Opozícii sa po premiérovi nepodarilo odvolať ani Zvolenskú

Zuzana Zvolenská
Zuzana Zvolenská Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Opozícia sa vo štvrtok pokúsila na mimoriadnej schôdzi neúspešne odvolať ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú.

Za jej odvolanie v parlamente hlasovalo 50 zo 128 prítomných poslancov. Ministerku podržalo 77 poslancov a jeden sa hlasovania zdržal.

Vysloviť nedôveru ministerke zdravotníctva navrhli poslanci všetkých opozičných strán.

Opozícia Zvolenskú odvolávala pre tender na licencie pre záchranárske vrtuľníky. Rezort zdravotníctva udelil povolenia pre stanice v Bratislave a Trenčíne päť dní po tom, ako sa skončili predchádzajúce licencie.

Ministerstvo zdravotníctva tak podľa opozície hrubým zanedbaním povinností ohrozilo zdravie ľudí na Slovensku a plnú zodpovednosť za to nesie šéfka rezortu.

Opoziční poslanci sa v septembri pokúšali odvolať aj premiéra Roberta Fica, rovnako neúspešne. Viac sa dočítate v TOMTO ČLÁNKU.

Odvolávanie bolo podľa Zvolenskej účelové a klamlivé

Za účelové a klamlivé označila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská spájanie tendra na licencie pre záchranárske vrtuľníky s ľudským nešťastím, ktoré sa stalo pre tragickú autonehodu 13. septembra tohto roka.

Poslancom predložila zvukový záznam, podľa ktorého mohol byť na mieste nehody vrtuľník z Nitry s doletom 25 minút. Prítomný lekár však tento vrtuľník podľa Zvolenskej nepotreboval.

Obrazom: Odvolávanie ministerky Zuzany Zvolenskej

„Ak by lekár vrtuľník potreboval, priletel by,“ povedala počas mimoriadnej schôdze k návrhu na jej odvolanie. Zákon tak podľa nej ministerstvo zdravotníctva neporušilo a zdravotná starostlivosť bola riadne zabezpečená. „Vrtuľník z Bratislavy a Trenčína by doletel v rovnakom čase ako vrtuľník z Nitry,“ zdôraznila.

Rezort zdravotníctva udelil povolenia pre stanice v Bratislave a Trenčíne päť dní po tom, ako sa skončili predchádzajúce licencie. Opozičné strany Zvolenskú v posledných týždňoch niekoľkokrát vyzvali, aby sama odstúpila. Termín, ktorý jej stanovili, vypršal začiatkom minulého týždňa.

Asociácie boli na strane ministerky

Podporné stanovisko ministerke vyslovili Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

„Garanciou, že v dobre naštartovaných projektoch sa bude pokračovať, je pre nás práve osoba pani ministerky, ktorá má našu plnú podporu,“ uviedol prezident ASL Ladislav Pásztor.

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Zvolenskej podľa jeho slov pristúpilo k riešeniam problémov, ktoré jej predchodcovia iba odďaľovali. Ide najmä o rezidenčný program pre výchovu všeobecných lekárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav PásztorZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR