Opozícia: Smer nechce späť milióny od Lemikonu, niečo skrýva

Foto: ilustračné, SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Poslanci Smeru-SD nechcú počuť, ako dostať naspäť na Slovensko 13,3 milióna eur, ktoré národná lotériová spoločnosť Tipos poslala cyperskej spoločnosti Lemikon. Vo štvrtok to na brífingu uviedol poslanec NR SR Pavol Zajac (KDH).

Reagoval tak na vládnych poslancov, ktorí v stredu neschválili program zasadnutia výboru pre financie, na ktorom sa poslanci mali zaoberať kauzou Lemikon. „Považujeme to za neskutočnú aroganciu,“ vyhlásil Zajac.

Smer má čo skrývať, domnieva sa Švejna

Poslanec Mostu-Híd Ivan Švejna bol z prístupu vládnych poslancov, že sa na výbore neotvorila diskusia, sklamaný. „Bol to priestor bez emócií a odborne diskutovať na túto tému. Vyvoláva to podozrenie, že Smer má čo skrývať,“ vyhlásil Švejna. Igor Matovič (OĽaNO) zase vyslovil podozrenie, že reálnymi vlastníkmi schránky na Cypre sú vrcholní predstavitelia strany Smer-SD. Inak by konali, poznamenal Matovič.

Opoziční poslanci chceli, aby minister financií Peter Kažimír a predseda predstavenstva Tiposu Ján Barczi povedali, akým spôsobom budú vymáhať vyše 13 miliónov eur, ktoré Lemikon zinkasoval na základe mimosúdnej dohody z roku 2008.

O Lemikone chcú hovoriť v pléne

Švejna avizoval, že keď sa téma neprerokovala na pôde finančného výboru, otvoria ju v pléne. Nechcú zvolávať mimoriadnu schôdzu, tri kluby môžu požiadať o zaradenie bodu do programu na aktuálnej schôdzi.

Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR nemusí Slovensko platiť cyperskej spoločnosti Lemikon. Najvyšší súd zrušil rozsudok, podľa ktorého mala národná lotériová spoločnosť Tipos poslať na Cyprus 14,1 milióna eur.

Peniaze mal Tipos zaplatiť za to, že v rokoch 1996 až 2002 podľa bratislavského krajského súdu neoprávnene pomenoval svoje lotérie menami Športka, Šanca a Mates. Najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil. Slovensko v roku 2008 poslalo na účet cyperskej spoločnosti Lemikon 13,3 milióna eur. Po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR môže tieto peniaze vymáhať späť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičIvan ŠvejnaPavol ZajacPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyTIPOS, a.s.Vláda SR