Mimoriadna schôdza bola blesková, postaral sa o to Smer

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dzurinda
Poslanec NR SR za stranu SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda (uprostred) počas 13. mimoriadnej schôdze NR SR. Bratislava, 16. január 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Národná rada SR v stredu neschválila program 13. schôdze, diskusia o dôvodoch nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora prezidentom Ivanom Gašparovičom teda nebola.

Za program nehlasovali poslanci vládnej strany Smer-SD, ktorí majú v parlamente nadpolovičnú väčšinu. Proti programu schôdze bolo 74 poslancov.

Program schôdze podporilo 59 opozičných poslancov, ktorých však nebolo dosť, aby program mohli bez podpory vládnych poslancov schváliť. Jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

O zvolanie schôdze požiadali všetky opozičné strany. Tie chceli v NR SR presadiť uznesenie, podľa ktorého by parlament vyjadril vážne znepokojenie z toho, že prezident bez zákonných dôvodov nevymenoval Národnou radou SR riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Opoziční poslanci chceli poznať dôvody, prečo prezident Čentéša nevymenoval. Podľa šéfa klubu kresťanských demokratov Pavla Hrušovského poslanci majú právo dozvedieť sa, či existujú zákonné dôvody, pre ktoré prezident nemusí vymenovať právoplatne zvoleného kandidáta za generálneho prokurátora.

Chceli, aby povedal iné dôvody, ako uviedol v stanovisku, pretože ich nepovažovali za také, ktoré by mohli viesť k nevymenovaniu generálneho prokurátora.

Prezident do parlamentu príde, keď to uzná za vhodné

Novoročný prejav prezidenta Gašparoviča
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Prezident Ivan Gašparovič príde na schôdzu Národnej rady SR vtedy, ak to uzná za vhodné.

Ja nie som vo funkcii premiéra alebo ministra, že by si ma Národná rada mohla predvolať na Hodinu otázok. Ja som v pozícii, keď mi ústava hovorí, že ak mám záujem prísť do Národnej rady, tak môžem prísť. Keď budem mať, tak prídem,“ povedal Gašparovič po skončení rokovania s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Prezident nemá čo vystupovať na mimoriadnej schôdzi na predvolanie nejakých poslancov. Poslanci nemôžu prezidenta predvolať ako člena vlády, nemôžu ho interpelovať,“ skonštatoval prezidentov hovorca Marek Trubač. Prezident však možno vystúpi na riadnej schôdzi Národnej rady SR, podľa Trubača o tom totiž minulý týždeň diskutoval s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer-SD). Termín zatiaľ neurčili, povedal Trubač.

Reakcie politikov na mimoriadnu schôdzu parlamentu:

Smer režíruje podkopávanie demokracie, hnevá sa poslanec Kollár

Kollár
Foto: Archívne foto SITA/Ľudovít Vaniher

Obštrukcie v súvislosti s nevymenovaním generálneho prokurátora, ktoré režíruje premiér Robert Fico spolu s prezidentom republiky Ivanom Gašparovičom, sú podľa poslanca NR SR Jozefa Kollára z SaS výsmechom všetkým slušným ľuďom v tejto krajine, a to priamo do tváre.

Generálna prokuratúra spolu s NKÚ dlhodobo a cielene nemajú svojho šéfa. Sú to pritom najsilnejšie kontrolné orgány v štáte. Vyvstáva preto otázka, komu to má slúžiť? Záujmovým skupinám, ktoré sa snažia ovládnuť štát? Obávam sa, že tu ide o reálne podkopávanie demokracie a základov štátu,“ povedal Kollár pre agentúru SITA.

Prezident na koberčeku je nezmysel, obhajuje poslanec Madej

Madej
Foto: SITA/Diana Černáková

Prezident sa zodpovedá priamo občanom a nie parlamentu. Tvrdí to predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD), podľa ktorého si opozícia pomýlila vzťah medzi parlamentom a prezidentom so vzťahom národnej rady a vládou.

Je nezmyselné zavolať si na koberec hlavu štátu,“ povedal Madej na margo snahy opozície, ktorá žiada, aby Ivan Gašparovič prišiel do parlamentu vysvetliť dôvody nevymenovania Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) si myslí, že prezident je síce volený občanmi, ale je aj súčasťou výkonnej moci. „Pri voľbe generálneho prokurátora majú spoločné kompetencie parlament aj prezident,“ uviedla s tým, že v tomto prípade je na mieste, aby sa jedna z týchto zložiek pýtala tej druhej.

Podľa Madeja má byť diskusia o prezidentových dôvodoch nevymenovania Čentéša odbornou záležitosťou, a nie politickou. „Je to skôr spor pre právnikov,“ vyhlásil.

Parlament nie je súd, tvrdí Pavol Paška

Paška
Foto: SITA/Diana Černáková

Parlamentná schôdza o nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora by podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku nemala zmysel.

Národná rada nie je súd. Jediný kompetentný orgán, ktorý v otázkach ústavnoprávnych sporov môže takéto konštatácie prijímať, je ústavný súd,“ vyhlásil po tom, ako plénum neschválilo program schôdze, na ktorej chcela opozícia prijať uznesenie, podľa ktorého by parlament vyjadril vážne znepokojenie z toho, že prezident bez zákonných dôvodov nevymenoval Národnou radou SR riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Formulácia, ktorú žiadala skupina opozičných poslancov prerokovať a prijať, bola podľa Pašku zmätočná. „Formulácia uznesenia nemá zmysel a nekorešponduje s právomocami národnej rady,“ uviedol.

Paška pripomenul, že v dôvodovej správe k uzneseniu žiadala skupina poslancov o zabezpečenie účasti prezidenta Ivana Gašparoviča na zasadnutí národnej rady. „Pán prezident môže vystúpiť v pléne NR SR kedykoľvek, keď o to požiada, a po osobnom rozhovore ma informoval, že túto možnosť využije a v pléne vystúpi. Kedy to bude, to je jeho kompetencia,“ povedal Paška s odvolávaním sa na zákon o rokovacom poriadku. Schôdza by podľa neho nemala zmysel, pretože by nebolo možné prijať žiadne záväzné, relevantné uznesenie.

.

Parlik
Foto: SITA/Diana Černáková Foto: vZdravotnictve.sk

.

Proti opozičnému návrhu bola aj vláda

Slovenská vláda nesúhlasila s návrhom opozičných poslancov, aby parlament prijal uznesenie k tomu, že prezident nevymenoval zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Vláda upozorňuje na fakt, že ústavný súd rieši aj Čentéšovu sťažnosť proti jeho nevymenovaniu za šéfa prokuratúry. Preto konštatovanie skupiny poslancov v návrhu parlamentného uznesenia, že „…prezident Slovenskej republiky bez zákonných dôvodov nevymenoval Národnou radou Slovenskej republiky riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Slovenskej republiky…“ podľa vlády nemožno vyhodnotiť inak, ako rýdzo politickú deklaráciu, ktorou by si parlament osoboval právo, ktoré prináleží jedine Ústavnému súdu Slovenskej republiky.

Obžaloba na prezidenta Slovenskej republiky podľa čl. 107 Ústavy (1).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef ČentéšLucia ŽitňanskáMarek TrubačRobert FicoRóbert Madej