Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatva pole obilie polnohospodarstvo traktor
ilustračné foto Foto: SITA/Martin Medňanský
25. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Opozičné strany dajú zákon o prevode pôdy na ústavný súd

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Opozícia vypracovala dve podania na Ústavný súd SR proti zákonu o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Jeden návrh vypracovalo KDH, druhý NOVA.

„KDH ako prvé informovalo, že zákon napadne na ústavnom súde. V prvom rade by mali návrh na ústavný súd podávať strany, ktoré majú v súčasnosti riadne poslanecké kluby. To je KDH a Most-Híd, ale tiež SaS, ktorá prešla voľbami,“ povedal v stredu pre agentúru SITA Peter Muránsky z KDH, ktorý pod návrh začal zberať podpisy poslancov. Potrebuje ich tridsať. Zároveň však dodal, že sa bude snažiť stretnúť aj s Martinom Chrenom z NOVA, ktorý dal vypracovať tiež návrh podania tohto zákona na ústavný

Zákon je vraj protiústavný

„Ideálne by bolo, ak by sa spojila celá opozícia a návrh podala spoločne, pretože je to exemplárny príklad, ako je zlou legislatívou porušovaná ústava. Návrh máme vypracovaný a teraz chceme partnerov oboznámiť s jeho znením. Nemyslím si, že je pri takto závažnej téme potrebné vytĺkať politický kapitál, ale je dôležité ukázať jednotu a spoločne predložiť podanie,“ povedal Chren v stredu pre agentúru SITA.

Muránsky verí, že návrh na ústavný súd podá na budúci týždeň. „Základom podania je nesúlad s ústavou, pretože obmedzuje vlastnícke práva občanov SR. Nijakým spôsobom nerieši zámer, ktorým je ochrana poľnohospodárskej pôdy a ani jej predaj cudzincom. Naopak, bráni nadobúdaniu a predaju pôdy našimi občanmi. Výrazne obmedzuje okruh občanov, ktorí môžu predávať, alebo nadobúdať pôdu a komu ju môžu predávať,“ povedal Muránsky.

Zákon o prevode pôdy je tiež podľa Chrena zjavne protiústavný, pretože obmedzuje nakladanie s majetkom bez primeranej protihodnoty. „Ale našli sme aj ďalšie dôvody protiústavnosti v hospodárskej oblasti. Môže klesnúť jej hodnota a narúšajú sa osobné slobody a práva občanov SR,“ konštatoval.

Zatva pole obilie polnohospodarstvo traktor
Foto: SITA/Martin Medňanský

Podmienky nadobúdania pôdy by sa mali zmeniť

Nadobúdať pôdu môžu podľa zákona len osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie podľa Obchodného zákonníka najmenej tri roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, alebo v obci susediacej s touto obcou. Nadobúdateľ musí tiež mať v prípade, že je fyzická osoba, právoplatný pobyt na území Slovenska minimálne desať rokov a rovnako tak právnická osoba musí mať registráciu na našom území minimálne desať rokov.

Prevádzajúci je povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na webe rezortu pôdohospodárstva. Zároveň musí túto ponuku zverejniť v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza.

Ponuku na tabuli nespoplatnia

Zverejnenie ponuky na úradnej tabuli nie je spoplatnené. „Prednostné právo na nákup tejto parcely má prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom kroku v rámci Slovenska a v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom,“ uviedol pred časom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

Zákon sa nevzťahuje na všetky poľnohospodárske pozemky. Z jeho pôsobnosti sú vyňaté záhrady, poľnohospodárske pozemky v zastavanom území obce a pozemky s malou výmerou do dvetisíc metrov štvorcových, aj keď sa nachádzajú mimo zastavaného územia obce. Obmedzenia sa tiež týkajú pozemkov, ktoré sú podľa predpisov o územnom plánovaní určené na výstavbu, i pozemkov, ktorých možnosť poľnohospodárskeho využívania je obmedzená, ako napríklad v záujme ochrany prírody a krajiny alebo vodných zdrojov. Zákon nadobudol účinnosť 1. júna tohto roka.

Odporúčané články

Kiska sa stretol s piatimi kandidátmi na ústavných sudcov Jedna spoločnosť podáva na ústavný súd tisíce sťažností

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...