Opozičné strany nebudú hlasovať za predčasné parlamentné voľby, ktoré sa snaží presadiť Johnson

Boris Johnson, britský premiér
Premiér Boris Johnson počas svojho vystúpenia v britskom parlamente. Londýn, 3. september 2019. Foto: Jessica Taylor/House of Commons via AP.

Britské opozičné strany nebudú na budúci týždeň hlasovať za predčasné parlamentné voľby, ktoré sa snaží presadiť premiér Boris Johnson.

Strany v piatok diskutovali o tom, či budú súhlasiť s plánom Johnsona uskutočniť voľby 15. októbra, na čo je potrebný súhlas dvoch tretín poslancov parlamentu.

Prekonanie patovej situácie

Johnsonovi sa tento týždeň predčasné voľby nepodarilo presadiť, keď ich parlament v hlasovaní odmietol. Rovnaký návrh chce však podať aj v pondelok, keďže trvá na tom, že predčasné voľby sú jediný spôsob, ako prekonať patovú situáciu v otázke odchodu Londýna z Európskej únie (EÚ).

Oponenti premiéra nesúhlasia s hlasovaním, pokiaľ bude exitovať podozrenie, že Británia odíde z únie v plánovanom termíne 31. októbra bez dohody, čím sa premiér vyhráža.

Posunutie brexitu

Po piatkových diskusiách opoziční poslanci uviedli, že nepodporia voľby, pokiaľ vláda nepožiada Brusel o posunutie brexitu. Johnson sa na margo toho vyjadril, že by „radšej ležal mŕtvy v priekope„, ako by to mal urobiť.

Opoziční poslanci budú teda v pondelok hlasovať buď proti Johnsonovmu návrhu alebo sa zdržia hlasovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Johnson