Orbán hovorí o vzbure migrantov, vojakov poslal stavať plot

Orbán varuje: Európe hrozí pre utečeneckú krízu 'explózia'
Ochrana vonkajších hraníc je podľa predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána nevyhnutná. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 11. septembra (WebNoviny.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyhlásil, že jeho krajina čelí „vzbure“ migrantov, ktorí v posledných dňoch obsadzovali železničné stanice a odmietali sa nechať registrovať. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Vzhľadom na to, že čelíme vzbure nelegálnych migrantov, plní polícia svoju úlohu pozoruhodným spôsobom bez použitia sily,“ povedal Orbán novinárom po stretnutí so šéfom frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfredom Weberom.

Postup proti migrantom sprísnia

Predseda maďarskej vlády avizoval, že na budúci týždeň polícia sprísni postup voči migrantom a všetci, ktorí nelegálne prekročia hranice, budú zatknutí. Od 15. septembra vstúpi v Maďarsku do platnosti balík zákonov zameraných na obmedzenie prílevu utečencov.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v piatok vyhlásil, že do Maďarska by do konca tohto roku mohlo prísť 400.000-500.000 migrantov. Budapešť doposiaľ zaregistrovala 170.000 migrantov, z veľkej časti utečencov z oblastí konfliktov na Blízkom východe.

Na hranice vyslali 3 800 vojakov

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Maďarský minister obrany István Simicskó v piatok oznámil, že na hranice so Srbskom bolo vyslaných 3800 vojakov s cieľom urýchliť výstavbu štyri metre vysokého pohraničného plota. Ten má zaistiť niektoré úseky 175-kilometrových maďarsko-srbských hraníc, zvyšok zabezpečia kotúče ostnatého drôtu.

Podľa Simicskóa samotný plot nestačí a ochranu hraníc posilní aj armáda. Maďarský parlament by mal 21. septembra rozhodnúť o tom, či umožní, aby na hraniciach hliadkovali spoločne s políciou aj vojaci, uviedla agentúra DPA.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Péter SzijjártóViktor Orbán