Opustené zvieratá budú hľadať domov

Najdite sa_bratislava_maj_2019.jpg
Foto: Zvierací ombudsman

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – V sobotu 18. mája sa v Bratislave uskutoční 24. vydanie charitatívneho podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“, ktoré pravidelne organizuje Aliancia združení na ochranu zvierat a združenie Zvierací ombudsman. Bude sa konať na zadnom nádvorí obchodného centra Aupark a potrvá od 10.00 do 16.00.

Záštitu nad podujatím prevzal primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

Na charitatívne podujatie do Bratislavy pricestujú opustené zvieratá z deviatich útulkov z celého Slovenska. Zástupcovia útulkov budú počas celého dňa predstavovať ich príbehy a záujemcom o adopciu poradia a pomôžu s výberom vhodného zvieratka. V rámci sprievodného programu adopčného podujatia vystúpia Dominika Mirgová, Matěj Vávra, Tomy Kotty, Veronika Strapková a Martin Kráľ a Kristina Tran. Moderovať bude Becca.

Podujatie Nájdite sa so zvieratkom z útulku sprostredkúva a odovzdáva pozitívnu energiu nezabudnuteľným spôsobom. Je jedinečné svojou jednoduchou myšlienkou, preniesť opustené zvieratá z virtuálneho sveta sociálnych sietí do reálneho sveta, aby mali väčšiu šancu na nový domov. Vďaka jeho existencii sa podarilo útulkom a združeniam nájsť domov stovkám opustených zvierat. Vytvorilo spoločenstvo ľudí, ktorým osudy zvierat nie sú ľahostajné. Sprostredkúva prepojenie myšlienok, ľudí a príbehov, vytvára puto.

Súčasťou podujatia bude odovzdanie ceny Animal Hero Slovakia. Cena je udeľovaná jednotlivcom alebo kolektívu, ktorí sa v priebehu roka zaslúžili o šírenie pozitívneho príkladu v oblasti ochrany zvierat. Je morálnym uznaním pre tých, ktorí sa na Slovensku pravidelne stretávajú s týraním zvierat a riešia jeho následky. V minulosti bol ocenený pán Peter z Nových Zámkov, ktorý zachránil psa ťahaného za traktorom ci dvaja nadporučíci z OO PZ Pavlovce nad Uhom za pomoc pri odsúdení páchateľov, ktorí ukradli a dobili psa. Za rok 2018 bol ocenený chlapec Mirko, ktorý sa nebál a pomohol odhaliť páchateľov, ktorí zviazali a týrali sučku nemeckého ovčiaka Elizabeth. Tento brutálny a bezcitný prípad zaujal širokú verejnosť aj médiá. Z činu týrania boli obvinení dvaja páchatelia, ktorým hrozí odňatie slobody na jeden až päť rokov. V súčasnosti sú stíhaní na slobode. Autorom ceny Animal Hero Slovakia je dizajnér Adrian Sill.

Ocenenie odovzdá o 13.30 Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. V tomto roku budú odovzdané ceny dve. Prvou ocenenou bude pani Lenka, ktorá aj napriek svojej ťažkej sociálnej a rodinnej situácii zachránila, vykúpila a vyliečila týranú kobylu. Druhá cena bude udelená školáčke Katke, za záchranu vyhodených mačiat. Obe si prídu prevziať cenu osobne.

Sprievodný program podujatia Nájdite sa… so zvieratkom z útulku

10:00 / uvítanie a zahájenie podujatia Zvieracou ombudsmankou Zuzanou Stanovou
10:30 / Kristina Tran
10:45 / Tomi Kotty
11:00 / Martin Kráľ & Veronika Strapková
11:15 / Matej Vavra
11:30 / moderátorka Becca a predstavenie útulkov a zvierat
13:00 / Dominika Mirgová
13:30 / odovzdanie ocenenia Animal Hero Slovakia

Zvierací ombudsman, ktorý vznikol pod Alianciou združení na ochranu zvierat je neštátna inštitúcia. Tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť jednému odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku. Je tu pre združenia a útulky, ktoré denne bojujú o prežitie a na riešenie problémov nemajú čas ani ľudské kapacity. Je tu tiež pre verejnosť a jednotlivcov, ktorí častokrát nevedia, na koho sa obrátiť ak sú svedkami týrania alebo krutosti páchanej na zvieratách.

Zvierací ombudsman je tu na pomoc týraným a opusteným zvieratám, ale aj kvôli snahe celkovo znížiť krutosť na Slovensku. Okrem toho sa dlhodobo angažuje v presadzovaní systémových a legislatívnych zmien, ktoré by v praxi znížili krutosti páchané na zvieratách a zabezpečili tvrdšie tresty pre tyranov. Výsledkom práce je novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra 2018. Vďaka nej sa posilnili práva zvierat a činnosť veterinárnych inšpektorov, ktorí môžu účinnejšie zasahovať pri podnetoch týrania. Zákony a osveta znamenajú menej týraných zvierat, menej zvierat v uliciach, menej v útulkoch. Násilie je len jedno a snaha o jeho zmiernenie by nás mala zjednocovať. Preto je tu Zvierací ombudsman.

Združenie v súčasnosti pripomienkuje zákon o poľovníctve.

Hľadanie nových domovov opusteným psom a mačkám prostredníctvom podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“ je jednou z činností Aliancie združení na ochranu zvierat, ktorá združuje 15 útulkov a občianskych združení na Slovensku.

Zvierací ombudsman

www.zvieraciombudsman.sk
www.stopkrutosti.sk
#stopkrutosti

Linka bezplatného právneho poradenstva Zvieracieho ombudsmana:  0948 022 121.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom