Orbán chce ukončiť éru nenásytných bankárov

Budapešť
Foto: tripadvisor.com

BUDAPEŠŤ 19. septembra (WEBNOVINY) – Maďarský premiér Viktor Orbán chce ukončiť „éru bankárov“, ktorá „zruinovala Európu vrátane Maďarska“. Vyjadril sa tak v rozhovore pre pondelňajšie vydanie denníka Metropol, ktorý je distribuovaný zdarma. Ako tvrdí, bankári „ľudí posledných 15-20 rokov presviedčali, že môžeme hromadiť dlhy bez následkov a získať úver tak lacno, ako chceme“. Víťazstvo svojej strany Fidesz v minuloročných voľbách chápe Orbán za „príležitosť ukončiť éru bankárov, ochrániť ľudí uvedených do omylu a ukončiť prax hádzania všetkých strát a rizík na ľudí“.

Orbánova vláda začiatkom septembra predstavila kontroverzný plán, ktorý má domácnostiam umožniť splatenie úverov v cudzích menách pri fixnom výmennom kurze hlboko pod súčasnými trhovými hodnotami. Vyvolal tak ostrú kritiku zo strany Rakúska, keďže takýto postup by mohol rakúskym bankám spôsobiť straty vo výške niekoľkých miliárd eur. Rakúsky vicekancelár a minister zahraničných vecí Michael Spindelegger pritom vyzval Európsku komisiu, aby do riešenia problému zapojila Európsky súdny dvor.

Vyše milióna Maďarov si v minulosti vzalo úvery v cudzej mene, a to najmä vo švajčiarskych frankoch. V dôsledku zhodnocovania švajčiarskej meny voči maďarskému forintu splátky úverov výrazne vzrástli a prudko sa zvýšil aj počet dlžníkov, ktorí nedokážu splácať záväzky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael SpindeleggerViktor Orbán