Opozičné strany reagujú na Ficovu výzvu, zrušili by balíčky?

Robert Fico
Predseda vlády Robert Fico počas TB na tému: Národná rada SR schválila zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Opozičné strany vnímajú opatrenia pripravené v sociálnych balíčkoch vlády Roberta Fica ako predvolebnú kampaň zaplatenú z peňazí občanov. Niektoré opozičné strany avizujú, že by opatrenia zmenili, prípadne zrušili.

„Balíčky sú lacný populizmus, peniaze, z ktorých sa platia, treba nechať u tých, ktorí ich vytvorili. My by sme túto očividnú volebnú korupciu určite zrušili a v tom rozsahu znížili daň z príjmu,“ reagoval predseda strany SaS Richard Sulík na výzvu premiéra, aby sa opozícia vyjadrila, či po parlamentných voľbách strany zrušia opatrenia prijaté v rámci sociálnych balíčkov súčasnej vlády.

Podľa prepočtov SaS bude možné po zrušení opatrení znížiť daň z príjmu pri konečnej sadzbe na 15 percent „Sociálne balíčky obsahujú viaceré nesystémové a neadresné riešenia, ktoré bude potrebné zmeniť. Sú tam však aj také, ktoré sme sami navrhovali, avšak bohužiaľ premiér Robert Fico sa tri posledné roky jeho vlády nevenoval zlepšeniu životnej úrovne ľudí, ale zabezpečeniu ľudí blízkych Smeru ako to bolo napríklad v prípade Váhostavu Juraja Širokého,“ reagoval na premiéra Fica predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Návrhy vníma len ako predvolebnú kampaň Roberta Fica zaplatenú z peňazí nás všetkých, keďže väčšina z týchto návrhov vstúpi do platnosti len niekoľko mesiacov pred voľbami.

Sieť si kladie podmienky

„Akékoľvek výzvy premiéra majú pre Sieť zmysel iba vtedy, ak budú prijaté jej podmienky,“ uviedla hovorkyňa Siete Karolína Ducká. Podmienkami strany sú prijatie hmotnej zodpovednosti politikov a ani euro schránkovým firmám. „Do štátu sa zrazu vrátia peniaze, ktoré mu dajú priestor aj na trojnásobné balíčky,“ tvrdí Ducká.

Čo hovoríte na druhý sociálny balíček 15 opatrení, ktorý predstavil premiér Robert Fico?

Financie, ktoré vláda používa na financovanie sociálnych balíkov, nie sú podľa predsedu strany SDKÚ-DS Pavla Freša k dispozícii vďaka dobrému vládnutiu vlády Roberta Fica. „Sú to peniaze, ktoré sa vybrali pod legendou, že ich potrebujeme na to, aby sme uhradili obrovský dlh, ktorý zostal po prvej vláde Roberta Fica,“ povedal Frešo na brífingu.

Matovič dal verejný prísľub

Po budúcoročných voľbách bude podľa neho potrebné vrátiť peniaze tým, ktorým ich Ficova vláda vzala. Podľa Freša ide najmä o sporiteľov v druhom pilieri, ktorým vláda znížila príspevky na ich osobné účty a malých podnikateľov, ktorým Ficova vláda zvýšila dane a odvody.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič však avizuje, že v prípade úspechu vo voľbách, ponechá opatrenia v platnosti. „V záujme toho, aby Robert Fico nemohol ľudí podlo strašiť tým, že len strana Smer-SD je garantom toho, že „sociálne balíčky“ zostanú v platnosti, hnutie OĽaNO dáva verejný prísľub, že v prípadnej budúcej koalícii nedopustíme zrušenie žiadneho sociálneho balíčka schváleného vládou Roberta Fica,“ uviedol v reakcii na slová premiéra Matovič.

Na výzvu predsedu vlády zareagovala aj strana KDH, jej predseda Ján Figeľ hovorí, že ak budú v budúcej vláde, zrušia milionárske balíky finančných výhod a podpôr pre oligarchov a pre schránkové firmy. K druhému sociálnemu balíčku sa kresťanskí demokrati vyjadria až pred jeho predložením do parlamentu, keď budú známe detaily návrhov. „Čo je rozumné, podporíme. Čo je nespravodlivé, to v budúcnosti prehodnotíme alebo opravíme,“ skonštatoval Figeľ.

Fico vyzval opozíciu na zaujatie postoja k balíčkom

Premiér Robert Fico vyzval opozičné strany, aby sa vyjadrili, či po parlamentných voľbách zrušia opatrenia prijaté v rámci sociálnych balíčkov súčasnej vlády, na stredajšej tlačovej konferencii.

„Ak majú výhrady k balíkom, nech povedia slovenskej verejnosti korektne pred parlamentnými voľbami, že balíky sa nám nepáčia a že ich zrušíme, ak budeme súčasťou novej vlády,“ povedal Fico.

V prípade, že opozičné strany opatrenia rušiť nebudú, tak potom s nimi podľa Fica súhlasia a nemajú voči nim žiadne výhrady. S opozíciou je to však podľa premiéra veľmi ťažké. „Krútia sa ako červíky v zdochline ryby,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičJán FigeľRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaVláda SR