Orbán je znovu maďarským premiérom, opozícia ho kritizuje

Viktor Orbán
Viktor Orbán Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 10. mája (WEBNOVINY) – Maďarský parlament v sobotu zvolil Viktora Orbána za staronového premiéra. Išlo o formálny krok, keďže jeho strana Fidesz má v novozloženom parlamente ústavnú väčšinu. Za Orbána sa postavilo 130 poslancov, proti jeho opätovnému vymenovaniu bolo 57 členov zákonodarného zboru.

V inauguračnom prejave premiér označil ekonomické vzťahy a silnú národnú politiku za jadro maďarskej zahraničnej politiky. Potvrdil zároveň, že vládna politika „otvorenosti k východu“ bude pokračovať a cieľom Budapešti je aj zvýšenie ekonomického vplyvu v Karpatskej kotline.

Hlasovanie chcela bojkotovať jedna z opozičných strán Demokratická koalícia. Jeden z jej lídrov Csaba Molnár ešte vo štvrtok poukázal na to, že Orbán nepredstavil žiadny vládny program a nikto tak nevie, čo sa bude diať ďalšie štyri roky. Prirovnal to dokonca k situácii z románu írskeho spisovateľa Jonathana Swifta Gulliverove cesty, kde liliputáskych ministrov volili na základe ich schopnosti chodiť po lane. Podľa Molnára sa o Orbánovi v „tomto momente vie iba to, že dobre hrá futbal a má veľké ústa“.

Maďarský prezident János Áder v pondelok poveril Orbána zostavením novej vlády po víťazstve Fidezsu v aprílových parlamentných voľbách. Orbánova pravicovo-populistická strana Fidesz a koaliční kresťanskí demokrati vo voľbách získali ústavnú väčšinu v parlamente, kde by mali disponovať 133 zo 199 kresiel. Ako druhá sa umiestnila ľavicová koalícia pod vedením socialistov, ktorá by mala mať v novom parlamente 48 poslancov, 23 kresiel si zabezpečilo aj ultranacionalistické Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik). Novozvolený parlament sa stretne na svojej inauguračnej schôdzi v utorok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe János ÁderViktor Orbán