Opozíciu pichli do chrbta vlastní poslanci, tvrdí Matovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Igor matovic
Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Bývalí traja opoziční spolubratia Štefan Kuffa (OĽaNO), Marián Kvasnička (KDH) a Pavol Frešo (SDKÚ-DS) podľa poslanca OĽaNO Igora Matoviča pichli celú opozíciu dýkou do chrbta, keď navrhli vlastných kandidátov na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Smer nemá 83 poslancov, ale 86 a opozícia nemá 67 zákonodarcov, ale o troch menej,“ povedal v utorok Matovič v parlamentnej rozprave k voľbe šéfa NKÚ.

Člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina zdôraznil, že Karol Mitrík a Henrieta Crkoňová sú kandidátmi s podporou na úrovni štatistickej chyby. „Ak má opozícia spolu 67 poslancov, 60 poslancov sa podpíše pod návrh jedného kandidáta a dvoch ďalších kandidátov navrhujú traja opoziční poslanci, tak traja zo 67 je na úrovni štatistickej chyby,“ konštatoval Hlina.

Poslanec za KDH Martin Fronc pripomenul, že premiér Robert Fico v minulosti chcel, aby kandidát na post predsedu NKÚ mal podporu väčšiny opozície. „Ako človek s matematickým vzdelaním som si myslel, že viem, čo je väčšina a menšina,“ dodal Fronc s tým, že 60 podpisov opozičných poslancov si získala kandidatúra Maroša Žilinku.

Poslanci uprednostnili podľa Matoviča vlastné ego

Kuffa, Kvasnička a Frešo, ktorí mohli pomôcť jednote opozície vytvoriť tlak na vládny Smer, aby kľúčový kontrolný post v štáte obsadil dôveryhodný človek, podľa Matoviča zlyhali a uprednostnili vlastné ego pred zodpovednosťou voči vlastnej krajine. Matovič svojmu straníckemu kolegovi Kuffovi pripomenul jeho slová, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii.

Frešovi, lídrovi SDKÚ-DS, Matovič odkázal, že ak svojho kandidáta Karola Mitríka z volieb nestiahne, kľúčová strana, ktorá v minulosti zmodernizovala Slovensko a zbavila ho mečiarizmu, definitívne zanikne. Celú opozíciu Matovič vyzval k zodpovednosti a odloženiu ega.

„Ak nedokážeme odložiť vlastné ego, tak áno, Slovensko nečaká iná budúcnosť, než ako ju opísala rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Ak pôjde Slovensko ďalej v línii vytýčenej Smerom, do 15 rokov skrachuje,“ upozornil Matovič. Freša, Kvasničku a Kuffu líder obyčajných ľudí vyzval, aby stiahli svojich kandidátov na post predsedu NKÚ.

Smer si nevie vybrať

Predseda KDH Ján Figeľ zdôraznil, že jediným opozičným kandidátom je Maroš Žilinka, ktorého nomináciu podpísalo 60 poslancov. Žilinku považuje podpredseda parlamentu za najkvalitnejšieho kandidáta, ktorý zabezpečí efektívne fungovanie NKÚ a jeho odbornosť je nespochybniteľná. Žilinka je od roku 2005 dodnes prokurátorom odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry a v rokoch 2010 až 2012 pôsobil ako štátny tajomník rezortu vnútra.

To, že Žilinka je jediný spoločný kandidát opozície si myslí aj poslankyňa za Most-Híd Lucia Žitňanská. Zvyšní dvaja kandidáti patria podľa nej Smeru. Poslancom v utorok v rozprave k voľbe predsedu NKÚ Žitňanská pripomenula, že bývalý predseda parlamentu Pavol Paška už pred dvoma rokmi na stretnutí k voľbe ponúkal SDKÚ, aby nominovala na post šéf NKÚ Karola Mitríka.

Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň konštatoval, že opozícia ponúkla toľko kandidátov, že Smer si z nich nevie vybrať. Opozičným stranám vyčítal pokrivený pohľad na demokraciu, ak ľudí, ktorí slobodne prejavia názor a nominujú vlastných kandidátov, ostatní označia za zradcov. „Keď bola voľba generálneho prokurátora, aj tam sme videli jednotu opozície. Nehovorte o jednote opozície,“ odkázal Martvoň opozičným poslancom.

Nezaradený Daniel Lipšic vyzval opozičné strany, aby sa dohodli na spoločnom postupe, ktorý budú všetci rešpektovať. Fico podľa neho podhodil opozícii voľbu šéfa NKÚ ako ohlodanú kosť, aby sa pohádala, čo sa však nestalo. Smer si však podľa Lipšica dokázal zabezpečiť troch poslancov – Kuffu, Freša a Kvasničku.

V hre sú traja kandidáti

Voľby predsedu NKÚ o 17:00 parlament nestihne, rokovanie o kandidátoch sa začalo o 14:00. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 14 poslancov, vystúpili zatiaľ štyria rečníci a po písomne prihlásených sa môžu zákonodarcovia do rozpravy prihlásiť ústne. Pravdepodobne sa tak diskusia k voľbe predsedu NKÚ skončí v stredu. Za predsedu úradu bude zvolený kandidát, ktorý získa v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

KDH a ďalšie opozičné strany navrhli ako kandidáta prokurátora a bývalého štátneho tajomníka rezortu vnútra za Daniela Lipšica Maroša Žilinku, pod jeho nomináciu sa podpísalo šesťdesiat opozičných poslancov.

Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo navrhol niekdajšieho primátora Spišskej Novej Vsi, exposlanca SDKÚ-DS a bývalého šéfa SIS Karola Mitríka a Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO) nominovali bývalú kvestorku Univerzity Palackého v Olomouci a exšéfku služobného úradu ministerstva školstva za Dušana Čaploviča a Petra Pellegriniho Henrietu Crkoňovú.

Galko nazval Kvasničku rozbíjačom opozície

Kvasnička označil Crkoňovú za vynikajúcu kandidátku s nepriestrelným odborným aj morálnym kreditom. O jej nominácii uvažoval s regionálnymi straníckymi kolegami už pred dva a pol rokom. Kvasnička sa podľa vlastných slov minulý týždeň potácal „v šedej zóne pochybení a paradoxov“, za kandidatúrou Crkoňovej naďalej stojí.

Poslanec za KDH zdôraznil, že konal a koná v úprimnej viere pomôcť zlepšiť fungovanie jedného z dôležitých štátnych úradov. Kvasnička si pri vystúpení pomáhal množstvom citátov z kníh a výrokov rôznych autorov.

„Kopa žvástov, na mňa to vôbec neplatí. Očakával som vysvetlenie, prečo ste najprv podpísali kandidatúru pána Žilinku a potom bez vysvetlenia navrhli vlastného kandidáta,“ reagoval na Kvasničku poslanec SaS Ľubomír Galko. Kvasnička sa podľa neho kandidatúrou Crkoňovej týždeň po tom, ako podpísal kandidatúru Žilinku, ukázal ako rozbíjač opozície a agent Smeru.

V utorok Kvasnička podľa Galka nič zo svojho konania nevysvetlil. Čas podľa Galka ukáže, čo za nomináciou Crkoňovej naozaj bolo a akú rolu v tom Kvasnička zohral.

Muňko považuje Kvasničku za slušného človeka

„Nič si z tých havkáčov nerobte,“ odkázal Kvasničkovi na margo opozičnej kritiky poslanec Smeru-SD Dušan Muňko s tým, že ho vždy poznal ako slušného človeka a takým pre neho aj zostáva. „Ja vás nechcem chváliť za tento prejav, aby som vám nepoškodil. Niektorí poslanci sú natoľko perverzní, že by to tak chápali,“ konštatoval poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek.

Kvasničku vníma ako rovného chlapa s rovnými názormi a zároveň ako opozičného poslanca. Poslanec Smeru-SD Dušan Bublavý opozícii pripomenul, že kupovanie poslancov sa dialo za druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alojz HlinaAnton MartvoňDaniel LipšicDušan JarjabekDušan MuňkoJán FigeľKarol MitríkĽubomír GalkoLucia ŽitňanskáMarián KvasničkaMaroš ŽilinkaMartin FroncPavol FrešoPavol PaškaRobert FicoŠtefan Kuffa
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradNR SR Národná rada Slovenskej republiky