Orbán chce poslať vojakov do Iraku, má podporu opozície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: SITA/AP

BEJRÚT 9. marca (WEBNOVINY) – Koalícia spojeneckých síl na čele so Spojenými štátmi uskutočnila v nedeľu nálet na ropnú rafinériu v Sýrii, ktorá je v rukách militantov z Islamského štátu (IŠ). Podľa Sýrskej organizácie na monitorovanie ľudských práv (SOHR) nálet usmrtil 30 ľudí.

Zomreli aj pracovníci rafinérie

Šéf SOHR-u Rami Abdul Rahman uviedol, že medzi mŕtvymi sú militanti z IŠ, ale aj radoví pracovníci rafinérie, ktorá sa nachádzala severovýchodne od mesta Tell Abjad blízko tureckých hraníc.

Hovorca koalície spojeneckých síl dohliadajúcej na boj s IŠ vyhlásil, že opodstatnenosť a vierohodnosť tvrdení o nálete preukáže až dôkladné vyšetrovanie. Hovorca ďalej uviedol, že koaličné sily už vykonali významné opatrenia na zmiernenie počtu obetí aj vedľajších škôd pri útokoch.

Militanti z IŠ aktuálne ovládajú rozsiahle územia v Sýrii a Iraku a snažia sa na území vytvoriť „kalifát“. Oblasti pod ich správou na severe a východe Sýrie zahŕňajú niekoľko ropných regiónov, ktoré slúžia IŠ na financovanie militantných aktivít.

Orbán chce vyslať vojakov do Iraku

Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že požiada parlament o schválenie vyslania vojakov do boja s militantnou skupinou Islamský štát v Iraku po boku západných spojencov. Na to reagoval minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a oznámil, že o účasti krajiny vo vojenskej operácii zameranej na boj s Islamským štátom (IŠ) v Iraku rozhodne maďarský parlament v polovici apríla.

Orbán na stretnutí maďarských diplomatov v pondelok vyhlásil, že účasť na vojenských aktivitách západných spojencov prinesie maďarskej zahraničnej politike prestíž a uznanie. Minister zahraničia už pred časom uviedol, že na základe žiadosti Spojených štátov by Maďarsko mohlo na sever Iraku vyslať 100 až 150 vojakov. Bojovali by tu po boku nemeckých a talianskych jednotiek a strážili iracké výcvikové centrá.

Predbežný odhad ceny misie je 20 miliárd forintov (65, 6 miliónov eur) na rok, financovaná bude z maďarského rozpočtu. Je však možné, že na časť výdajov prispejú Spojené štáty.

Armádni lídri Maďarska už v polovici marca vycestujú do mesta Arbíl, aby preskúmali územie, v ktorom budú maďarskí vojaci pravdepodobne pôsobiť. Szijjártó novinárom povedal, že je to najbezpečnejší región v Iraku.

Koalícia zložená zo západných spojencov bude v Arbíle, metropole Kurdisanu, cvičiť irackú armádu. Minister zdôraznil, že Maďarsko musí naplniť svoje medzinárodné záväzky a čeliť tak brutálnym útokom IŠ, ktoré sa dotýkajú aj Európy a napádajú hodnoty Západu.

Orbánová strana Fidesz už v súčasnosti v parlamente nedisponuje dvojtretinovou väčšinou potrebnou na schválenie takejto vojenskej misie, viacerí opoziční poslanci však prisľúbili, že tento návrh podporia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Péter SzijjártóViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Islamský štát