Fico zrejme

Reakcia opozície:

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník má silnú pochybnosť, že ponuka premiéra Roberta Fica pre opozíciu, obsadiť post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), je úprimná. „Mám silné podozrenie, že ide o hru, že každý kandidát bude spochybnený,“ povedal Kaník dnes pre agentúru SITA. Upozornil, že sú dva zamestnávateľské zväzy a z jedného z nich pochádza minister hospodárstva Tomáš Malatinský. „Môže byť dohoda, že nejaký kandidát bude vždy spochybnený,“ dodal Kaník.

Kaníka neprekvapilo dnešné stanovisko Fica, ktorý rešpektoval výhrady Združenia miesta a obcí Slovenska voči kandidátovi KDH na post šéfa ÚVO Petra Macha. „Bolo zjavné dopredu, že Fico si stanovil pravidlá, ktoré mu umožňujú lavírovať. Ak nie je zhoda so ZMOS a zamestnávateľmi, umožňuje mu to povedať nie,“ uviedol predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS. Opozícia by podľa neho mala konzultovať nového kandidáta najskôr so zamestnávateľmi a po zhode by sa mala zrodiť ďalšia nominácia na post šéfa ÚVO. „Musíme sa k tomu stretnúť a vyhodnotiť situáciu,“ dodal.

Predsedovi OĽaNO Igorovi Matovičovi odmietnutie Macha neprekáža, myslí si, že rozhodnutie o novom ponúknutom mene by malo byť odborné a nie politické. Práve z tohto dôvodu sa jeho hnutie možnosti nominovať svojich kandidátov vzdalo. „S politickými nomináciami nechceme mať nič spoločné. Ak budú zamestnávatelia a ZMOS tlačiť, aby to bola odborná nominácia, tak majú moju podporu,“ povedal pre agentúru SITA. Vzápätí ale upozornil, že sa treba dobre pozrieť aj na mená, ktoré ponúknu oni.

Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos podotkol, že post predsedu ÚVO patrí KDH a hnutie by malo samotnú nomináciu vyrokovať so ZMOS-om. „To, že neprešiel jeden kandidát, to neznamená, že je koniec. Neviem, aký bol dôvod na odmietnutie Macha,“ reagoval.

Podľa liberálov sa Robert Fico opäť len snaží rozoštvať pravicu, „aby tento dôležitý kontrolný post mohol obsadiť svojím nominantom. Mame plnú dôveru v kolegov z KDH, že túto nomináciu budú vedieť doriešiť k plnej spokojnosti všetkých strán,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová.

sľúbil tento post zamestnávateľom na svojom rokovaní na Bôriku a následne začal komunikáciu o tom, že to patrí predsa opozícii, tak, ako to sľúbil v marci. Táto dvojkoľajnosť teraz znamená akoby oprávnenie a zároveň zodpovednosť dvoch, teda opozície a zamestnávateľov dohodnúť sa na kontrolnom orgáne. Nepovažujem to za dobré východisko,“ povedal Figeľ. Ak to má byť len teatrálne gesto alebo nejaká hra, tak na tom KDH nebude participovať. „Ak sa chce vláda kontrolovať sama, treba to povedať rovno. Ak má na to sociálnych partnerov, treba to povedať rovno,“ dodal Figeľ.

Vláda podľa Fica rešpektuje, že toto miesto má obsadiť opozícia, ale rovnako si treba uvedomiť, že sú to najmä obce a mestá so zamestnávateľmi, ktorí sú najčastejšie v kontakte s verejným obstarávaním. Preto považuje Fico za logickú požiadavku, aby sa opozícia dohodla so zamestnávateľmi a ZMOS-om, kto bude v čele ÚVO. Fico hovorí, že nechcú nič naťahovať, ale čisto stranícka nominácia nič v ÚVO nevyrieši.

Figeľ si myslí, že v kontrolných funkciách musia byť ľudia, ktorí obstoja nielen odborne, ale aj eticky. „Iba odborníkov poznám aj takých, ktorí spôsobujú predaj derivovaných derivátov, bublín a prázdnych krabíc,“ povedal predseda KDH. Podľa neho musí mať človek, ktorý pôjde do tejto funkcie, aj skúsenosti a odvahu prijímať zodpovedné rozhodnutia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJozef DvončLászló SólymosĽudovít KaníkPeter MachRemo CicuttoRobert FicoTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie