Opozičného lídra odsúdil ruský súd na 15 dní väzenia

Boris Nemcov
Zatknutý líder ruskej opozície Boris Nemcov. Moskva, 2. januára 2010. Foto: SITA/AP

MOSKVA 2. januára (WEBNOVINY) – Moskovský súd v nedeľu odsúdil bývalého ruského prvého námestníka premiéra Borisa Nemcova na 15 dní odňatia slobody za účasť na nepovolenom novoročnom opozičnom zhromaždení, informovala tlačová agentúra Interfax.

Moskovská polícia počas série tradičných koncomesačných demonštrácií v Moskve a Petrohrade naposledy zatkla takmer 130 ľudí. Cieľom spomínaných demonštrácií je uplatňovať právo zhromažďovať sa na verejných miestach, ktoré garantuje ruská ústava.

Asi 300 ľudí sa zišlo na zhromaždení v Moskve, počas ktorého sa ozývali heslá na podporu kritika Kremľa a bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ktorého trest minulý týždeň predĺžili o ďalších šesť rokov, a výzvy na väčšie politické slobody. Úrady aktivistom zhromaždenie povolili, ale iba na malom priestranstve niekoľko blokov od Kremľa. Podľa ruských médií Nemcov, ktorý dozeral na sociálne reformy v administratíve Borisa Jeľcina, a skupina ďalších opozičných lídrov sa neskôr pokúsili prelomiť policajné bariéry, či viedlo k ich okamžitému zatknutiu.

„Snažia sa vystrašiť opozíciu,“ uviedla pre Interfax Olga Šorinová, hovorkyňa malého hnutia Solidarita, do ktorého patria Nemcov a ďalšie prominentné opozičné postavy. Podľa Šorinovej Nemcova odsúdili za neuposlúchnutie príkazov polície. Bezpečnostné sily zadržali tiež pozičného spisovateľa a lídra Eduarda Limonova z Národnej boľševickej strany. Zatkli ho neďaleko jeho domu krátko pred tým, ako chcel spolu so svojimi stúpencami prísť na nepovolenú demonštráciu, ktorá sa mala konať spolu s povolenou. Krátko po zatknutí Limonovovi súd udelil 15-dňový trest odňatia slobody za napadnutie príslušníkov polície počas zatýkania, informoval hovorca súdu Pjotr Čenik, ktorého citovala tlačová agentúra RIA-Novosti.
Boris Nemcov
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris NemcovMichail Chodorkovský