Opozičný líder v Rumunsku odstúpil, je podozrivý z korupcie

Korupcia
Foto: ilustračné, Thinkstock

BUKUREŠŤ 28. septembra (WebNoviny.sk) – Vasile Blaga, spolupredseda najväčšej opozičnej strany v Rumunsku, stredopravej Národnej liberálnej strany (PNL) blízkej prezidentovi Klausovi Iohannisovi, sa v blížiacich sa parlamentných voľbách nebude uchádzať o priazeň voličov.

Politik odstúpil v stredu z funkcie po tom, čo protikorupčná prokuratúra DNA začala voči nemu vyšetrovanie pre podozrenie z korupcie. Blaga sa teraz musí pravidelne hlásiť na polícii.

Prokuratúra Blagu podozrieva, že v rokoch 2009-2012, keď bol generálnym tajomníkom PNL, prevzal úplatky vo výške 700.000 eur, aby sponzorom strany následne pomohol k lukratívnym štátnym objednávkam. Blaga, ktorý odstúpil aj z postu šéfa predvolebnej kampane strany, zdôraznil, že svoju nevinu dokáže pred súdom, informovali agentúry MTI, DPA a AP.

PNL viedli doteraz dvaja rovnoprávni predsedovia, popri Blagovi ešte menej skúsená Alina Gorghiuová. Vyplynulo to z fúzie PNL s takisto konzervatívnou Liberálnodemokratickou stranou (PDL) pred dvoma rokmi. Po stredajšej Blagovej demisii nie je jasné, či tento model bude platiť aj v budúcnosti.

Parlamentné voľby v Rumunsku sa uskutočnia 11. decembra. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že najviac preferencií patrí sociálnym demokratom z PSD, ktorých predseda Liviu Dragnea, ako aj niektorí jeho stranícki kolegovia sa nachádzajú tiež v hľadáčiku justície. PNL patrí v prieskumoch druhá priečka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Liviu Dragnea