Opozícia ukazuje na zlyhanie systému v kauze Čistý deň

Natália Blahová
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Natália Blahová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) ocenil prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara za to, aké obšírne vysvetlenie celého prípadu údajne znásilneného dievčaťa v centre Čistý deň v Galante podal. Pokiaľ ide o vyšetrovanie, Kaliňák na stredajšej tlačovej konferencii zdôraznil, že vyšetrovatelia sú nezávislí a vyšetrovanie je pod dohľadom prokuratúry. Šéf rezortu vnútra si myslí, že polícia konala absolútne správne v tom, že vytvorila osobitný tím, ktorý túto vec prešetrí, ktorý bude v kontakte s rodičmi, so samotnými chovancami.

„Chceme podrobne preskúmať celú situáciu, ktorá sa v tomto zariadení mohla odohrávať. Tie zistenia potom môžeme zverejniť, ale s ohľadom na to, že ide o maloleté, maloletých, tak zverejnenie niektorých zdravotných informácií si myslím že rozhodne neprospieva a do určitej miery to je porušením zákona o ochrane osobných údajov,“ povedal Kaliňák s tým, že je povinnosťou všetkých sa snažiť ochrániť Natáliu, keďže „sa to zariadeniu či iným ďalším nie vždy dostatočne darilo“.

Kaliňák zároveň odmieta polemizovať o konaní orgánov činných v trestnom konaní. „Nedovolím si polemizovať nad tým, akým spôsobom sú hodnotené dôkazy, fakty, čo to znamená objektívna či subjektívna stránka trestného činu,“ dodal s tým, že dôkazné bremeno v prípade trestného konania leží na štáte.

Kontrola ukázala na vážne nedostatky

Kauza resocializačného zariadenia Čistý deň poukazuje podľa opozície na zlyhanie systému. Ako v stredu na brífingu po skončení neverejného zasadnutia parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny uviedla poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS), deti, ktoré sa dostanú do rúk štátu, sa ocitajú vo vákuu, kde za ne nikto nie je zodpovedný.

Ako ďalej uviedla, na zasadnutí výboru, na ktorom sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič, sa poslanci dozvedeli, že kontrola vykonaná v zariadení Čistý deň v roku 2015 ukázala na dva vážne nedostatky. Prvým bolo, že zariadenie nemalo svojho vlastného psychológa, druhým, že neboli podrobne spracovávané spisy. Po týchto zisteniach mala podľa nej začať konať akreditačná komisia ministerstva práce. Tá však podľa poslankyne nekonala. „Nevieme, kto v nej sedí, nevieme, ako vykladá zákony, nevieme vôbec nič,“ uviedla na margo komisie.

Podľa poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO) poslanci na výbore odhlasovali, že vykonajú poslanecké kontroly v zariadení Čistý deň, na úrade práce v Piešťanoch, ako aj na samotnom ústredí práce. „Všetky informácie dokazujú, že nejde len o jeden prípad, ale o zlyhanie systému. Systém nie je nastavený tak, aby deti chránil,“ vyhlásila. Ako dodal poslanec Jozef Mihál (SaS), chýba mu prieskum na samotnom ministerstve práce, kde funguje akreditačná komisia. Výsledky kontroly z roku 2015 boli totiž podľa neho „stopené“.

Blahová ako prvá zverejnila prípad

Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) najskôr na svojom blogu, a následne v sobotu na brífingu zverejnila prípad znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. Matka údajne znásilnenej dcéry podľa poslankyne Blahovej podala tri trestné oznámenia na generálnej prokuratúre a okresnom riaditeľstve policajného zboru, podala podnet na prešetrenie činnosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v úlohe kolízneho opatrovníka, podala návrh na okresný súd na nariadenie neodkladného opatrenia o zrušení výchovného opatrenia, teda aby jej dieťa okamžite prerušilo pobyt v zariadení.

Ďalej matka podala sťažnosť na ministerstvo práce a podnet na prešetrenie situácie v resocializačnom zariadení. Podala podnet i komisárke pre deti a svoj podnet poslala aj do NR SR na výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Resocializačné stredisko v Galante je zamerané na pomoc drogovo závislým mladým ľuďom.

Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu. Kontrola sa začala v utorok bez prítomnosti klientov a zamestnancov, ktorí sú na pobyte v Chorvátsku. Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov. Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tým.

Maloletá Natália sa späť do resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante nevráti. Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič to v stredu potvrdil RTVS s tým, že súd v utorok rozhodol, že Natália zostáva na strednom Slovensku. Zároveň povedal, že od pondelka, keď sa vrátia chovanci zariadenia Čistý deň z Chorvátska, budú kurátori podrobne monitorovať deti, ktoré sú v tomto centre a budú s nimi v intenzívnom kontakte.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálMarián ValentovičNatália BlahováRobert Kaliňák