Opozícia skritizuje programové vyhlásenie, iné zbrane nemá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Do rozpravy k programovému vyhláseniu vlády Roberta Fica sa vo štvrtok písomne prihlásilo 34 poslancov, zväčša opozičných.

Dá sa preto očakávať niekoľkohodinová diskusia. Na úvod druhého dňa druhej schôdze parlamentu vystúpi ako prvý predseda KDH Ján Figeľ, po ňom bude nasledovať Miroslav Číž, ktorý vystúpi za klub Smer-SD.

Za klub SDKÚ-DS vystúpila Lucia Žitňanská, za SaS Juraj Miškov, za Most-Híd László Solymos a za klub OĽaNO Igor Matovič. Po nich sa chystá predniesť svoje prejavy ďalších 28 poslancov. Keď vystúpia všetci písomne prihlásení, predsedajúci dá možnosť prihlásiť sa do diskusie ústne.

Ústne sa do rozpravy môžu opätovne prihlásiť aj tí rečníci, ktorí vystúpili v časti pre písomne prihlásených. Schválenie programového vyhlásenia a vyjadrenie dôvery je ústavnou podmienkou ďalšieho fungovania vlády. Na vyjadrenie dôvery je potrebných najmenej 76 hlasov poslancov.

Ciele nie sú zlé, tvrdí Ivan Mikloš

Parlamentný finančný výbor odporučil parlamentu schváliť Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica. Vo výbore ho podporili iba poslanci vládneho Smeru-SD, aj keď určité pozitívne prvky obsahuje aj podľa zástupcov opozície. Ako celok ho však považujú za málo konkrétny a predovšetkým nerealistický.

Podľa poslanca SDKÚ-DS Ivana Mikloša je totiž jeho najväčšou slabinou spôsob, akým vznikal.
Ivan Mikloš
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

A to v relatívne širokom dialógu nie len so sociálnymi partnermi, ale aj so zástupcami ďalších organizácií, ako napríklad Združenia miest a obcí Slovenska, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory či s cirkvami.

„Ambíciou programového vyhlásenia bolo vyhovieť všetkým. Väčšina opatrení tak budú predovšetkým zbožné želania,“ povedal v rámci rokovania výboru Mikloš. Podobne sa vyjadrovali aj ďalší zástupcovia opozície. Samotné rámcové zámery vyplývajúce z programového vyhlásenia nie sú však podľa Mikloša zlé.

„Mnohé zámery, ktoré sú pozitívne, vieme podporiť a podporíme,“ povedal. Problém vidí v tom, že vláda avizuje podporu v takmer všetkých oblastiach, čo je v rozpore so záväzkom znižovať deficit.

Programové vyhlásenie o plánovanej konsolidácii smerom k trojpercentnému deficitu hovorí o tom, že bude potrebné realizovať opatrenia tak na príjmovej, ako aj na výdavkovej strane verejných financií. „Vláda sa zameria na opatrenia, ktoré v snahe o zníženie deficitu nezablokujú ekonomickú aktivitu a hospodársky rast a nebudú predstavovať neúmerne veľký dopad na najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Konkrétne opatrenia vláda neuviedla

Na strane výdavkov bude vláda podľa návrhu jej programového vyhlásenia pokračovať v tlaku na zvyšovanie efektívnosti fungovania štátu nielen v oblasti verejného obstarávania, ale aj v nastavení samotných štátnych inštitúcií.

Nrsr
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prehodnotiť chce súčasnú štruktúru orgánov štátnej správy s cieľom zefektívniť ich činnosť a prispieť k znižovaniu výdavkov vynakladaných na ich činnosť.

Konkrétne konsolidačné opatrenia vláda zatiaľ neuvádza. Podľa premiéra Roberta Fica majú vzísť z rokovaní so sociálnymi partnermi, ktoré sa majú uskutočniť v najbližších týždňoch.

Fico základný vládny dokument snemovni predstavil už v stredu, vo štvrtok o 14:00 sa začala rozprava.

Opozícia Ficovi vyčíta, že programové vyhlásenie je málo konkrétne. Fico s tým nesúhlasí, tvrdí, že dokument obsahuje trendy a politiky, ktorým sa vláda bude v najbližších rokoch vyhýbať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJán FigeľJuraj MiškovLászló SólymosMiroslav ČížRobert Fico